Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Norwegia łamie prawa dziecka”. Greta Thunberg z ostrym apelem do szefowej rządu Polityka
Maja Zych 15 grudnia 2019
08:00

„Norwegia łamie prawa dziecka”. Greta Thunberg z ostrym apelem do szefowej rządu

14
Skomentuj
Greta Thunberg stała się symbolem walki młodego pokolenia o ochronę środowiska. Anders Hellberg [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
W poniedziałek 9 grudnia Greta Thunberg wraz z czternaściorgiem nastoletnich aktywistów z całego świata wysłała do premier Erny Solberg list, w którym podkreśliła, że norweski przemysł naftowy stanowi zagrożenie dla praw dzieci na całym świecie – chodzi tu o szkodliwy wpływ, jaki wydobycie ropy ma na obecną sytuację klimatyczną. Przekaz młodzieży jest jasny: jeśli Norwegia nie zaprzestanie produkcji, świadomie wpłynie negatywnie na przyszłość najmłodszego pokolenia i pogłębienie się kryzysu klimatycznego.
To zdaniem szwedzkiej aktywistki i jej naśladowców będzie pogwałceniem Konwencji o prawach dziecka ONZ, którą Norwegia podpisała w 1990 roku.
Reklama

Czas powiedzieć „dość”

16-letnia szwedzka Greta Thunberg oraz czternaścioro innych nastoletnich aktywistów wystosowali list do norweskiej premier Erny Solberg, w którym zwrócili uwagę na to, że Norwegia dopuszcza się pogwałcenia zapisów międzynarodowej konwencji o prawach dziecka. Porozumienie ONZ z 1989 roku wyraźnie mówi bowiem, że dorośli mają obowiązek podejmować decyzje, które będą najlepsze dla dobra dzieci.

Zdaniem młodych aktywistów działalność naftowa jest dlatego świadomym pogwałceniem zapisów dokumentu, który kraj fiordów podpisał niemal 30 lat temu. W liście zarzuca się też Norwegii, ze mimo długoletniej walki o ochronę środowiska na świecie, nie udało im się osiągnąć ani jednego z własnych celów klimatycznych dotyczących ograniczenia emisji spalin.
Również na swoim Twitterze Greta Thunberg odniosła się do kwestii zagrożenia praw człowieka w związku ze zmianami klimatycznymi:

W dzień praw człowieka wzywamy do działań na rzecz klimatu. Kryzys klimatyczny jest największym zagrożeniem dla praw człowieka, a prawa człowieka muszą znajdować się w centrum kryzysu klimatycznego.

Mają czas na reakcję

Oprócz Erny Solberg, podobny list trafił też od premiera Kanady Justina Trudeau, a przedstawiciele obydwu rządów mają na odpowiedź czternaście dni. Młodzi aktywiści podkreślają, że jeszcze nie jest za późno, aby podjąć działania, które będą miały znaczenie dla przyszłości świata – przypominają też, że młodzież będzie w przyszłości rozliczać polityków z decyzji, które teraz podejmują.

– Kryzys klimatyczny jest największym wyzwaniem, przed którym stoi moje pokolenie. Nasza przyszłość będzie zmieniona przez kryzys klimatyczny na wszystkie sposoby. To będzie mieć wpływ na to, gdzie będziemy żyć, jaką będziemy mieć pracę, czy założymy rodzinę. Te kraje muszą podjąć kroki, aby ochronić przyszłość mojego pokolenia – podkreśliła 14-letnia Alexandria Villaseñor, która podpisała się pod listem do premier Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 18-12-2019 12:10

Ref. janusz Sobisz. A wie, ile Bil Gates zainwestował w produkcje sztucznego białka?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 17-12-2019 20:22

Pluszaki Gretopodobne??? Nie jestem w temacie, ale to dobre... Jak już takie rzeczy się dzieją to naprawdę ludziom w głowach się poprzewracało...

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
io500
io500 17-12-2019 20:07

Napisze naprawde krotko-Greta nie wie nic np nt.ruchu Ziemi(wlasciwie Ukladu Slonecznego) wzgledem galaktyki czyli nie wie nic ruchu spiralnym i cyklicznym(pelen cykl to ok 63mln lat) Cykl wymierania to ok 62mln lat(ale zapewne istnieje tolerancja bledu) Dziwnym trafem istnieje duza zbieznosc lat prawda?.Dzieje sie to w mozencie przekroczenia przez Ziemie linii pozimej czyli powiedzmy na ,,polnoc,, od tej linii.(znajdujemy sie ok 30 lat swietlnych od ,,linii,, i zmierzamy ....niestety na polnoc!)Normalnie przed promieniowaniem pozagalaktycznym chroni nas pole magnetyczne galaktyki ale... Wpadajac na ,,Gromade w Pannie,, znajdujemy sie 5krotnie blizej tego promieniowania i tu niestety zla wiadomosc dla GARETY....pozagalaktyczne promieniowanie kosmiczne skutkuje,mutacjami, uszkodzeniem DNA, ociepleniem klimatu i np uszkodzeniem warstwy ozonowej czyli jak widac rowniez brakiem ochrony przed promieniowaniem wlasnej gwiazdy. GRETA! ZBIERZ AKTYWISTOW NA POLKULE POLNOCNA I SKACZCIE!! PODSKAKUJCIE DO SKUTKU!!!! Jest nadzieja, ze Ziemia zacznie ,,opadac,,! Skoncza sie Twoje problemy!!!Ba! Nie zejdziesz z gazet i szkla do konca Twoich dni o ilosci pomnikow Grety, pluszakow Gretopodobnych, komiksow itd itd nie wspomne i juz sie Sorosa nie bedziesz musiala prosic o kase - oczywiscie jak wszystko sie uda, ale wierze w Ciebie! Widze po tej zacietosci na twarzy, ze NIE MOZE SIE NIE UDAC! buha,ha,ha,ha

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
janusz Sobisz
janusz Sobisz 17-12-2019 17:51

ciekawe kto stoi za Gretą i kto na tym zarabia -

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
zenon niepsuj
zenon niepsuj 17-12-2019 10:26

Czemu sasiad Norwegia, a nie emiraty araby,tam dzieci nie maja nic do gadania niech im blokuje, jako dziecko

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
patriot
patriot 17-12-2019 06:38

To dziecko jest manipulowanie przez system lewacki.łamane są jej prawa .

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 16-12-2019 18:24

Ref: ad wolanski
Jeśli juz to: Gratulerer med dagen

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 16-12-2019 01:13

Tak wlasnie USA wykancza EU. To wysla murzynow, to wprowadza limit co2 dla silnikow spalinowych, to oplaty od produkcji co2. Dlatego mamy taki dobrobyt (dziadostwo) w europie.

Usa oslabia EU. W EU Niemcy oslabiaja Polske (wykupywanie i zamykanie polskich zakladow). Wasal, wasala.

Greta co z produkcja gazu lupkowego przez stany, gdzie wpompowuja szkodliwe chemikalia w odwierty. Pozniej sie rodza dzieci z deformacjami z powodu zatrucia wod gruntowych. A tak to USA.

25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 15-12-2019 22:33

Ktoś dobrze przeprał mózg temu dziecku i choć to co mówi ma sens to nie są to słowa dziecka. Za kryzys klimatyczny w dużej mierze odpowiadamy my, ale są to tez cykliczne zmiany zachodzące na ziemi. Podobno ziemia się przebiegunowuje i dzieje się to co jakiś czas, to już nie nasza wina. Ludzie już tacy są ze walczą z problemem dopiero jak się pojawi. My ciagle chcemy naturę okiełznać zamiast się do niej dostosować.

53
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas