Życie w Norwegii

W tych krajach kobietom żyje się najlepiej. Norwegia w czołówce

Monika Pianowska

01 lipca 2020 12:04

Udostępnij
na Facebooku
3

Chociaż w rankingu nie istnieje państwo, które zdobyło maksymalną liczbę punktów (100), niektóre okazują się lepsze, jeśli chodzi o równe prawa, włączenie społeczne i poczucie bezpieczeństwa. Pod tym względem bryluje Skandynawia. MojaNorwegia

Według czerwcowego raportu opublikowanego przez magazyn CEOWORLD Szwecja to państwo, w którym kobietom żyje się najlepiej na świecie. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze Dania i Holandia, tuż za podium natomiast Norwegia. W czołowej dziesiątce uplasował się jeszcze jeden kraj nordycki – Finlandia (6. miejsce).
Chociaż w rankingach jakości życia, szczęśliwości czy tolerancji państwa północnej Europy zwykle uchodzą za liderów, w przypadku najlepszego miejsca dla kobiet dosyć daleko na liście wylądowała Islandia (23. miejsce). Autorzy raportu oczko dalej umiejscowili z kolei Polskę.

Równouprawnienie, bezpieczeństwo i aktywność

Jak pisze CEOWORLD, istnieje uniwersalny wzór dyskryminacji i przestępczości wobec kobiet, jednak ich skala różni się w poszczególnych krajach. Czynniki regionalne, rasowe i społeczno-ekonomiczne odgrywają kluczową rolę w określaniu uprzedmiotowienia kobiecego ciała i równości płci.
Chociaż w rankingu nie istnieje państwo, które zdobyło maksymalną liczbę punktów (100), niektóre okazują się lepsze, jeśli chodzi o równe prawa, włączenie społeczne i poczucie bezpieczeństwa. Pod tym względem bryluje Skandynawia. Autorzy raportu wyróżnili Szwecję (99,7 pkt), gdzie ich zdaniem praktycznie nie ma miejsca na dyskryminację płciową, a przyjezdni z USA lub Dalekiego Wschodu zauważą, że Szwedki odgrywają bardziej proaktywną rolę w codziennym życiu.
Poniżej: Ranking udostępniony przez szefa CEOWORLD.
Zajmująca drugą pozycję Dania (99,4 pkt) to jednocześnie lider w indeksie rozwoju społecznego, który według CEOWORLD Magazine przełamuje bariery związane z płcią, aby umożliwić kobietom korzystanie ze swojego potencjału. Zamykającą podium Holandię (99,2 pkt) natomiast pochwalono za znaczący postęp w dziedzinie równości dochodów i otwartość społeczno-kulturową.

Kraj fiordów wyznacza nowe standardy

Niewiele do ścisłego topu traci Norwegia (98,7 pkt). Według autorów rankingu fakt, że kraj ten znajduje się na szczycie listy państw świata pod względem rozwoju społecznego, może mieć przełożenie na to, że również redefiniuje on standardy dla wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Ankiety wykonano wśród prawie 256 700 mieszkanek 156 państw świata. W przypadku zagadnienia bezpieczeństwa zapytano kobiety w wieku od 15 lat wzwyż, czy czują się bezpiecznie w swoim kraju, wracając samotnie nocą do domu.

W edycji rankingu z 2020 roku CEOWORLD Magazine przyznając punkty poszczególnym państwom, wzięto pod uwagę 9 czynników: równość płciową, odsetek pozycji zajmowanych przez kobiety w strukturach legislacyjnych, poczucie bezpieczeństwa, równouprawnienie w zarobkach, troskę o prawa człowieka, upodmiotowienie kobiet, średnią liczbę lat edukacji wśród kobiet, uwzględnienie kobiet w społeczeństwie oraz odsetek kobiet w wieku 25 lat i więcej, które wykonują płatną pracę.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Malgorzata123

06-07-2020 08:34

Bzdury bzdury bzdury bla bla bla

Mateusz Raczynski

03-07-2020 00:08

W Szwecji czy w Szweckich emiratach arabskich..

Nyga

02-07-2020 21:32

W Szwecji mają najwięcej ubogacaczy, a Szwedki lubią dlatego są na 1

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram