Aktualności

Pierwsza taka skarga w historii. Norwegia, Polska i inne kraje pozwane za kryzys klimatyczny

Natalia Szitenhelm

13 września 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6

Młodzi aktywiści obwiniają rządy 33 państw o pogłębianie kryzysu klimatycznego, co w efekcie doprowadziło m.in. do pożarów lasów w Portugalii. stock.adobe.com/standardowa/Paulo M.F. Pires

Sześcioro Portugalczyków w wieku od 8 do 21 lat do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pozywa łącznie 33 kraje za wywołanie światowego kryzysu klimatycznego, co w efekcie prowadzi do łamania praw człowieka. Na liście pozwanych państw znajdują się m.in. Norwegia i Polska. To pierwsza tego typu skarga, która trafiła do ETPC w Strasburgu.
Reklama
Wśród 33 pozwanych państw znajdują się też m.in.: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Finlandia, Szwecja, Dania, Estonia, Niemcy, Rosja, Ukraina i Hiszpania. 

Pozew w imieniu młodych portugalskich aktywistów złożyła międzynarodowa organizacja GLAN (Global Legal Action Network). GLAN na początku września zamieściła komunikat prasowy, w którym informuje o sprawie.

Nie zrobiły wystarczająco dużo

Młodzi Portugalczycy obwiniają kraje europejskie m.in. o to, że nie wdrożyły bardziej surowych środków w walce o środowisko, np. nie zmniejszyły emisji dwutlenku węgla. Brak odpowiednich działań przyczynił się do dużych zmian klimatycznych będących pośrednią przyczyną pożarów lasów, które trawiły Portugalię w ostatnich latach, uważają.

Poniżej: spot promujący inicjatywę przygotowany przez GLAN.
Climate case filed with European Court of Human Rights by Portuguese young people against 33 states.
Dowodem w sprawie ma być raport klimatologów z The Lancet Planetary Health z 2017 roku, który wskazuje Portugalię jako epicentrum zmian klimatycznych. Już teraz występują tam wysokie temperatury, które są groźne dla zdrowia, a w ciągu 50 lat w tej części Europy, jeśli zmiany klimatu nadal będą postępować w takim tempie, znacznie wzrośnie liczba zgonów z powodu upałów.

Rekord temperatury zanotowano w Lizbonie w sierpniu 2018. Wynosił on 44 stopnie Celsjusza.

Według powodów polityka klimatyczna pozwanych państw jest niewystarczająca, by sprostać celom określonym w Porozumieniu Paryskim.

Porozumienie paryskie - międzynarodowy plan działania w sprawie zmian klimatu, a także ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Przystąpiło do niego prawie 190 krajów, w tym państwa członkowskie UE. Porozumienie weszło w życie w listopadzie 2016. Jednym z ważniejszych założeń Porozumienia jest doprowadzenie do szybkiej redukcji emisji CO2.

Na razie nie jest pewne, czy ETPC zajmie się tą sprawą. Obecnie na jednym z portali crowdfundingowych trwa zbiórka na pokrycie ewentualnych kosztów procesowych. 
 
W 2017 w Portugalii, w wyniku pożarów lasów, zginęło 120 osób.

stock.adobe.com/standardowa/ ricardo alves

Przemysł naftowy na cenzurowanym

Norwegia co jakiś czas musi tłumaczyć się na arenie międzynarodowej z niewystarczających działań na rzecz klimatu - wszelkie oskarżenia dotyczą zazwyczaj wydobycia ropy naftowej. Tak było w grudniu ubiegłego roku, gdy młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg, wraz z czternaściorgiem innych nastolatków, wysłała m.in. do premier Erny Solberg list, w którym stwierdziła, że norweski przemysł naftowy stanowi zagrożenie dla praw dzieci na całym świecie – chodzi tu o szkodliwy wpływ, jaki wydobycie ropy ma na obecną sytuację klimatyczną. Młodzież apelowała do Norwegii o zaprzestanie wydobycia czarnego złota.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Monika lumidee

7 dni temu

Europą się przejmują, a Chiny, Stany Zjednoczone i Indie jak niszczyły środowisko tak niszczą. Dlaczego nikt nie zajmie się sprawą 2500 detonacji bomb atomowych od 1945. Ale każdy Wam powie że to Wasze samochodziki są problemem. Pieniążki rządzą tym zepsutym swiatem

Haha głupie to są wasze komentarze. Ci Portugalczycy właśnie maja racje Norwegia jako państwo dba o czyste środowisko tylko na własnym terytorium. Sprzedaż czarnego złota to ich główne źródło dochodu, gdy na własnym podwórku inwestują w odnawialne źródła energii. Nie dostrzegacie w tym cynizmu. Tak tez mieszkałem na północy Longyearbyen/obecnie Gdańsk

Janek1972

13-09-2020 18:07

To ma być skarga z tytułem na czele? Jestescie poważni MN??? W co gracie gamonie !

jan kaczmarek

13-09-2020 14:17

Mogą być głupsi....portugale.
Mieliście kiedyś do czynienia z portugalami?To coś podobnego do ciapatych...Amen

Jan Kowalski

13-09-2020 12:08

Zidiocenie swiata siega zenitu, a myslalem, ze glupiej od Grety to juz nie moze byc.

Monia mm

13-09-2020 09:23

Ten osmiolatek najbardziej wie o co zlozyl pozew

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram