Norweska rzecznik praw dziecka chce zakazu obrzezania chłopców. Pomysłowi sprzeciwia się wielu polityków

Obrzezanie znane było już w starożytności, jednak zwyczaj ten jest praktykowany również obecnie. fot. Fotolia/natushm/roaylty free.
Obrzezanie powodem komplikacji?
Lindboe podkreśliła także, że według członków wspomnianych środowisk, wielu mężczyzn doświadczyło różnych problemów będących następstwem obrzezania.
– Mamy także konwencję dotycząca praw dziecka, która wyraźnie mówi, że dzieci mają prawo zostać wysłuchane i dokonać własnego wyboru – powiedziała Lindboe w rozmowie z portalem NRK.
Zdaniem rzecznik, w dłuższej perspektywie, stworzenie projektu ustawy podobnego to tego islandzkiego, jest możliwe także w Norwegii. Lindboe twierdzi, że z pewnością potrzeba na to czasu, jednak sama nie jest w stanie określić, jak długo może to zająć.
Obrzezanie to zabieg usunięcia napletka chroniącego żołądź prącia zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny, wykonywany głównie z powodów religijnych, rzadziej z przyczyn medycznych, jak np. stulejka, załupek lub nowotwór.
Obrzezanie praktykowane jest w judaizmie. Zwyczaj ten znany jest również wśród wielu ludów Bliskiego Wschodu, Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei oraz Australii i wysp Pacyfiku. Obrzezanie znane było już w starożytności, jednak zwyczaj ten jest praktykowany również obecnie – także wśród narodów o najwyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego.
Określenie „obrzezanie” stosuje się również w odniesieniu do usunięcia części żeńskich zewnętrznych narządów płciowych. Obrzezanie kobiet zwane jest też klitoridektomią lub wyrzezaniem.
W Norwegii bez zmian?
Kwestia dotycząca wprowadzenia zakazu obrzezania poruszana jest w Norwegii również teraz. Podczas gdy w Althingu trwają debaty nad projektem ustawy, kilka ugrupowań politycznych w Stortingu prowadzi rozmowy dotyczące wprowadzenia wspomnianego już ograniczenia wiekowego. Jednak, jak podaje NRK, większość z nich zgadza się z decyzją podjętą w 2014 roku. Politycy z Partii Konserwatywnej (H) i Partii Pracy (Ap) poinformowali, że niezależnie od wyniku rozstrzygnięcia sprawy na Islandii, ich ugrupowania pozostaną przy swoim dotychczasowym stanowisku.
Od 1 stycznia 2015 roku norweskie helseforetakene (regionalne szpitalne zarządy administracji ochrony zdrowia) mają obowiązek oferowania zabiegów obrzezania rodzinom, którzy chcą, by został on przeprowadzony na ich synach.
Obrzezanie dziewczynek jest w Norwegii zakazane.
Zakaz obrzezania punktem programu
>>> Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
Nawet do sześciu lat więzienia
Propozycja przedłożona Althingowi wzbudziła falę krytyki ze strony muzułmańskich i żydowskich wspólnot religijnych w samej Islandii oraz poza jej granicami. Warto zauważyć, że w religii judaistycznej obrzezanie jest nakazem religijnym, podczas gdy w islamie ten rytuał traktowany jest albo jako religijny nakaz, albo tylko jako ważne zalecenie, ponieważ nie wspomina o nim Koran, a jedynie Sunna.
źródła: obrzezanie.pl, nrk.no, theguardian.com

To może Cię zainteresować