Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nauczyciele walczą o podwyżki i grożą strajkiem. Egzaminy szkolne pod znakiem zapytania Aktualności
Maja Zych 17 maja 2019
14:04

Nauczyciele walczą o podwyżki i grożą strajkiem. Egzaminy szkolne pod znakiem zapytania

Skomentuj
Nauczyciele domagają się takiego samego wzrostu płac, co u innych pracowników publicznych. Fotolia.com / Royalty Free
Już w następny piątek może dojść w Norwegii do strajku ponad 7000 nauczycieli, którzy walczą o warunki podwyżek i emerytur. 24 maja mija bowiem ostateczny termin zakończenia negocjacji między związkami zawodowymi Unio a organizacją KS zrzeszającą gminnych pracodawców, które odbędą się pod okiem Mediatora Państwowego (riksmekleren). Taka sytuacja może odbić się na tysiącach uczniów, którzy nie mają pewności, czy dojdzie do zaplanowanych egzaminów.
Poprzednie negocjacje między stronami zostały zerwane, ponieważ przedstawiciele nauczycieli nie zgodzili się na propozycję podwyżek wysuniętą przez KS – wzrost pensji miałby być bowiem niższy niż u innych grup zawodowych zatrudnionych przez gminy.
Reklama

Niezadowalająca propozycja

Sprawa trafiła do Mediatora Państwowego, gdy poprzednie rozmowy między związkami zostały zerwane. Nauczyciele nie zgodzili się z propozycją KS, która zakładała wzrost pensji na poziomie 3,03 proc. – jednocześnie inne grupy zawodowe zatrudnione w sektorze gminnym mogą liczyć na podwyżki o 3,25 proc. Zdaniem Unio taka oferta jest nie do przyjęcia i świadczy o tym, jak niedocenianą grupą zawodową są nauczyciele, dlatego będą starali się wynegocjować lepsze warunki porozumienia.

Egzaminy zagrożone

Jeśli negocjacje w sprawie podwyżek w oświacie nie zakończą się po myśli Unio, już od następnego piątku do strajku może przystąpić nawet 7000 nauczycieli ostatnich klas podstawówek oraz szkół średnich. Sytuacja może mieć dlatego poważne konsekwencje dla samych uczniów – pod znakiem zapytania stoi bowiem realizacja egzaminów końcowych, od których zależeć może ich dalsza edukacja. Szacuje się, że strajk może odbić się nawet na 7300 uczniach.

Na stronie związków zawodowych można zapoznać się z dokładną listą placówek, które obejmie ewentualny strajk.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas