Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Norwegia najbardziej demokratycznym krajem świata

Emil Bogumił

10 lutego 2022 16:15

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegia najbardziej demokratycznym krajem świata

Norweską demokrację ma charakteryzować m.in. zdolność do współpracy ponad podziałami politycznymi. Fot. Peter Mydske/Stortinget, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Economist Intelligence Unit (EIU) – grupa badawcza związana z brytyjskim tygodnikiem The Economist – opracowała nowy ranking Democracy Index. Według wskaźnika z 2021 roku, najbardziej demokratycznym państwem świata jest Norwegia. W czołówce znajdują się również pozostałe państwa nordyckie.
Norwegię okrzyknięto najbardziej demokratycznym państwem świata po raz drugi z rzędu. Kraj fiordów otrzymał maksymalną liczbę punktów (10/10) w trzech obszarach:

  • proces wyborczy i pluralizm polityczny,
  • partycypacja polityczna,
  • kultura polityczna.

Wady dostrzeżono w zakresie funkcjonowania rządu (9,64/10) oraz wolności obywatelskich (9,12/10). Norwegia przewodzi grupie 21 państw, w których funkcjonuje pełna demokracja. Jak wynika z rankingu, w systemie żyje 6,4 proc. światowej populacji. W ciągu roku odsetek zmniejszył się o 0,4 proc.

W październiku 2021 roku władzę w Norwegii objęła mniejszościowa koalicja pod przewodnictwem Partii Pracy. Rząd pozostaje stabilny nawet w przypadku braku większości w parlamencie. Odzwierciedla to znaczne osiągnięcia państwa w zakresie współpracy międzypartyjnej i budowania konsensusu. ~Economist Intelligence Unit

Państwa nordyckie zdominowały ranking

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Nowa Zelandia. Kolejne cztery lokaty przypadły Finlandii, Szwecji, Islandii i Danii. We wszystkich państwach nordyckich doceniono przede wszystkim proces wyborczy i pluralizm polityczny oraz kulturę polityczną. Spośród 21 państw, których system nazwano pełną demokracją, 12 z nich to kraje europejskie. Spoza kontynentu znalazły się w tej grupie Nowa Zelandia, Tajwan, Australia, Kanada Urugwaj, Korea Południowa, Japonia, Mauritius i Kostaryka.
Państwa, które zyskały w 2021 roku miano w pełni demokratycznych.

Państwa, które zyskały w 2021 roku miano w pełni demokratycznych. Il. Economist Intelligence Unit

Polska z problemami

W Democracy Index 2021 Polska znalazła się na 51 miejscu. W ciągu roku spadła o jedną pozycję. Wysoką notę uzyskała jedynie w obszarze procesu wyborczego i pluralizmu politycznego (9,17/10). Pozostałe sektory funkcjonowania państwa oceniono zdecydowanie gorzej:
  • funkcjonowanie rządu (6,07/10),
  • partycypacja polityczna (6,67/10),
  • kultura polityczna (5,63/10),
  • wolności obywatelskie (6,47/10).

Wyniki dla Węgier i Polski, skonfliktowanych z UE o kwestie związane z praworządnością, umiarkowanie spadły w 2021 roku. Europa Wschodnia, jako całość, nadal osłabiona jest przez niską kulturę polityczną, trudności w tworzenie instytucji mających na celu ochronę praworządności i uporczywe problemy z korupcją. ~Economist Intelligence Unit

Polskę skrytykowano także za sposób walki z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią. Eksperci EIU negatywnie ocenili podejście do osób próbujących dostać się do kraju oraz utrudnianie działania organizacjom pozarządowym i dziennikarzom.
Wskaźnik demokracji dla państw Europy Wschodniej.

Wskaźnik demokracji dla państw Europy Wschodniej. Il. Economist Intelligence Unit

Tworząc prognozę na 2022 rok, analitycy EIU zwrócili uwagę, że rząd PiS posiada niepewną większość w sejmie. Sprawowanie władzy nad państwem utrudniać ma także konflikt z Unią Europejską, która zarzuca Zjednoczonej Prawicy demontaż praworządności w Polsce. – Ryzyko nałożenia sankcji ekonomicznych jest umiarkowane, ale rośnie. Może to zachwiać silnym wzrostem gospodarczym Polski, który pozostaje wysoki dzięki popytowi wewnętrznemu. Zagrożenie stanowi także inflacja, przez wzgląd na politykę Narodowego Banku Polskiego – twierdzą eksperci Economist Intelligence Unit.

Wskaźnik demokracji w Polsce spada od 2014 roku, kiedy osiągnął szczytową wartość (7,47/10). W latach 2006-2015 utrzymywał się na poziomie powyżej 7/10. Od siedmiu lat nie przekroczył tego poziomu. Najgorzej prezentował się w 2019 roku, kiedy EIU przyznało Polsce 6,62/10 punktów.
Wśród przykładów rządów autorytarnych wskazano m.in. Rosję (124 miejsce) i Białoruś (146 miejsce). Największym wyzwaniem dla świata demokratycznego nazwano Chiny (148 miejsce). Autorzy rankingu zwracają uwagę, że Zachód musi przygotować odpowiedź na system tworzony w Państwie Środka. Charakteryzować go ma ciągłe ograniczanie swobód obywatelskich i praw człowieka, przy jednoczesnym wzroście majątku państwowego.

45,7 proc. światowej populacji żyje w demokracji wadliwej lub pełnej, wynika z Democracy Index 2021. Kolejne 37,1 proc. doświadcza systemów autorytarnych. Pozostałym 17,2 proc. mieszkańcom Ziemi towarzyszą rządy hybrydowe, które zaobserwować można m.in. na Ukrainie i w Turcji. Najgorszymi dyktaturami 2021 roku okrzyknięto Republikę Środkowoafrykańską (1,43/10), Demokratyczną Republikę Kongo (1,40/10), Koreę Północną (1,08/10), Mjanmar (1,02/10) oraz Afganistan (0,32/10).
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Onty_Ja_Gabriel_3.

12-02-2022 21:21

Asikhb napisał:
Lawa111 napisał:
Nie opłaca się tu pracować za 220 i 7,5 godziny śmiech na sali i mieszkanie w Polsce tyle placom po emeryturę jezdzom no i wiadomo poleżeć najlepiej w bemanigu. W firmach wynajmujoncuch ludzi śmiech na sali kto nic nie umie się chce pobujać to tu uderzać
Slawomir nie pracuj w Skandyawii. Masz racje \\\" smiech na sali\\\"
On tylko tak głupio pisze a sam zasuwa jak motorek właśnie w bemanningu. I pewnie żebra u majstra zwykłe dodatkowe godziny.

Joanna Kuchnicka

12-02-2022 20:28

Lawa111 napisał:
Nie opłaca się tu pracować za 220 i 7,5 godziny śmiech na sali i mieszkanie w Polsce tyle placom po emeryturę jezdzom no i wiadomo poleżeć najlepiej w bemanigu. W firmach wynajmujoncuch ludzi śmiech na sali kto nic nie umie się chce pobujać to tu uderzać
Slawomir nie pracuj w Skandyawii. Masz racje \" smiech na sali\"

Sławomir Baracz

10-02-2022 22:16

Nie opłaca się tu pracować za 220 i 7,5 godziny śmiech na sali i mieszkanie w Polsce tyle placom po emeryturę jezdzom no i wiadomo poleżeć najlepiej w bemanigu. W firmach wynajmujoncuch ludzi śmiech na sali kto nic nie umie się chce pobujać to tu uderzać

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok