Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweski polityk nie chce otwartych granic dla polskich pracowników. „Muszą mieć gwarancję” Aktualności
Hanna Jelec 14 sierpnia 2018
13:36

Norweski polityk nie chce otwartych granic dla polskich pracowników. „Muszą mieć gwarancję”

18
Skomentuj
Zdaniem polityka zamiast polityki otwartych drzwi potencjalnym pracownikom należałoby zapewnić konkretne umowy i godziwe warunki ustalane jeszcze przed przyjazdem – wtedy ich przybycie do Norwegii nie wiązałoby się z ryzykiem. MN
Per Olaf Lundteigen chce „wstrzymać tak duży napływ zagranicznych pracowników” do kraju fiordów. Mówi o potrzebie wprowadzenia bardziej radykalnej polityki zagranicznej i kontroli – zwłaszcza dla przyjezdnych z Europy Wschodniej. Zdaniem Lundteigena obecna sytuacja działa na niekorzyść Norwegii i prowadzi do dumpingowania warunków społecznych. Pokrzywdzeni są także sami cudzoziemcy, którym obecnie niewiele się gwarantuje.
Reklama
Polityk Partii Centrum (Sp) Per Olaf Lundteigen apeluje o zaostrzenie polityki imigracyjnej i zwiększenie kontroli nad zagranicznymi pracownikami. Pomysłowi sprzeciwia się Partia Pracy (Ap). – Przepisy mówią o swobodnym przepływie ludzi, kapitału, towarów i usług. A my musimy trzymać się umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) – mówi polityk Ap Trond Giske.

„Dumpingowanie warunków społecznych”

Wypowiedź Lundteigena wiązała się z dyskusją wokół LO i ogólnie rozumianych warunków pracy panujących w Norwegii. Polityk, który od wielu lat związany jest z Partią Centrum, zaprezentował jasne stanowisko dotyczące imigrantów z Europy Wschodniej pracujących w Norwegii.

Lundteigen apelował o zwiększenie kontroli nad cudzoziemcami, którzy chcą podjąć się pracy w Norwegii. Jak tłumaczył, dokładna weryfikacja imigrantów wstrzymałaby niekontrolowany napływ pracowników z Europy Wschodniej, którzy do Norwegii przybywają często bez jakiejkolwiek gwarancji pracy i miejsca zamieszkania.

Polityk wyjaśniał, że niepewność odnośnie pracy i mieszkania, która tyczy się mniejszości narodowych – m.in. Polaków – prowadzi do pogorszenia ogólnych warunków społecznych i pracowniczych nie tylko dla imigrantów, ale i samych Norwegów.

Umowa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, norw. EØS) – umowa dotycząca obszaru objętego strefą wolnego handlu i wspólnego rynku, obejmująca państwa Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), z wyjątkiem Szwajcarii. EOG opiera się na czterech fundamentalnych wolnościach: swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.

Jest lepsze rozwiązanie?

Polityk Partii Centrum podkreśla, że otwarte granice nie są żadną gwarancją dla przyjeżdżających do Norwegii cudzoziemców, a niepewność związana z zatrudnieniem prowadzi do napiętych nastrojów społecznych – zarówno wśród Norwegów, jak i imigrantów.

Zdaniem Lundteigena zamiast polityki otwartych drzwi potencjalnym pracownikom należałoby zapewnić konkretne umowy i godziwe warunki ustalane jeszcze przed przyjazdem – wtedy ich przybycie do Norwegii nie wiązałoby się z ryzykiem.

– Ci, którzy przyjeżdżają, powinni mieć stałą, pewną pracę w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Do tego powinni wykazać gwarancję bezpiecznych warunków zamieszkania – mówi polityk.

Złamanie umowy

Pomysłom Lundteigena sprzeciwiają się m.in. politycy Partii Pracy. Trond Giske z Ap podkreśla, że pomysł wstrzymania napływu zagranicznych pracowników byłby strzałem wymierzonym w umowę EOG. A ta, jak podkreśla polityk, zakłada m.in „swobodny przepływ usług, towarów oraz osób” pomiędzy granicami krajów decydujących się na przystąpienie do wspólnoty EOG.

Zaostrzenie polityki wobec pracowników Europy Wschodniej, którzy zdecydują się na pracę w Norwegii, również nie wydaje się trafionym pomysłem. Giske zauważa, że punkty, które wymienia polityk Sp byłyby trudne do zweryfikowania, a ciągłe kontrolowanie imigrantów wiązałoby się ze złamaniem umowy EOG. Lundteigen odpiera zarzuty, tłumacząc, że jego zdaniem większa kontrola tego, co dzieje się z zagranicznymi pracownikami przebywającymi w Norwegii w żaden sposób nie stanowi pogwałcenia prawa europejskiego. Polityk dodaje, że zwiększenie kontroli poprawiłoby warunki pracownicze cudzoziemców, zwiększyło świadomość obywatelską i położyło kres niepokojom, które – zdaniem Lundteigena – wkrótce mogą doprowadzić do radykalizacji części społeczeństwa.

Per Olaf Lundteigen – rolnik, od 1993 norweski polityk. Do 2017 roku pełnił funkcje w związanym ze Stortingiem Komitecie Konstytucyjnym i Komitecie Pracy. Wcześniej zasiadał w Komitecie Finansów. Od wielu lat działa z ramienia Partii Centrum.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
pearl beauty
pearl beauty 12-09-2018 09:02

Pan Per Olaf zaspał nieco chętnych na przyjazd do Norwegii jak na lekarstwo (przynajmniej z Polski)

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 17-08-2018 18:32

Necik napisał:
a ja tylko przypomne ze nie kazdy cia...aty to terrorysta ale KAZDY TERRORYSTA TO CIA...ATY
a wsrod azylanto 90% stanowia mlodzi silni ludzie zdolni do pracy i jakos brakuje mi matek z malymi dziecmi i starszych osob ktore naprawde potrzebuja pomocy
socjalnej


...yntelygencie!
...co prawda chwilowo obowiazuje zawieszenie broni
...ale co z tą teorią
..w przypadku
...IRA i ETA ???????????

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Necik
Necik 17-08-2018 11:59

a ja tylko przypomne ze nie kazdy cia...aty to terrorysta ale KAZDY TERRORYSTA TO CIA...ATY
a wsrod azylanto 90% stanowia mlodzi silni ludzie zdolni do pracy i jakos brakuje mi matek z malymi dziecmi i starszych osob ktore naprawde potrzebuja pomocy socjalnej

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Slawomir Daniel Meyer
Slawomir Daniel Meyer 16-08-2018 21:14

Mała korekta: AP to Arbeider partiet, czyli Partia pracowników.. a nie partia pracy. Jak juz takie błędy figurują u tłumacza, to ile błędów można się spodziewać z tej wiadomości..?? Jo niy wim, ino sie pytom..

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
dan ceb
dan ceb 16-08-2018 18:37

Jakoś już nie widzę tych hord ludzi napływających do NO, a raczej słyszę wrzawę że jest tutaj h... i trzeba się ewakuować.

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
M. C.
M. C. 16-08-2018 15:02

I bardzo słusznie prawi człowiek z Sp.Mówi się,że wielu Polaków wraca do kraju,odpływ ludzi?Z tego co ja widzę to jest tylko rotacja.Napływ ludzi do Norwegii też jest ogromny a będzie jeszcze większy- Wielka Brytania np powoli się dla Polaków kończy,pracownicy z Ukrainy zalewają rynek.Z tym,że oni zarobią,narobią bałaganu i pojadą, a ci,którzy tutaj mieszkają na stałe, będą się z tym mierzyć.I to właśnie przez to warunki jakie tu mamy są coraz gorsze.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Robert Nowak
Robert Nowak 15-08-2018 14:00

czemu moderator skasował mój tekst.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 15-08-2018 13:58

Flash3001 napisał:
Kolego PolAker, nie wiem na jakich budowach ty pracowałeś ale tam gdzie ja pracuję a pracuję na wielu i dla wielu potężnych zleceniodawców nie spotkałem Polaków pasujących do twojego opisu, wręcz przeciwnie większość z nich to bardzo dobrzy i wykwalifikowani fachowcy, którzy dbają o higienę, potrafią pracować uczciwie ale też znają swoją wartość i nie dają się wykorzystywać a dzięki uczciwemu (ale nie jak twierdzisz służalczemu) podejściu do pracy są bardzo doceniani przez norweskich pracodawców. Współczuję tobie, że nie trafiasz na takich Rodaków a poparcia musisz szukać wśród muslimów. Życzę więcej szczęścia w przyszłości

Ludzi dzieli sie na madrych i glupich - tak w uproszczeniu.
Po co komu kolega Polak, jak inteligencja u niego mizerna?
Uznajesz zasade, kocham kazdego Polaka, bo jest moim rodakiem?

Jam wiesniak jest i mam poglady wiesniackie, ale nawet ja wiem, ze z glupim to sie jeszcze nikomu nie powiodlo.
Dlatego mam wielu madrych znajomych... i o dziwo oni sa innej nacji... i o dziwo jakos nasze przyjaznie trwaja od wielu lat.

-15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Maciej Paczkowski
Maciej Paczkowski 15-08-2018 12:04

Skoro jak twierdzisz są to stereotypy to dlaczego w przypadku Rodaków je utrwalasz ale w obronie Muzułmanów stajesz murem? Ubolewam nad tym, że Polacy w codziennym życiu nie potrafią się zjednoczyć a wielu z Nas na obczyźnie zapomina skąd pochodzi i wśród swoich Rodaków dostrzega jedynie złe rzeczy lub zagrożenie.
Pozdrawiam

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas