Aktualności

Norwegia otworzy się na Europę: które kraje będą mogły liczyć na zniesienie obowiązku kwarantanny?

Emil Bogumił

06 lipca 2020 10:58

Udostępnij
na Facebooku
4

Listę FHI poznamy 10 lipca. fot. Needpix

Kraje nordyckie powoli otwierają się na obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Listę państw, których mieszkańcy mogą swobodnie przekraczać granicę, opublikowała już Dania. Podobne kroki zapowiedziały Finlandia oraz Norwegia. Czy skorzystają z liberalnego modelu Duńczyków?
Reklama
O spisie państw, których obywatele będą podróżować do Norwegii bez kwarantanny zadecyduje Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) do 10 lipca. Lista będzie aktualizowana co 14 dni. O możliwości swobodnego przekraczania granicy przesądzą:
  • Liczba zarażonych na 100 tys. obywateli musi być mniejsza niż 20 tygodniowo,
  • Liczba przyjęć na oddziały intensywnej terapii musi być mniejsza niż 0,5 na 100 tys. obywateli w ciągu ostatnich 14 dni,
  • Odsetek dodatnich wyników testów na koronawirusa musi być mniejszy niż 5 proc. w ciągu ostatnich 14 dni.

Duński model otwarcia granic sprzyja Polakom

Dania przyjęła podobne kryteria do tych zaproponowanych przez FHI. Kraj otworzył się na państwa, w których liczba zarażonych na 100 tys. obywateli była mniejsza niż 20 tygodniowo. Granice zostaną zamknięte, gdy wskaźnik przekroczy 30 zakażeń na 100 tys. mieszkańców tygodniowo. W związku z tym, 27 czerwca duński rząd umożliwił swobodne podróżowanie wszystkim obywatelom EOG, poza Szwecją i Portugalią.
Duńczycy mogą swobodnie podróżować do państw zaznaczonych na żółto.
Duńczycy mogą swobodnie podróżować do państw zaznaczonych na żółto. Fot. Statens Serum Institut
Bardziej rygorystyczne założenia przyjęła Finlandia. Według tamtejszego rządu, granicę będą mogli przekraczać obywatele państw, w których liczba zarażonych na 100 tys. mieszkańców jest mniejsza niż 8 tygodniowo. Według danych z ostatniego tygodnia czerwca, zakazał swobodnego przemieszczania się funkcjonowałby pomiędzy Finlandią a Polską, Holandią, Belgią, Hiszpanią, Francją, Szwecją, Luksemburgiem, Maltą, Portugalią i Czechami.

Na jakie państwa otworzy się Norwegia?

Publikując listę państw, FHI będzie korzystało z danych dotyczących ostatnich dni czerwca oraz pierwszego tygodnia lipca. Na ich podstawie można dostrzec, że kraj fiordów otworzy się na większość państw EOG/Schengen. Podstawowe warunki nie zostaną spełnione przez Wielką Brytanię, Szwecję, Portugalię, Luksemburg, Bułgarię oraz Rumunię.

Otwarcie granic oznacza zniesienie obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny. Służby nie będą wymagały również przedstawienia specjalnych dokumentów, które uprawniałyby do wjazdu na terytorium Norwegii. Wystarczające będą te sprzed epidemii - paszport czy dowód osobisty.~MN

Mapa zakażeń na 100 tys. mieszkańców (21.06-05.07)
Mapa zakażeń na 100 tys. mieszkańców (21.06-05.07) Fot. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
Oficjalną listę państw przygotowaną przez FHI poznamy 10 lipca. Swobodne przemieszczanie się pomiędzy wyszczególnionymi państwami będzie możliwe pięć dni później.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kubuśek2019

06-07-2020 19:52

Jakie szanse ma Polska na zniesienie kwarantanny?

God Riff

06-07-2020 19:00

U nas jedynie przez dwóch gugusi, którzy jeżdżą po kraju i namawiają do poparcia może ponownie nastąpić nawrót wirusika. Wie ktoś czy do Finlandii wpuszczą tranzyt z Norwegii?

Rado Bogstad

06-07-2020 14:17

Masz racje tylko mam nadzieje że ktos w pewnym momencie nie nacisnie magicznego guziczka i ten obłęd zacznie się od nowa ,lobotomia społeczeństwa.

marcin kolonko

06-07-2020 12:48

Trzymam kciuki, jak na chwilę obecną nie widać żeby w Europie jakiś kraj odnotował drastyczny wzrost zachorowań pomimo otwarcia granic.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram