Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Nowa polska rakieta przekroczyła linię kosmosu. Bursztyn wystartował z norweskiej bazy

Monika Pianowska

08 lipca 2024 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Nowa polska rakieta przekroczyła linię kosmosu. Bursztyn wystartował z norweskiej bazy

ILR-33 Amber (Bursztyn) 2K gotowa do startu na wyspie Andøya. Łukasiewicz - ILOT/materiały prasowe

Suborbitalna rakieta Instytutu Lotnictwa Łukasiewicz ILR-33 Amber (Bursztyn) 2K przeszła do historii, stając się pierwszą polską rakietą, która dotarła w kosmos. Została wystrzelona 3 lipca z norweskiej bazy startowej Andøya. Osiągnęła wysokość 101 kilometrów, czyli powyżej ogólnie przyjętej granicy oddzielającej atmosferę ziemską od przestrzeni kosmicznej, zwanej Linią Kármána.
Prace nad Bursztynem rozpoczęły się w 2014 roku w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. W latach 2017-2019 na pokładzie wcześniejszej wersji rakiety odbyły się łącznie trzy misje, podczas których osiągnęła ona wysokość maksymalną 23 km.  Następnie opracowano ulepszony wariant.

Są już chętni

Pierwszy lot testowy na małej wysokości 4,6-metrowej rakiety ILR-33 Amber 2K odbył się w październiku 2022 roku z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Ustce. Pod koniec ubiegłego miesiąca Instytut Lotnictwa ogłosił, że rakieta po raz pierwszy podejmie próbę dotarcia w przestrzeń kosmiczną w lipcu, startując z Centrum Kosmicznego Andøya. Norweski obiekt otwarto w 1962 roku i był gospodarzem wystrzelenia ponad 1000 rakiet suborbitalnych.
Jak podaje komunikat prasowy Sieci Badawczej Łukasiewicz, rakieta znalazła już klienta w polskiej firmie Thorium Space, która ma przeprowadzić misje badawcze w latach 2025-2027. Sukces inauguracyjnego strzału kosmicznego ILR-33 Amber 2K może być także pierwszym krokiem w kierunku opracowania w Polsce większych rakiet.
ILR-33 AMBER 2K reached 101 km! World's first rocket using 98% hydrogen peroxide as oxidizer
– Planowane testy rakiety w warunkach kosmicznych są ważnym elementem budowania polskich kompetencji inżynierskich i rozwoju polskich technologii rakiet kosmicznych – tłumaczył przed środowym historycznym lotem dyrektor instytutu dr Paweł Stężycki. – Zwłaszcza, że ​​ILR-33 Amber 2K to także punkt wyjścia do rozwoju zaawansowanych technologii dla dużych rakiet kosmicznych, które obecnie są dostępne jedynie w kilku krajach Europy.

Eko i pionierska

Rakieta Amber to ekologiczny projekt. Napędza ją silnik hybrydowy z utleniaczem w postaci nadtlenku wodoru oraz silniki na paliwo stałe. Porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s i ma między innymi służyć do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego i badań naukowych.
Szczegóły techniczne lotu są obecnie opracowywane i zostaną podane do wiadomości publicznej w najbliższych dniach.
Według Polskiej Agencji Kosmicznej rakieta Bursztyn ma wiele zastosowań. Można ją wykorzystywać m.in. do badań atmosfery, przeprowadzania eksperymentów naukowych, nowych technologii i rozwoju przemysłu. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to jedna z największych placówek naukowo-badawczych w Europie i największa w Polsce w branży lotniczej.
Źródła: europeanspaceflight.com, gov.pl, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok