Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Prace sezonowe: ponad 40 proc. pracodawców łamie prawo

Maja Zych

20 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Prace sezonowe: ponad 40 proc. pracodawców łamie prawo

Wiele młodych osób decyduję się na sezonowe prace w gastronomii. pexels.com - CC0 License

Coraz więcej pracodawców w sezonie letnim oferuje uczniom i studentom zatrudnienie na warunkach niezgodnych z norweskim prawem.
Norweskie Związki Zawodowe (LO) co roku przeprowadzają letnie kontrole miejsc pracy. Okazuje się, że umowy zawierane z pracownikami sezonowymi coraz częściej są nielegalne – większość nieprawidłowości dotyczy zasad bezpieczeństwa i czasu pracy.

Letnie patrole

Od ponad 30 lat LO organizuje letnie patrole, które sprawdzają warunki zatrudnienia młodych osób. W tym roku odwiedziły one około 7 tys. miejsc pracy. Na podstawie rozmów z pracownikami okazało się, że 40,5 proc. pracodawców dopuściło się złamania przepisów – jest to o 4 proc. więcej niż w poprzednim roku. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło przerw, nadgodzin, czasu pracy, zawieranych umów oraz nadzoru w miejscu pracy.

Pracodawcy wykorzystują sytuację

Uczniowie i studenci są najbardziej narażeni na nieuczciwych pracodawców. Gdy po raz pierwszy znajdują się na wymagającym rynku pracy, nie są świadomi swoich praw i możliwości. Ponadto bardzo im zależy, żeby dostać pracę na lato, dlatego zgadzają się podpisać często niekorzystne umowy.  

Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) można sprawdzić, jakie prawa przysługują każdemu młodemu pracownikowi, aby nie dać się oszukać.

Najważniejsze prawa, jakie przysługują pracownikom:

- Każda pracownik musi mieć umowę, która będzie określała warunki, na jakich pracuje, m.in. pensję, godziny pracy czy okres wypowiedzenia,

- Pracownik, który nie posiada doświadczenia ma prawo do płatnego szkolenia – także z zasad i przepisów obowiązujących w miejscu pracy,

- Maksymalny czas pracy dopuszczalny przez prawo to 9 godzin na dobę i łącznie 40 godzin w tygodniu. Osoby, które nie skończyły 18 lat, objęte są specjalnymi zasadami,

- Nadgodziny muszą być płatne min. 40 proc. więcej niż normalna stawka godzinowa. Ich liczba jest ograniczona. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą pracować ponadwymiarowo,

- Każdy, kto pracuje powyżej 5,5 godziny, ma prawo do przerwy,

- Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki oraz sprzęt ochronny. Ponadto na miejscu pracy musi być przedstawiciel ds. BHP (verneombud).

Pracujesz sezonowo i chcesz nam opowiedzieć swoją historię? Napisz na redakcja@mojanorwegia.pl!
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok