Kwestią wprowadzenia zakazu terapii konwersyjnej zajął się m.in. Abid Raja, norweski minister kultury.
Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Terapia konwersyjna, nazywana również homoterapią, została mocno skrytykowana w najnowszym raporcie ONZ. Jego autor wezwał wszystkie kraje do wprowadzenia zakazu tego typu działalności. Na liście znalazła się również Norwegia.
Norwescy politycy dyskutowali o terapii konwersyjnej w listopadzie 2019 roku. Wówczas minister kultury Abid Raja zobowiązał się zbadać, jaki wpływ może ona mieć na kształtowanie orientacji seksualnej. Głównym celem dochodzenia było stwierdzenie, czy tego typu praktyki są zgodne z norweskimi regulacjami oraz prawami człowieka. Norweskie stronnictwa, między innymi Partia Pracy (Ap), domagały się wprowadzenia zakazu terapii konwersyjnej. Apel ponowił Victor Madrigal-Borloz, niezależny ekspert ONZ. 21 czerwca opublikował raport, w którym wzywa wszystkie kraje do zaprzestania tego typu praktyk.
Czym jest terapia konwersyjna?
Terapia konwersyjna, nazywaną również reparatywną, jest próbą zmiany orientacji seksualnej danej osoby z homoseksualnej na heteroseksualną. W tym celu stosuje się szereg zabiegów, które mogłyby w tym pomóc. „Terapeuci” korzystają zazwyczaj z szeregu metod behawioralnych, które mają oduczyć osobę „leczoną” zachowań homoseksualnych. Wprowadzane są również nowe skojarzenia, które w pozytywnym świetle stawiają osoby przeciwnej płci.
W terapii konwersyjnej wykorzystywane były również drastyczne metody, od których stopniowo odchodzą lub już odeszli „terapeuci”. Praktykowane były tzw. gwałty naprawcze oraz stosunki seksualne z osobami płci przeciwnej. Spotykano również zalecenia, dotyczące ślubów osób homoseksualnych z przedstawicielami płci przeciwnej. Terapia reparatywna stosowana jest również w ośrodkach religijnych oraz wykorzystywana przez duchownych. Zdarza się, że egzorcyści próbują zmienić orientację poprzez modlitwę.
Partia Pracy chce przyspieszenia rządowych prac
Zakaz terapii konwersyjnej wprowadziło już kilka państw, m.in. Niemcy, Ekwador, Malta i Brazylia. Anette Trettebergstuen z Partii Pracy chce, by Norwegia możliwie szybko dołączyła do grona tych państw. Zwróciła się do rządu z pytaniem, na jakim etapie znajdują się działania ministra kultury, które pozwolą wprowadzić zakaz terapii konwersyjnej. – Abid Raja był ze mną szczery i stwierdził, że zakaz powinien zostać uchwalony. Obecnie jest za to odpowiedzialny. Jego raport miał być znany wiosną tego roku, jednak sprawę utrudnił wybuch pandemii koronawirusa. Dochodzenie nie jest jednak wymagające, dlatego wzywamy do poinformowania o tym, na jakim etapie są prace – skomentowała sprawę Anette Trettebergstuen w rozmowie z Dagbladet.
Do zarzutów Partii Pracy odniósł się sekretarz stanu Gunhild Berge Stang, współpracujący z Abidem Rają. – Niewiele państw wprowadziło ten zakaz. Nasze dochodzenie ma na celu zbadanie wielu trudnych kwestii prawnych – stwierdził Stang w rozmowie z Dagbladet.
„Chrońcie dzieci przed takimi praktykami”
Victor Madrigal-Borloz przygotował kilka zaleceń, które powinny wprowadzić państwa, zakazując jednocześnie terapii konwersyjnej. Ekspert uważa, że powinno się zwiększać świadomość społeczną w kwestii tego typu działań, szczególnie wśród młodzieży. Dodał, że tzw. homoterapia może mieć negatywny wpływ na zdrowie i psychikę młodych osób. Chciałby też, by najważniejszą kwestią był dialog i pozwolenie na zaakceptowanie przez konkretną osobę danej orientacji seksualnej. – Podejmijcie pilne środki w celu ochrony dziecioraz młodych ludzi przed takimi praktykami. [...] Przeprowadzajcie kampanie mające na celu zwiększenie świadomości wśród rodziców, rodzin i społeczności o nieważności i nieskuteczności takich praktyk. Zwróćcie uwagę, jakie szkody wyrządza terapia konwersyjna – czytamy w podsumowaniu prac Borloza.
W 2018 roku terapię konwersyjną skrytykował Parlament Europejski. W lutym 2019 roku Nowoczesna i Kampania Przeciw Homofobii przygotowały projekt zakazujący stosowania, promowania lub reklamowania praktyk konwersyjnych. Tego typu działania stosują w Polsce ośrodki o charakterze religijnym, księża odprawiający egzorcyzmy na osobach homoseksualnych oraz psychoterapeuci. Bronią jej również organizacje katolickie oraz konserwatywne.
Reklama
20-07-2020 22:48
8
0
Zgłoś
18-07-2020 13:29
11-07-2020 08:35
0
-4
Zgłoś
10-07-2020 21:34
1
0
Zgłoś
10-07-2020 19:49
0
-2
Zgłoś
10-07-2020 12:51
1
0
Zgłoś
10-07-2020 06:16
0
0
Zgłoś
09-07-2020 22:59
2
0
Zgłoś
09-07-2020 21:59
8
1
Zgłoś
09-07-2020 21:57
0
-4
Zgłoś