Aktualności

Piątek pod znakiem strajków: młodzież wyjdzie na ulice, policjanci nie przyjdą do pracy, nauczyciele nie przeprowadzą egzaminów

Monika Pianowska

23 maja 2019 14:39

Udostępnij
na Facebooku
3

To już drugi raz w tym roku, jak młodzież z całego świata weźmie udział w strajku klimatycznym. pixabay.com/ CC0 Creative Commons

24 maja w Norwegii może nastąpić kumulacja strajków. Poza tym, że zamiast pójść na lekcje, na ulice wymaszerują z transparentami uczniowie norweskich szkół, istnieje szansa, że dołączą do nich także nauczyciele. Podczas gdy jednak młodzież ponownie spróbuje zaapelować do władz o zmianę polityki klimatycznej, pedagodzy będą domagać się sprawiedliwych podwyżek pensji – jednocześnie krzyżując plany sprawnego przeprowadzenia szkolnych egzaminów. Do kompletu wizja protestu pracowników sektora publicznego: jeśli na nic zdadzą się negocjacje na temat emerytur, od piątku rozpoczną strajk m.in. osoby zatrudnione w kluczowych urzędach kraju fiordów.

Będzie powtórka z polskich szkół?

Jeśli związki zawodowe Unio i Akademikerne (zrzeszające osoby z wyższym wykształceniem) nie dojdą do porozumienia z przedstawicielami KS (organizacja zrzeszająca regionalnych pracodawców), już w piątek rozpocznie się strajk ponad 7 tys. nauczycieli. Protest ma objąć placówki w 21 gminach, m.in. Bærum, Bergen, Drammen, Tromsø, Bodø, Trondheim, Steinkjer, Fredrikstad, Porsgrunn, Kongsberg i Ålesund.

Sprawa trafiła do Mediatora Państwowego, gdy poprzednie rozmowy między związkami zostały zerwane. Nauczyciele, którzy na zdobycie wykształcenia poświęcili pięć lat, nie zgodzili się z propozycją KS, która zakładała wzrost pensji na poziomie 3,03 proc. – jednocześnie inne grupy zawodowe zatrudnione w sektorze gminnym mogą liczyć na podwyżki o 3,25 proc.
Reklama
Strajk może się okazać szczególnie problematyczny dla uczniów podchodzących aktualnie w Norwegii do egzaminów w szkołach podstawowych i średnich. 24 maja kolejny etap testów czeka ok. 41 tys. młodych osób. Jeśli protest dojdzie do skutku, może zmienić jego przebieg w nawet 200 placówkach.
Lista placówek, których personel planuje strajkować, dostępna jest po tym linkiem.

Kolejny strajk klimatyczny

Młodzież nie pozostaje dłużna – na jutro planuje własny strajk, tym razem znów zainspirowany działalnością nastoletniej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która mobilizuje rówieśników na całym świecie do walki o ochronę planety. Podobna manifestacja z udziałem uczniów w skali globalnej miała już miejsce w marcu tego roku. Wówczas młodzi ludzie apelowali do władz o podjęcie kroków na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Wzięło w nim udział ok. 20 tys. uczniów z 70 norweskich miast.

Od tamtej pory jednak niewiele się zmieniło, więc znów w akcie sprzeciwu wobec biernej postawy polityków, którzy – według organizatorów – nie wywiązują się z umowy klimatycznej, młodzież wyjdzie na ulice. W przypadku kraju fiordów wiele wskazuje na mniejszą skalę piątkowego strajku – udział w nim zapowiedziało 10 tys. uczniów z całego kraju. Ich grono prawdopodobnie jednak się powiększy, gdy w związku z protestem nauczycieli zostaną odwołane egzaminy.

Urzędnicy i policja nie pójdą do pracy

To jednak nie wszystko, co w kwestii strajków może się jutro wydarzyć w Norwegii. Możliwy protest zapowiedzieli bowiem także pracownicy sektora państwowego. Jak zwykle rozwój wydarzeń zależy od wyniku negocjacji, które w ich przypadku toczą się między konfederacjami związków zawodowych w sektorze państwowym (LO Stat i YS Stat), Akademikerne i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w obecności mediatora.

Wznowione pertraktacje głównie na temat wysokości emerytur trwają od środy, a czas na wypracowanie konsensusu mija w nocy z 23 na 24 maja. Jeśli się nie uda, strajk rozpocznie nawet 4 tys. związkowców, m.in. pracowników uniwersyteckich, policjantów i urzędników z takich instytucji, jak NAV czy Skatteetaten.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

25-05-2019 11:05

Sebastian napisał:
Jak by mi moje dziecko \"uciekło\" ze szkoły aby \" protestować zmianę polityki klimatycznej\"... dostało by Dupę!...podwójnie za wagarowanie raz i głupotę dwa!

\"Dostać Dupę\" to nagroda czy kara w twoim domu?

55555555 55555555

24-05-2019 16:53

Jak by mi moje dziecko "uciekło" ze szkoły aby " protestować zmianę polityki klimatycznej"... dostało by Dupę!...podwójnie za wagarowanie raz i głupotę dwa!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram