Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Praca w Norwegii

Delikatny spadek bezrobocia w Norwegii. 3000 mniej poszukujących pracy

Monika Pianowska

22 kwietnia 2020 11:02

Udostępnij
na Facebooku

W większości okręgów bezrobocie spadło lub utrzymało się na tym samym poziomie w porównaniu do sytuacji z 7 kwietnia. MN

Jak poinformował Urząd Pracy i Polityki Socjalnej w komunikacie prasowym z 21 kwietnia, bezrobocie w Norwegii nieznacznie spadło w ciągu minionych dwóch tygodni. Obecnie wynosi ono 15,3 proc. siły roboczej, podczas gdy 7 kwietnia poziom ten sięgał 15,4 proc.
Wynik ten oznacza 3000 mniej zarejestrowanych jako w pełni bezrobotni, częściowo bezrobotni lub poszukujący obecnie zatrudnienia w kraju fiordów. Obecnie widnieje ich w rejestrze 430 tys. Nie zmienia to faktu, że jednak wciąż pojawiają się nowe osoby np. odesłane na permittering.
Reklama

Najwięcej bezrobotnych wśród młodych kobiet

W większości okręgów bezrobocie spadło lub utrzymało się na tym samym poziomie w porównaniu do sytuacji z 7 kwietnia. Najlepiej pod tym względem sytuacja wygląda w Oslo i Viken, gdzie jednak w ciągu dwóch ostatnich tygodni na tle pozostałych części kraju przybyło najwięcej częściowo bezrobotnych. Właśnie w Oslo notuje się obecnie najwyższy wskaźnik bezrobocia (13,1 proc. siły roboczej), natomiast najniższy w Nordland (8,3 proc. siły roboczej).
Jeśli chodzi o podział na branże, najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych jest w sektorach turystycznym i transportowym, gdzie bezrobocie odpowiada 28,1 proc. siły roboczej w Norwegii. Gdyby z kolei brać pod uwagę kategorie wiekowe, najliczniejszą grupą bezrobotnych w kraju fiordów 21 kwietnia były młode kobiety w wieku 20-24 lat, tuż za nimi znaleźli się mężczyźni w tym samym wieku. W ich przypadku poziom bezrobocia odpowiada kolejno 16,9 i 15,5 proc. norweskiej siły roboczej.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram