Rząd blokuje lokaut strajkujących pielęgniarek. Konflikt rozstrzygnie komisja

Strajk norweskich pielęgniarek trwa już od końca października. fotolia.pl / Royalty Free
Tvungen lønnsnemnd (pol. przymusowa komisja ds. wynagrodzeń) – środek przymusowy, który władze mogą zastosować podczas trwającego konfliktu w miejscu pracy, jeśli stanowi on zagrożenie dla zdrowia i życia społeczeństwa. Polega na natychmiastowym wstrzymaniu strajku lub lokautu oraz powołaniu komisji, która rozstrzygnie trwający spór. Jej decyzje są wiążące dla obydwu stron i mają taką samą moc, jak układ zbiorowy.
Rząd wstrzymuje konflikt
– […] Dziś otrzymaliśmy raport z Inspekcji Zdrowia, zgodnie z którym jeśli dojdzie do lokautu, wystąpi natychmiastowe zagrożenie dla życia i zdrowia – poinformowała Minister Pracy i Spraw Społecznych Anniken Hauglie w rozmowie z mediami.
Hauglie wyraziła silne ubolewanie, że sytuacja zaszła tak daleko, a strony sporu nie potrafiły dojść do porozumienia. Minister podkreśliła też, że z obawy o bezpieczeństwo pacjentów rząd śledził rozwój konfliktu już od samego początku.
Planowali lokaut
W komunikacie prasowym szefowa NHO Service og Handel Anne-Cecilie Kaltenborn nazwała blokadę ostatecznością i przeprosiła za ewentualne jej konsekwencje, jednak według jej informacji nie udało się znaleźć drogi porozumienia z Norweskim Związkiem Pielęgniarek (NSF). NHO postanowiło zastosować lokaut, żeby ochronić przedsiębiorstwa narażone przez strajk na bankructwo mimo świadomości, że może on wpłynąć negatywnie zarówno na pacjentów i ich bliskich, jak i pracowników poszczególnych firm. Uznano bowiem za niesprawiedliwe, że strajk odbija się na części firm, które nie są za niego odpowiedzialne.

To może Cię zainteresować