13
dni
do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii!
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Aktualności

Norweski rząd upraszcza regionalne środki kontroli. Będzie mniej „poziomów działania”

Monika Pianowska

23 lutego 2021 10:33

Udostępnij
na Facebooku

O środkach regionalnych, gdy potrzebny będzie szybki i skoordynowany proces wdrażania ich w przypadku wybuchu lokalnych ognisk epidemii koronawirusa, nadal będą decydować władze krajowe. adobe stock/ licencja standardowa

Norweski rząd zdecydował się na uproszczenie regionalnych środków kontroli infekcji koronawirusa i ujednolicenie oznaczeń zagrożenia epidemicznego, informują władze w komunikacje prasowym z 21 lutego.
Liczba poziomów działania w przypadku wybuchu regionalnych ognisk zakażeń koronawirusa została zmniejszona z czterech do trzech, a terminy ring 1 czy ring 2 nie będą już używane w kontekście lokalnych obostrzeń. Ma to ułatwić orientację w przepisach, gdy w danej gminie poziom infekcji będzie wymagał wdrożenia specjalnych środków kontroli.
Chociaż rząd nadal będzie musiał zdecydować o środkach regionalnych, gdy potrzebny będzie szybki i skoordynowany proces wdrażania ich w przypadku wybuchu lokalnych ognisk epidemii koronawirusa, od 23 lutego będą funkcjonowały tylko trzy poziomy działania: A, B i C. Miary na poziomie A będą najbardziej rygorystyczne, podczas gdy na poziomie C – najłagodniejsze. Procedura będzie taka sama jak poprzednio: im poważniejsze ogniska, tym ostrzejszy poziom środków dla gmin.

Bardziej liberalne dla szkół

Ponieważ surowe środki kontroli zakażeń wiążą się z dużym obciążeniem, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, władze ustaliły, że gminy same rozważą, czy przedszkola i szkoły powinny przejść na poziom czerwony i zostać zamknięte. Szkoły powyżej podstawowych nie będą już automatycznie zamykane na poziomie działania A. Czytelnie i biblioteki akademickie będą mogły pozostać otwarte natomiast nawet na poziomie C.
Wyjątek dotyczący dostępu do obiektów szkoleniowych, gdy wykładu czy kursu nie można przeprowadzić cyfrowo, jeśli jest to konieczne do utrzymania postępów w nauce, zostaje utrzymany. Nauczanie jest dozwolone w grupach do 10 osób.

Będą możliwe kameralne ceremonie

Na poziomie A obiekty religijne i filozoficzne mogą być otwarte dla opieki duszpasterskiej i innych podobnych kontaktów indywidualnych z pastorami, kapłanami, diakonami, głową wspólnoty zakonnej i tym podobnymi. Pogrzeby i pochówki są wyłączone spod zakazu organizowania przez nie wydarzeń.
Na poziomie B dozwolone są spotkania religijne i filozoficzne, w tym ceremonie weselne, pogrzeby, chrzciny i bierzmowania, w których uczestniczy do 20 osób.

Na poziomie B dozwolone są spotkania religijne i filozoficzne, w tym ceremonie weselne, pogrzeby, chrzciny i bierzmowania, w których uczestniczy do 20 osób. stock.adobe.com/licencja standardowa

Na poziomie B obiekty wspólnot religijnych i filozoficznych mogą pozostać otwarte. Dozwolone są spotkania religijne i filozoficzne, w tym ceremonie weselne, pogrzeby, chrzciny i bierzmowania, w których uczestniczy do 20 osób. Krajowe ograniczenia dotyczące liczby mają zastosowanie do pogrzebów i pochówków. Na poziomie C do domów wiary i filozofii mają zastosowanie przepisy ogólnokrajowe.

Treningi indywidualne, a zakupy nie u sąsiadów

Centra fitness w zakresie działań B mogą być otwarte na rehabilitację i treningi indywidualne lub w małych grupach, jak również na indywidualne zabiegi czy aktywności, które można zarezerwować po wcześniejszym umówieniu. Na poziomie działania C centra fitness mogą być otwarte bez ograniczeń dla mieszkańców gminy.
W przypadku poziomu A mieszkańcom gminy nie zaleca się odwiedzania otwartych centrów handlowych lub domów towarowych w sąsiednich gminach. W działaniach na poziomach B i C domy towarowe i centra handlowe mogą pozostać otwarte, ale mieszkańcom gminy zaleca się jedynie korzystanie z lokalnych obiektów handlowych.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram