Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś wielki strajk uczniów w obronie klimatu. Nawet 20 000 osób wyjdzie na ulice w Norwegii Aktualności
Maja Zych 22 marca 2019
10:59

Dziś wielki strajk uczniów w obronie klimatu. Nawet 20 000 osób wyjdzie na ulice w Norwegii

5
Skomentuj
Tak wyglądał strajk młodzieży w Berlinie pod koniec stycznia tego roku. Leonhard Lenz [CC0]
W piątek 22 marca w wielu miejscach w całym kraju odbędą się największe protesty uczniowskie w obronie klimatu. Główna demonstracja będzie miała miejsce przed siedzibą norweskiego parlamentu w Oslo, gdzie oczekuje się nawet 10 000 osób. Chcą przemówić do rozsądku politykom, od których oczekują stanowczych kroków, aby ograniczyć emisję CO2.
Norwescy uczniowie zainspirowali się działaniami 16-letniej Grety Thunberg, o której w ostatnim czasie jest głośno w mediach na całym świecie. Szwedzka aktywistka jako pierwsza rozpoczęła walkę młodzieży przeciwko zmianom klimatu spowodowanym działalnością człowieka.
Reklama

Protesty w całym kraju

Organizacje demonstracji uczniowskich potwierdzono w aż 70 miejscach w całym kraju i przewiduje się, że weźmie w nich udział nawet 20 000 osób – nawet połowa z nich ma skupić się podczas głównej demonstracji pod siedzibą Stortingu o godzinie 15. Nad bezpieczeństwem uczestników przez cały czas będą czuwać wolontariusze oraz policja.

Powodem protestu jest sprzeciw wobec biernej postawy norweskich polityków, którzy – według organizatorów – nie podejmują odpowiednich działań, aby wywiązać się z założeń umowy klimatycznej. Jednym z głównych zarzutów są dalsze inwestycje w branże naftową oraz nowe drogi i lotniska, które przyczyniają się do emisji szkodliwych dla środowiska substancji.

Nie wszyscy popierają ideę

Uczniowie w całej Norwegii uzyskali oficjalne poparcie od minister kultury oraz liderki partii Venstre (Lewica) Trine Skei Grande, która na swoim profilu na Facebooku napisała:

W moim świecie jest to bardzo proste. Strajk jest legalną bronią dla dorosłych i dlatego jest też legalną bronią dla dzieci i młodzieży. Młodzi są niedostatecznie reprezentowani w polityce i kiedy walczą o swoją przyszłość, nie powinni spotykać się z kpinami.~Trine Skei Grande

Słowa Grande są odpowiedzią na sygnały przekazywane przez uczniów, którzy spotkali się z drwinami i mową nienawiści ze strony części dorosłych
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 22-03-2019 19:49

...w Szwecji konstytucja blokuje wycofanie gotówki z obiegu
...więc ...
..spokojna twoja rozczochrana!

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 22-03-2019 19:14

Sa rozne formy masochizmu, z ktorych najobrzydliwsza forma jest dobrowolne zycie wsrod samych debili

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
J M
J M 22-03-2019 15:57

Cudowne dzieci wiatru i kurzu tumany. Bajka o CO2 jest zeby wprowadzic swiatowy podatek na finansowanie rzadu swiatowego. Kolejny bedzie podatek bankowy beda tym tumanom cisnac z konta ujemnym oprocentowaniem jak debilom gotowke zlikwiduja. Szwedzi juz sami chca likwidacji gotowki debile. Takimi glupkami nie myslacymi samodzielnie lykajacymi kazdy kit jak mlody pelikan latwo manipulowac. W Skandynawii piora im lby od lat 70 tych u nas pranie lbow zaczelo sie w latach 90 tych i mamy teraz mlodych wyksztalconych eko pedalujacych.

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 22-03-2019 13:06
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas