Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) oraz jej norweski odpowiednik Arbeidstilsynet podpisały we wrześniu tego roku umowę o rozszerzeniu współpracy na rzecz ochrony praw pracowników oraz wymiany informacji. Dzięki niej zwiększą się możliwości reagowania urzędów za granicą oraz szybkość ich działania.
Jest to zwieńczenie projektu o nazwie „Delegowanie pracowników i legalność zatrudnienia. Wymiana dobrych praktyk i doświadczeń służb nadzoru nad warunkami pracy z Polski i Norwegii”. Całe przedsięwzięcie finansowane jest z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG.
Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) to pomoc finansowa przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wybranym, najmniej zamożnym krajom członkowskim UE.
Lepsze i szybsze działanie
Podpisane porozumienie ma na celu polepszenie i usprawnienie współpracy między urzędami – ma umożliwić skuteczniejsze zwalczanie nielegalnych działań na rynku pracy oraz ochronę praw pracowników za granicą. Porozumienie pozwoli Państwowej Inspekcji Pracy między innymi zlecić kontrolę na terenie Norwegii lub uzyskać informacje na temat pracodawcy, którego firma ma oddział w Polsce, ale siedzibę w Norwegii. Ma też ułatwić kontrolowanie praw przysługujących pracownikom delegowanym za granicę.
Jest to ważna zmiana dla Polaków, których według raportu Centralnego Biura Statystycznego (SSB) mieszka w Norwegii prawie 100 tysięcy.
Sprawniejsza komunikacja
Podpisanie umowy poprzedziły wizyty norweskich inspektorów w Polsce oraz polskich w Norwegii. W ten sposób zapoznali się oni ze sposobami działania urzędów, co ma przyczynić się pozytywnie do poprawienia czasu rozwiązywania problemów. Pracownicy są teraz świadomi swoich możliwości, wiedzą, na jakie pytania mogą uzyskać odpowiedź i w efekcie wymiana informacji jest o wiele szybsza.
Podpisana w tym roku umowa jest rozszerzeniem współpracy nawiązanej w 2007 roku, która jednak miała o wiele węższy zakres i ograniczała się w praktyce jedynie do wymiany informacji.
Źródło: Radio Wrocław, Frifagbevegelse