Premier zaznaczył w połowie marca, że wojna w Ukrainie stworzyła nową rzeczywistość, która doprowadzi do zmiany polityki rządu.
Fot. Tiril Haslestad/Forsvaret, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)
Rada Ministrów podjęła kolejne działania spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę. Rządzący postanowili zwiększyć budżet przeznaczony na obronność oraz przygotowanie służb. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy stracili środki w wyniku nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję.
– Wojna w Ukrainie ma ogromne konsekwencje dla narodu ukraińskiego. Stworzy także trwałe zmiany dla świata, Europy i Norwegia. Rząd musi podjąć działania w krótkiej oraz długotrwałej perspektywie – przyznał 18 marca premier Jonas Gahr Støre. Najpoważniejszą z zapowiadanych zmian jest zwiększenie budżetu na obronność. Państwo wyda w tym celu dodatkowe trzy mld NOK jeszcze w 2022 roku. Kolejne 500 mln koron trafi do służb, które odpowiadają za gotowość cywilną. '
– Wojna zmieniła Europę. Stoimy w obliczu nowej rzeczywistości w zakresie polityki bezpieczeństwa. Norwegia musi odpowiednio przygotować służbę cywilną i wyposażyć wojsko, by sprostać nowym wyzwaniom – uzasadnił zwiększenie budżetu premier.
Sankcje problemem także dla Norwegów?
Jonas Gahr Støre przypomniał także, że Norwegia nałoży na Rosję wszystkie sankcje, które do 9 marca weszły w życie w państwach Unii Europejskiej. Dodał, że to najdalej idące środki, jakie kiedykolwiek pojawiły się w Europie. – Putin źle ocenił jedność między krajami UE i ich sojusznikami. Stoimy razem za Ukrainą. Stoimy razem przeciwko wojnie wywołanej przez Rosję – zaznaczył premier.
Sankcje unijne zostały włączone do norweskiego prawa 18 marca.Fot. Fotolia.pl/royalty free
Rząd poinformował także, że poziom wymiany handlowej z Rosją jest niewielki. W związku z tym, lista przedsiębiorstw, które odczują straty gospodarcze, nie będzie długa. Z problemami mierzą się firmy z siedzibą w Finnmarku. – Rząd przedstawi rozszerzony program pożyczkowy i dystrybucję 50 mln NOK przekazywanych za pośrednictwem gmin. Ustanowimy w ten sposób system wsparcia przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku wojny i sankcji nałożonych na Rosję – poinformował w piątek Jonas Gahr Støre.
Pierwsi uchodźcy przybyli do Norwegii
Jak informują norweskie służby, od 24 lutego do Norwegii przybyło około trzy tys. uchodźców. Wstępny scenariusz zakłada, że kraj fiordów przyjmie w 2022 co najmniej 35 tys. osób uciekających przed wojną. Władze podjęły już decyzję o relokacji 5250 Ukraińców, którzy trafili do Mołdawii. Wśród nich znajdą się pacjenci wymagający pomocy medycznej.
Rząd proponuje dodatkowe środki na:
– zwiększenie gotowości na wypadek wojny (1 mld NOK)
– zwiększenie monitoringu obszarów morskich na północy (800 mln NOK),
– działalność armii (650 mln NOK),
– zdolność przyjmowania sił sojuszniczych (350 mln NOK),
– zwiększenie zdolności sił zbrojnych do odpierania ataków cyfrowych i wzmocnienie służb wywiadu (200 mln NOK)
– wyposażenie obrony cywilnej w dodatkowy sprzęt i personel (200 mln NOK),
– wzmocnienie wysiłków policji i służb pozwalających wykryć próby sabotażu i wpływy obcych państw (57 mln NOK).
Pozostałe środki trafią do gmin wysuniętych na północ oraz jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cybernetyczne państwa. Mają zwiększyć zdolności operacyjne.
Komunikat Kancelarii Prezesa Rady MinistrówPrzedstawione środki premier Jonas Gahr Støre zaprezentował 18 marca deputowanym Stortingu. Ich podstawowym celem jest szybkie zareagowanie na skutki wojny w Ukrainie. Propozycje rządu będą procedowane przez parlamentarzystów na początku kwietnia.
Reklama