Na zdjęciu: Jonas Gahr Støre w Kwaterze Operacyjne Norweskich Sił Zbrojnych (13.10.2022).
Fot. Torbjørn Kjosvold/Forsvaret (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)
Premier Jonas Gahr Støre ogłosił, że Norweskie Siły Zbrojne zwiększą gotowość na wypadek zagrożenia. Rządzący zwracają uwagę, że decyzja ma związek z trwającą inwazją Rosji na Ukrainie. – W terenie Rosjanie napotykają na silny opór. Sprawia to, że próbują teraz nowych środków – argumentuje Prezes Rady Ministrów.
Zmiany dotyczące armii wejdą w życie 1 listopada. Priorytetem norweskiego wojska będzie teraz ciągłe analizowanie sytuacji i zagrożeń płynących z metod działania Rosji. Siły Zbrojne mają być lepiej przygotowane na natychmiastową reakcję w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Oddziały Norweskiej Obrony Narodowej (Heimevernet) zostaną wysłane do kolejnych działań.
Jonas Gahr Støre zaznaczył, że w ostatnim czasie nie wystąpił nowy incydent związany z działalnością obcych państw, który miałby wpływ na decyzję. Ta ma być podyktowana obserwacjami z ostatnich tygodni. Dodał, że działania rządu są także kontynuacją ostatnich zaleceń, na mocy których wojsko rozpoczęło współpracę z policją m.in. w zakresie zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.
Tak niebezpiecznie jeszcze nie było
– Dziś nie mamy podstaw, by sądzić, że Rosja będzie chciała bezpośrednio zaangażować w wojnę Norwegię lub inne kraje – zwrócił uwagę premier. Dodał jednak, że tak trudnej sytuacji w Europie nie było od dawna. – To najtrudniejsza sytuacja dotycząca polityki bezpieczeństwa od dziesięcioleci. [...] Robimy to, co dyktuje obecna chwila – przyznał premier.
– Wszystkie kraje NATO muszą zachować szczególną czujność – powiedział 31 października premier.Fot. Zelensky Press Service, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)
W konferencji, która odbyła się 31 października, uczestniczyli również minister obrony narodowej Bjørn Arild Gram oraz odpowiadający za Norweskie Siły Zbrojne Eirik Kristoffersen. – Rozwój ostatnich wydarzeń sprawił, że nasze wojsko musi teraz wejść w kolejny etap planowania środków – stwierdził szef resortu obrony. – Zrobimy to, zmieniając priorytety naszych działań, wzmocnimy gotowość i zdolności operacyjne – dodał. Jako największe zagrożenia wymieniono działalność obcego wywiadu oraz wpływ czynników zewnętrznych na politykę i funkcjonowanie państwa.
Nowy pakiet sankcji na Rosję
28 października do norweskiego prawa włączono kolejny unijny pakiet sankcji na Rosję. Obostrzenia objęły m.in. 30 nowych osób i podmiotów. Na szerokiej liście znajduje się ponad 1260 nazwisk i 115 przedsiębiorstw oraz instytucji. Obostrzenia dotknęły m.in. organizatorów referendów na okupowanych terenach Ukrainy. Rząd wprowadził także nowe ograniczenia dot. przemysłu energetycznego, chemicznego i metalurgicznego. Zaostrzono także postępowanie wobec osób, które ułatwiają Rosjanom obejście sankcji.
– Norwegia ponownie staje po stronie UE w sprawie sankcji wobec Rosji, aby utrzymać presję na reżim i jego zwolenników. Kolejne obostrzenia są konieczną reakcją na brutalną wojnę Rosji i bezprawną aneksję regionów Ukrainy – skomentowała minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Reklama