Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pochwały to nie wszystko. Pielęgniarki nie wykluczają strajku Aktualności
Agnieszka Wiśniewska 18 maja 2020
13:28

Pochwały to nie wszystko. Pielęgniarki nie wykluczają strajku

2
Skomentuj
Do 21 sierpnia obowiązuje obecna umowa dotycząca rozliczenia płac. adobe stock/ licencja standardowa autor: Mikhaylovskiy
Pielęgniarki należą do grupy, która w pierwszej linii walczyła z epidemią koronawirusa. Chociaż ich ciężką pracę doceniło społeczeństwo, nie przekłada się to na ich wynagrodzenie. Do 3 sierpnia odroczono rozmowy o ich tegorocznym rozliczeniu płac.
Pierwotnie w tym roku  szacowano wzrost płac pielęgniarek na poziomie 3,6 proc., niestety z powodu wirusa został on zmniejszony do 1,5 proc. w zrewidowanym budżecie krajowym, z czym nie zgadza się Norweskie Stowarzyszenie Pielęgniarek (Norsk Sykepleierforbund).

Ta decyzja budzi niezadowolenie zwłaszcza w obliczu umowy zawartej 18 marca 2020 między Norweskim Stowarzyszeniem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) a organizacjami pracowniczymi, która pozwala na narzucanie personelowi medycznemu nadliczbowych godzin pracy. W kilku miejscach powiedziano pracownikom, że nie będą mogli wziąć wakacji i mogą być wymagane 16-godzinne dni pracy. Ponadto pracownicy służby zdrowia mogą być również zobowiązani do pracy w innych oddziałach niż tam, gdzie pracują normalnie.

– Strajk to narzędzie, które mamy, więc nie mogę tego wykluczyć – powiedziała NRK liderka Norweskiego Stowarzyszenia Pielęgniarskiego, Lill Sverresdatter Larsen.
W 2018 roku co piąta pielęgniarka z 10 letnim stażem  zmieniała zawód.
W 2018 roku co piąta pielęgniarka z 10 letnim stażem zmieniała zawód. adobe stock/ licencja standardowa autor: H_Ko
Z danych Technicznego Komitetu Obliczeniowego ds. Rozliczeń Dochodu (Det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørenes – TBU) wynika, że średnia roczna pensja pielęgniarki zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin wynosi nieco ponad 544 000 NOK, to o 11 tys. NOK mniej niż średnia roczna pensja nauczyciela podstawówki.

Z myślą o przyszłości

Lill Sverresdatter Larsen uważa, że wzrost płac może być także czynnikiem motywującym do wyboru tego zawodu. Szacuje się, że za 10 lat w Norwegii będzie brakowało przynajmniej 75 tys. pielęgniarek. Tymczasem wciąż wiele kobiet porzuca tę pracę i zmienia zawód ze względu na niskie pensje i złe warunki zatrudnienia. Między innymi dlatego kraj fiordów sprowadzał do siebie wyszkolony personel z państw, gdzie warunki pracy były gorsze, np. z Polski.
Zarobki pielęgniarek podnoszą się z roku na rok, ale to nie wystarcza. Jannike Arnesen, pielęgniarka w szpitalu Sørlandet, uważa że nie ma również wystarczającej ilości dodatków na przykład w weekendy, za wieczory i dyżury nocne.

Walkę mają we krwi

Norweskie pielęgniarki nie raz stawały do walki o lepsze warunki pracy. Strajkowały między innymi w 2018 roku, kiedy powodem były różnice w wynagrodzeniach pracownic zatrudnionych w sektorze gminnym oraz tych pracujących w zakładach zrzeszonych w tzw. Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców (NHO).
Mimo wielu tur negocjacyjnych i rozmów z udziałem mediatorów, rozmowy między środowiskiem pielęgniarek a władzami podmiotów nie zakończyły się podpisaniem porozumienia. Władze NHO zdecydowały się złamać strajk, odsuwając tymczasowo od pracy strajkujący personel. Swoim zasięgiem decyzja objęła aż 65 placówek i ponad 500 pielęgniarek, mimo że realnie strajkowało tylko 7 przedsiębiorstw.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mart enty
mart enty 18-05-2020 17:14

Monikka1 napisał:
Pracownicy służy zdrowia dostali podwyżki za nadgodziny. Wszyscy, którzy pracują w tym trudnym czasie powinni dostać bo wszyscy jesteśmy narażeni na zakażenie.
ale to mundre. Ja kcem 1000 kr za m2 polozenia plytek, bo jestem narazony takze. Ja kcem 100 kr za polozenie 1mb listwy... Itd... No ale zeby ceny w sklepach byly caly czas na takim samym poziomie ofkors

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Monikka1
Monikka1 18-05-2020 16:05

Pracownicy służy zdrowia dostali podwyżki za nadgodziny. Wszyscy, którzy pracują w tym trudnym czasie powinni dostać bo wszyscy jesteśmy narażeni na zakażenie.

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas