kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

„Norweskie certyfikaty covid są ważne tylko 3 miesiące. To dyskryminacja”. FHI wyjaśnia

Natalia Szitenhelm-Smeja

09 czerwca 2021 17:30

Udostępnij
na Facebooku
7

Krajową wersję certyfikatu można drukować i pobierać dowolną liczbę razy, jednak termin ważności dokumentu jest ograniczony. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/PureSolution

Otrzymaliśmy wiadomość od oburzonego czytelnika, który zwrócił uwagę, że norweski certyfikat covidowy jest ważny nie - jak pierwotnie zapowiadał Instytut Zdrowia Publicznego - bezterminowo, a trzy miesiące. - Czy Norwegia nie miała spełniać warunków Unii Europejskiej? Przecież to jest dyskryminacja - napisał pan Marcin.
Reklama
W przesłanej do nas wiadomości pan Marcin napisał: Czy w związku z paszportami covidowymi Norwegia nie łamie przepisów Unii Europejskiej? Dzisiaj sprawdziłem mój certyfikat szczepienia covid na Helsenorge, ku mojemu zdziwieniu ukazała się data ważności 3 miesiące i 6 dni, potem sprawdziłem u innych dwóch osób i tak samo - mają ważność [ich certyfikaty - przyp.red.] na trzy miesiące i sześć dni. Natomiast [paszporty covidowe] w Unii są ważne rok, wiem, bo moja żona ma. Czy Norwegia nie miała spełniać warunków Unii Europejskiej? Dlaczego polskie i unijne są ważne rok, a norweskie na trzy miesiące, przecież to jest dyskryminacja i woła o pomstę! - dodał oburzony.

Żeby nie było nadużyć

Tymczasem Instytut Zdrowia Publicznego w komunikacie z 8 czerwca porusza kwestię skrócenia ważności certyfikatu krajowego dla osób w pełni zaszczepionych (wersja zgodna z wymogami unijnymi pojawi się dopiero pod koniec czerwca). - Powodem, dla którego certyfikat jest ważny tylko 90 dni od momentu wydrukowania czy pobrania, jest m.in. uniknięcie nadużyć. Np. gdy ktoś wydrukuje certyfikat i spróbuje użyć go w Norwegii lub podczas przekraczania granicy długo po tym, jak został wystawiony. W tym czasie mogła ulec zmianie zarówno odporność danej osoby, jak i skuteczność szczepionki - wyjaśnia FHI. 

Instytut dalej informuje: Oznacza to, że jeśli np. 8 czerwca zostaniesz w pełni zaszczepiony i tego samego dnia pobierzesz certyfikat, jego ważność będzie trwała do 6 września br. Jeśli 9 czerwca pobierzesz certyfikat, jego ważność nadal będzie wynosić 90 dni, czyli do 7 września”. FHI tłumaczy, że jeśli ktoś planuje podróż 6 września, to kilka dni przed powinien sprawdzić, czy wszystkie informacje zawarte w certyfikacie są wciąż aktualne.

Certyfikat można pobierać i drukować tyle razy, ile jest to potrzebne. 

Certyfikat pokazuje na razie informacje do użytku wewnątrz Norwegii. Przy przekraczaniu granic będą sprawdzane informacje z tzw. wersji rozszerzonej. - Ta wersja na razie jednak nie istnieje, a zmiany mogą nastąpić przed początkiem lipca - informuje Folkehelseinstituttet.

Tak wygląda certyfikat krajowy, który do użytku zostanie wprowadzony 11 czerwca.

Tak wygląda certyfikat krajowy, który do użytku zostanie wprowadzony 11 czerwca. fhi

Do czego krajowy certyfikat?

Krajowy certyfikat będzie stosowany wewnątrz kraju fiordów, np. podczas zorganizowanych wydarzeń, takich jak koncerty czy imprezy masowe. Do czasu pojawienia się rozszerzonej wersji dokumentu osoby mieszkające w Norwegii będą mogły też na granicy potwierdzić za pomocą krajowego certyfikatu stan zaszczepienia czy negatywny wynik testu na koronawirusa. Jak wyjaśnia FHI, w certyfikacie znajdą się informacje nt. szczepionek na covid-19, które wykonano w Norwegii.

Informacje nt. szczepień zawarte w certyfikacie pochodzą z Krajowego Rejestru Szczepień (SYSVAK). System zapewnia przegląd stanu szczepień dla wszystkich mieszkańców Norwegii oraz zakres szczepień w kraju.

Jeśli w certyfikacie nie zawarto informacji nt. przyjętej szczepionki, być może nie zarejestrowano jej lub wystąpił błąd w rejestracji. Od zaszczepienia do rejestracji tego faktu w SYSVAK może minąć trochę czasu, informuje FHI.

Trwają prace nad opracowaniem rozwiązań dotyczących rejestracji w systemie szczepienia, któremu poddano się poza Norwegią. Dokument potwierdzający zaszczepienie za granicą należy zachować do późniejszej rejestracji tego faktu w Norwegii.

Trwają testy

FHI informuje, że do piątku potrwają testy certyfikatu krajowego. Każdy, kto do 11 czerwca zaloguje się na swoje konto w Helsenorge, zobaczy już tę wersję. Zastosowano w niej tzw. system świateł drogowych - np. dana osoba otrzymuje w swoim certyfikacie zielone światło” po pełnym zaszczepieniu. Wówczas jest ono ważne 90 dni. Z kolei po przyjęciu 1 z 2 dawek szczepionki posiadacz certyfikatu otrzymuje zielone światło po 3 tygodniach od zaszczepienia - w takim wypadku zielone światło będzie ważne przez 2 tygodnie po zaszczepieniu pierwszą dawką. 

Szczegółowy opis systemu czerwonych i zielonych świateł zastosowanego w certyfikacie

Instytut prosi, by posiadacze certyfikatu zweryfikowali poprawność zawartych w nim informacji, logując się na helsenorge.no/koronasertifikat. Jeśli pojawią się błędy w informacjach o szczepieniach lub wynikach testów, należy skontaktować się z gminą, w której wykonano szczepienie lub test na koronawirusa, aby skorygować poprawność danych. 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jerzy Marciszewski

14-06-2021 08:09

A jak Szwedzi podchodzą do tych norweskich certyfikatów. Mają jakieś swoje wymagania

MałeMi

11-06-2021 01:38

butterfly napisał:
A ja sie nie szczepie i ma wszystko w du...ie
Motyl ty sie nie wyglupiaj nie bądz taki niegrzeczny jak ja.. bierz z innych przyklad..

Keri H

10-06-2021 16:10

Oni chyba juz sami nie wiedza co kiedy i do kiedy jest wazne itd.

Artek Bu

10-06-2021 08:08

To znaczy że po 3 tygodniach od 1 dawki dostajesz zielone światło i będzie ono trwało kolejnych 14 tygodni. Jak dotychczas 2 dawkę podają po 12 tygodniach. Wynika z tego że po 3 tygodniach od 1 dawki jest się już w grupie która ma zielone światło na podróżowanie w Norwegii.

Rafik71

10-06-2021 06:58

Te 2 tygodnie to jest błąd ,powinno być 14 tygodni
„ Dersom du har fått 1 av 2 doser vaksine, vil du få grønt lys når det er gått 3 uker etter vaksinasjonen. Deretter regnes du som beskyttet og grønt lys vil vare 14 uker etter den første dosen med vaksinen”

butterfly :))

10-06-2021 00:12

A ja sie nie szczepie i ma wszystko w du...ie

Polkrzysiek

09-06-2021 19:40

Już lepiej spierdzielić tego paszportu się nie dało.Skomplikowali go najgorzej jak tylko potrafią Norwegowie. Czyli jak ktoś otrzymał jedną dawkę to zapali się na zielono certyfikat po 3 tyg. od otrzymania szczepienia tylko po to aby po 2 tyg stał się nie ważny ? a następny termin 2 dawki dają za ok 9 tyg to co jestem k...wa zaszczepiony czy nie 1 dawką ? to tak jakby ktoś przyjął 2 dawki to certyfikat będzie miał np. na 4 tyg. ?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram