Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Påskekrim 2020: to warto przeczytać w tegoroczną Wielkanoc

Emil Bogumił

05 kwietnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Påskekrim 2020: to warto przeczytać w tegoroczną Wielkanoc

Co powinno się znaleźć w rękach czytelników podczas Påskekrim 2020? Fotolia/Royalty-Free

Tegoroczną Wielkanoc mieszkańcy Norwegii spędzą w domu. Sytuacja ta sprzyja kultywowaniu tradycji, jaką jest Påskekrim. Polega ona na czytaniu i oglądaniu kryminałów w okresie świątecznym. Jakie nowości czekają na czytelników w tym roku?
Historia Påskekrim sięga 1923 roku, kiedy w okresie przedświątecznym ukazał się kryminał Bergenstoget plyndret i natt (Pociąg z Bergen splądrowany w nocy). W sobotę przed Niedzielą Palmową w Aftenposten ukazał się artykuł z identycznym tytułem i wzbudził zainteresowanie czytelników.  Powieść odniosła sukces i zapoczątkowała wielkanocną tradycję czytania kryminałów.

Najlepsze kryminały na Wielkanoc 2020

Co powinno się znaleźć w rękach czytelników podczas Påskekrim 2020? Które kryminalne tytuły wydane podczas ostatnich 12 miesięcy warto przeczytać?

1. Nóż, Jo Nesbø

„Nóż” to 12 część serii najsłynniejszego norweskiego pisarza Jo Nesbø, poświęcona Harry’emu Hole, śledczemu z Oslo. Powieść została wydana pod koniec czerwca 2019 roku i spotkała się z pozytywnymi recenzjami oraz opiniami czytelników.'

- Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy - czytamy na stronie wydawcy.
Fot. screenshot / YouTube.com
2. Trzynaście, Steve Cavanagh

Świetnymi opiniami cieszy się również kryminał wydany w lutym 2020 „Trzynaście”. Jest to czwarty tom powieści o Eddiem Flynnie. - Ten seryjny morderca nie jest sądzony. To on jest sędzią… Byli gwiazdami. Jedną z najbardziej wpływowych par Hollywood. Mieli świat u swych stóp. Teraz ona nie żyje. On jest oskarżony o zamordowanie jej. To celebrycki proces stulecia! - zachęca do przeczytania wydawca.
3. Bracia Vega, Lars Lenth

11 marca 2020 roku ukazała się trzecia książka z serii o Leonardzie Vangenie, „Bracia Vega”. Kryminał norweskiego pisarza Larsa Lentha opowiada o konflikcie ekologów i hodowców. - Północna Norwegia, jedna z wielu w tym rejonie farm łososia, będąca częścią koncernu NorFish AG. Farmą kierują bracia Vegowie. Ich wygodne i dostatnie życie nie byłoby możliwe bez wsparcia trzeciego brata – szefa miejscowej policji, który kryje liczne machinacje pozbawionych wszelkich skrupułów przedsiębiorców. Gdy farma pada ofiarą zamachu, szef NorFish AG Axel Platou zleca swojemu przyjacielowi z młodości Leonardowi Vangenowi przeprowadzenie śledztwa. Wkrótce znika bez śladu Erna, znana ekoaktywistka… - czytamy w opisie zamieszczonym przez wydawcę „Braci Vega”.
4. Szukaj mnie, Lisa Gardner

W ostatnim tygodniu marca do księgarni na całym świecie trafił najnowszy kryminał Lisy Gardner „Szukaj mnie”. Książka jest dziewiątym tomem z serii o detektywie Warrenie. - Detektyw D.D. Warren i Flora Dane powracają w kolejnej pełnej zwrotów akcji powieści Lisy Gardner. Tym razem staną przed dylematem niemożliwym do rozstrzygnięcia - albo uratują młodej dziewczynie życie, albo...oddadzą ją w ręce sprawiedliwości.
5. Ekstradycja, Remigiusz Mróz

25 marca ukazał się 11 tom z serii o Joannie Chyłce pt. „Ekstradycja”. Jeden z najpopularniejszych w Polsce autorów, Remigiusz Mróz, opisuje w niej historię po ucieczce głównej bohaterki z kraju. - Minęło kilka miesięcy, od kiedy Joanna Chyłka uciekła z kraju. Ślad po niej zaginął i mimo że wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania, służby nie potrafią odnaleźć żadnego tropu. Przez cały ten czas nie skontaktowała się z nikim w Polsce i nawet Kordian nie wierzy już w to, że Chyłka kiedykolwiek znajdzie sposób, by nawiązać z nim kontakt.
Obecna sytuacja zmusza wszystkich do spędzenia świąt w domu. Osoby, które nie przepadają za czytaniem, mogą skorzystać ze specjalnej oferty norweskich stacji telewizyjnych. Najwięksi nadawcy przygotowali specjalną ramówkę, w której przeważają filmy i seriale kryminalne. Bogatą ofertę własnych produkcji sensacyjnych przygotował także Netflix i pozostałe platformy streamingowe.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok