Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Aktualności

Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE. Norwegia wśród równościowych liderów Europy

Emil Bogumił

15 maja 2020 10:48

Udostępnij
na Facebooku
45

Polska wypadła najgorzej w UE po raz pierwszy w historii. Fot. Pexels

Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Wśród najbardziej tolerancyjnych państw znalazły się Malta, Belgia, Luksemburg, Dania oraz Norwegia.
Ilustrowany ranking ILGA Europe uważany jest za najważniejszy wskaźnik badający poziom równouprawnienia lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych. Badacze nie korzystają z oceny wystawionej przez opinię publiczną, a samodzielnie analizują krajowe prawodawstwo oraz sześć czynników: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna, prawo do azylu.

Polska najgorzej w UE, w Europie gorsi są nieliczni

W rankingu opublikowanym 14 maja, Polska zajęła ostatnie miejsce wśród państw należących do Unii Europejskiej, z 16 proc. na koncie. Biorąc pod uwagę państwa spoza Wspólnoty, gorzej wypadły  Białoruś (13 proc.), Monako (11 proc.), Rosja (10 proc.), Armenia (8 proc.), Turcja (4 proc.) i Azerbejdżan (2 proc.). Polskę wyprzedziły m.in. państwa bałtyckie oraz kraje sąsiadujące, które do niedawna wyprzedzaliśmy w rankingu: Estonia (38 proc.), Słowacja (30 proc.), Czechy (26 proc.) oraz Litwa (23 proc.)  i Łotwa (17 proc.).
Przed Polską znalazły się m.in. Mołdawia i Ukraina.
Przed Polską znalazły się m.in. Mołdawia i Ukraina. źródło: ILGA Europe
Liderem tolerancji rankingu ILGA Europe po raz czwarty została katolicka Malta, która z wynikiem 89 proc. zdobyła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się również Belgia  i Luksemburg (73 proc.) oraz Dania i Norwegia (68 proc.). Do uzyskania kiepskiego wyniku, przyczyniły się w Polsce zakazy marszów równości, samorządowe uchwały antyLGBT oraz ogólna sytuacja zagrożenia dla aktywistów. – O ile w 2018 roku mieliśmy jeden zakaz i można było to potraktować jako wyjątek od reguły, o tyle w 2019 roku zakaz marszu równości stał się stałą praktyką prezydentów miast, którzy – z pełną świadomością, że nie mają racji i przegrają w sądzie – zakazywali ich ze względów politycznych – wyjaśnia adwokatka Karolina Gierdal z organizacji Kampania Przeciw Homofobii.

Jak informuje KPH oraz ILGA Europe, wynik Polski mógłby być jeszcze gorszy. W uzyskaniu dodatkowych punktów pomogła między innymi aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, którego kadencja niedługo dobiegnie końca. Biuro RPO i sam Rzecznik otwarcie angażują się aktywnie w ochronę praw osób LGBTI. Nie wiemy, co wydarzy się po upływie tej kadencji – kto zostanie nowym Rzecznikiem i czy osoba wybrana przez obecną większość będzie z równym zaangażowaniem występować przeciwko dyskryminacji – informuje Karolina Gierdal.
Jak wykazuje najnowszy ranking ILGA Europe, tendencja spadkowa zauważalna jest w całej Europie. Działacze KPH informują, że największe zmiany – zarówno w kierunku pozytywnym, jak i negatywnym – widoczne są w kwestii praw osób transpłciowych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

23-09-2020 23:52

dasfront napisał:
Oczerniania Polakow ciag dalszy
Konkretnie. Gdzie? Cytat?

Daniel Rosinski

22-09-2020 15:51

Oczerniania Polakow ciag dalszy jakos nigdy u nas kar za homoseksualizm ani dyskriminacji pod postacia morderstw eugenicznych nie bylo jak w tak zwanych swietych narodach protestanckich swiecacych przykladem. A tam lepiej wy sie buraki wstydzcie i przestancie klamac.Stale powtarzacie bzdury aby sie utrwalalo.
Ktos tu mataczy jakby swoje brudy chcial umyc.

LewySierpowy

21-05-2020 06:27

Oto trójka polityków partii Porozumienie. Co ich łączy ?
Wszyscy cierpią niewyobrażalną nędzę. Gowin głoduje, i nie starcza mu do pierwszego, Emilewicz nie wyobraża sobie życia bez nagród, Bielan ciuła z diety europosła, kiedyś , jak sam mówił zarabiał zaledwie 10.000, ale około 18.000 i też było cieżko. Stąd ta opuchlizna głodowa.
Ci z PiS są bardziej zaradni. Jak przyciśnie bieda, to zawsze coś okradną. Chociażby kontener PCK. I nie narzekają.


Stefbud Wukara

20-05-2020 23:19

Padlo pytanie, czemu „katolikom” - wlasnie dlatego, ze oni naleza do grupy ludzi, ktorzy to DEKLARUJA, ze chca kochac KAZDEGO, bez wzgledu na to, kim jest. Od takich ludzi jest powod oczekiwac wiecej, bo sami glosno okreslaja to, kim sa i gdzie chca przynalezec. Inna sprawa, jesli swoim zyciem, czy postepowaniem temu przecza, czyli np. udaja kogos innego, niz sa w rzeczywistosci.

mart enty

20-05-2020 20:44

Stefbud napisał:
Bo wraz z wyznaniem wiary deklaruja milosc blizniego, czyli kazdego czlowieka, bez wzgledu na jego orientacje, grzesznosc itd. Ludzie innych wyznan tez to deklaruja, co prawda, czy innych religii, ale np. ateisci juz niekoniecznie.

I czego ma dowodzic Twoj post?

Stefbud Wukara

17-05-2020 22:27

Bo wraz z wyznaniem wiary deklaruja milosc blizniego, czyli kazdego czlowieka, bez wzgledu na jego orientacje, grzesznosc itd. Ludzie innych wyznan tez to deklaruja, co prawda, czy innych religii, ale np. ateisci juz niekoniecznie.

Szymon Giełzakowski

17-05-2020 19:06

Nie ważne jakie kto ma poglądy co do jednego można się zgodzić, cenzura na tej stronie to jest beka bez dna xd

Joanna Kuchnicka

17-05-2020 18:57

RadoBogstad napisał:
A dlaczego wszczególnie katolikom?
Katolikom w cudzyslowie.

Stefbud Wukara

17-05-2020 00:26

A na 1000 gejow ilu przypada pedofilow? Tak postawione pytanie wydaje mi sie bardziej zasadne. Co wiecej, radze sprawdzic, poniewaz wiem, ze jest to bardzo znikomy odserek.

mart enty

16-05-2020 19:00

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram