Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zakaz nocowania w hyttach wydłużony do Wielkanocy. Policja sprawdza, czy właściciele domków go nie łamią Życie w Norwegii
Monika Pianowska 26 marca 2020
12:06

Zakaz nocowania w hyttach wydłużony do Wielkanocy. Policja sprawdza, czy właściciele domków go nie łamią

Skomentuj
24 marca jednak władze podjęły decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania restrykcji do 13 kwietnia, czyli Poniedziałku Wielkanocnego. stock.adobe.com/ fot. Roland Magnusson/ tylko do użytku redakcyjnego
Wielu mieszkańców Norwegii nie może się pogodzić z obowiązującym obecnie w kraju fiordów zakazem przebywania w domkach letniskowych. W związku z kwarantanną i walką z rozprzestrzeniania się koronawirusa nie można organizować dłuższych wypadów do hytty, jeśli posiadłość znajduje się w innej gminie. Dozwolone jest przebywanie w hytcie tylko w ciągu dnia, na krótko, z wykluczeniem noclegu.
W obawie, że właściciele domków lub osoby wynajmujące nieruchomość mogą łamać zakaz, policja sprawdza ich obecność zarówno w hyttach, jak i hangarach na łodzie. Na razie funkcjonariusze objeżdżają gminę Os. Jak podaje lokalna prasa, patrole mają też pilnować przystani – obecnie panujące w Norwegii okoliczności mogą bowiem sprzyjać złodziejom i włamywaczom. Os to gmina położona nad fiordem, na terenie której znajduje się około 1500 hytt.
Reklama

Za pobyt w hytcie grozi kara

Pierwotnie, podobnie jak w przypadku zamknięcia np. szkół i przedszkoli, zakaz wyjazdu „na domek” miał obowiązywać do 3 kwietnia. Taka data i tak budziła frustrację właścicieli hytt i amatorów spędzania czasu za miastem – zarówno tych, którzy chcieli zarobić na wynajmie, jak i tych planujących zgodnie z norweską tradycją spędzić w rekreacyjnej posiadłości okres wielkanocny. 24 marca jednak władze podjęły decyzję o przedłużeniu okresu obowiązywania restrykcji do 13 kwietnia, czyli Poniedziałku Wielkanocnego.
Wielu Norwegów posiada domki letniskowe. Wyjazdy do hytt są popularne także w okresie wielkanocnym.
Wielu Norwegów posiada domki letniskowe. Wyjazdy do hytt są popularne także w okresie wielkanocnym. stock.adobe.com/ licencja standardowa
Zakaz wyjazdu do hytt położonych w innych gminach niż te zamieszkałe przez ich właścicieli czy wynajmujących poza zahamowaniem rozprzestrzeniania się COVID-19 w kraju fiordów miał przy okazji odciążyć mniejsze jednostki administracyjne. Mogłyby one nie poradzić sobie z liczbą zarażonych z uwagi na zbyt mało rozwiniętą infrastrukturę opieki zdrowotnej.
Jak zapewniła minister sprawiedliwości Monica Mæland, policja nie będzie nachodzić ludzi w Niedzielę Wielkanocną, ale zaznaczyła, że przyłapane i zgłoszone policji osoby zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Za złamanie zakazu wyjazdu na domek poza granice gminy czeka kara w wysokości 15 tys. koron lub 10 dni więzienia. Te kwoty mogą jednak zostać zwiększone, jeśli zaistnieją szczególne okoliczności – m.in. gdy nieprzestrzeganie kwarantanny spowoduje zagrożenie dla większej grupy ludzi.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas