Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Aktualności

Pies nie dla każdego. Weszło w życie nowe prawo

Emil Bogumił

04 stycznia 2023 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Pies nie dla każdego. Weszło w życie nowe prawo

Aktywiści zapowiadają walkę o dalsze zmiany prawa na rzecz dobrostanu zwierząt. Fot. Maks Styazhkin/Unsplash

Po 18 latach znowelizowano Hundeloven, czyli tak zwaną ustawę o psach. Nowe przepisy stawiają przed właścicielami czworonogów większe wymagania. Regulacje wskazują, że każdy opiekun musi dysponować wiedzą, która pozwoli na odpowiednie wychowanie zwierzęcia.
Konieczność posiadania odpowiednich kompetencji to najważniejsza zmiana w ustawie. Dokument precyzuje, że osoby, które zdecydują się na adopcję lub kupno psa, muszą mieć świadomość różnych zachowań psa, jego potrzeb i przestrzeni, w których czuje się najlepiej. Ponadto, każdy właściciel czworonogów musi zapewnić, że jest w stanie zapobiegać sytuacjom, w których pies stanowiłby zagrożenie dla ludzi, innych zwierząt lub sam znalazłby się w niebezpieczeństwie. Znowelizowane Hundeloven nie wskazuje jednak, w jaki sposób ma być sprawdzana wiedza nowych właścicieli psów.

– Nie jest jasne, z czym nakaz posiadania kompetencji będzie wiązał się w praktyce. [...] Nie ulega wątpliwości, że konieczne jest stworzenie rozporządzenia, które precyzuje ten wymóg – twierdzą przedstawiciele Norweskiego Związku Kynologicznego.

Lepsze prawo, ale „z potencjałem do poprawy”

Regulacje doprecyzowały również kwestię ataku i uszkodzeń spowodowanych przez ugryzienie psa. Obok pojedynczych słów znalazły się definicje i dodatkowe opisy zachowań psów. – Pojawiły się obiektywne kryteria dotyczące działań psa. [...] Od teraz potrzebne będzie wykazanie, że zachowanie zwierzęcia zostało zaklasyfikowane jako atak, który wyrządził człowiekowi krzywdę – chwalą nowe przepisy norwescy kynolodzy. W przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych, pies zostanie zbadany przez lekarza weterynarii, który oceni, czy jego stan zdrowia przyczynił się do zdarzenia.
Nowelizacja ustawy zniosła możliwość uśpienia wszystkich psów w gospodarstwie domowym w sytuacji, gdy jeden z nich stał się sprawcą ataku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia.

Nowelizacja ustawy zniosła możliwość uśpienia wszystkich psów w gospodarstwie domowym w sytuacji, gdy jeden z nich stał się sprawcą ataku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia.Fot. Torbjørn Tandberg, materiały prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Żywności

Norweski Związek Kynologiczny skrytykował parlamentarzystów za niewprowadzenie przepisów warunkujących kwestię uśpienia psa. Kynolodzy, weterynarze i politycy Partii Liberalnej apelowali, by  każdą decyzję o konieczności uśmiercenia zwierzęta podejmował specjalista. Utrzymano dotychczasowe przepisy wskazujące, że do uśmiercenia zwierzęcia wystarczy ekspertyza organów ścigania. – W tej kwestii chcielibyśmy doczekać się przełomu. Ocena policji nie zawsze jest w tej kwestii wystarczająca – skomentowała Hilde Engeland, prawnicza Norweskiego Związku Kynologicznego.

Osoby walczące o prawa zwierząt skrytykowały również utrzymanie zakazu hodowli i rozmnażania ras, które uznaje się za niebezpieczne. – Nie ma dowodów na to, że są groźniejsze od innych – twierdzą kynolodzy. Przepisy wprowadzono jednak w drodze rozporządzenia i mogą być zmienione bez procedowania kolejnej nowelizacji.
W ogólnej opinii aktywistów prozwierzęcych ustawa zmieni na lepsze dobrostan psów w Norwegii. Zwracają uwagę, że ciężar odpowiedzialności za wiele zdarzeń został przerzucony ze zwierząt na ich właścicieli. – Niemniej istnieje pewien potencjał do poprawy. Prace nad zabezpieczeniem praw psów i ich właścicieli będą kontynuowane w nadchodzących latach – podsumowali norwescy kynolodzy.

Źródła: Norweski Związek Kynologiczny, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok