Aktualności

Norwegia czekała na to 561 dni: rząd ogłosił ponowne otwarcie kraju fiordów

Monika Pianowska

24 września 2021 13:30

Udostępnij
na Facebooku
1

Rząd zdecydował, że Norwegia przejdzie do normalnego, codziennego życia ze zwiększoną gotowością w sobotę 25 września o godzinie 16:00. lickr.com/Statsministerenskontor/ fot. Ingrid Brandal Myklebust/https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Ponowne otwarcie w Norwegii nastąpi 25 września, a następnie zdecydowana większość krajowych środków kontroli infekcji zostanie zniesiona, poinformowała podczas konferencji prasowej 24 września ustępująca ze stanowiska premier Erna Solberg, której towarzyszyli ministrowie Guri Melby, Bent Høie i Monica Mæland.
Reklama
Solberg zaczęła spotkanie informacją, że dziś mija 561 dni, odkąd norweskie władze wprowadziły najostrzejsze środki kontroli wpływające na życie społeczeństwa kraju fiordów od czasów wojny. Wkrótce potem ogłosiła, że ​​Norwegia otworzy się ponownie i tym samym zdecydowana większość ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa zostanie zniesiona od najbliższej soboty, od godz. 16:00. Premier nazwała ten dzień przełomowym. – Teraz możemy normalnie żyć – dodała premier i nazwała dzień otwarcia przełomowym.

Brakowało tylko konkretnej daty

Postanowienia są zgodne z zaleceniami Norweskiego Urzędu ds. Zdrowia i Państwowego Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Przed dostępną szerszej publice konferencją z udziałem ministra zdrowia odbyła się inna, podczas której dyrektor ds. zdrowia Bjørn Guldvog i szefowa FHI Camilla Stoltenberg przedstawili stanowisko władz ds. zdrowia, że zasadne będzie ponowne otwarcie społeczeństwa na przełomie września i października, poinformowało NTB.
Już na początku miesiąca rząd jasno określił, jakie będą główne punkty kolejnego etapu ponownego otwarcia pod hasłem „normalne codzienne życie ze zwiększoną gotowością”. Jak przypomniał 17 września Bent Høie, oznacza ono zniesienie obostrzeń związanych m.in. z ograniczeniami gości na imprezach prywatnych czy publicznych wydarzeniach kulturalnych, funkcjonowaniem lokali gastronomicznych czy nawet zwykłych zakupów, w czasie których wymagane było zachowanie odstępu w kolejce w sklepie.
Na początku tego tygodnia minister zdrowia poprosił też gminy o przygotowanie się do ponownego otwarcia kraju. Nieznana była jedynie data wprowadzenia ostatniego kroku rządowego planu otwarcia. Teraz wiadomo, że proces rozpocznie się 25 września.
Przejście do normalnego, codziennego życia ze zwiększoną gotowością oznacza, że ​​Norwegia przechodzi od strategii kontroli do strategii awaryjnej.

Przejście do normalnego, codziennego życia ze zwiększoną gotowością oznacza, że ​​Norwegia przechodzi od strategii kontroli do strategii awaryjnej. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Co oznacza „normalne codzienne życie ze zwiększoną gotowością”?

– Wskaźniki infekcji spadają. Przyjęć do szpitala jest mniej. Spodziewamy się, że za kilka tygodni duża część populacji Norwegii zostanie w pełni zaszczepiona. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego uważa, że ​​istnieje niewielkie ryzyko, że epidemia wymknie się spod kontroli i spowoduje znaczne obciążenie służby zdrowia. Dzięki temu możemy wrócić do normalnego życia codziennego. Chcemy usunąć zdecydowaną większość środków kontroli infekcji – powiedziała premier Erna Solberg.
Przypomnijmy, co oznacza „normalne codzienne życie ze zwiększoną gotowością”. Przede wszystkim znikają wszelkie „ograniczenia domowe”, jak liczba uczestników prywatnych spotkań czy imprez. Aktualny pozostaje jedynie wymóg izolowania się w przypadku zachorowania na covid-19 oraz przestrzegania podstawowych zasad higieny, jak częste mycie rąk.
Restrykcjami nie będzie się już także musiała przejmować branża gastronomiczna, tzn. stoliki w restauracjach nie będą musiały być tak rozmieszczone, żeby klienci zachowywali od siebie określony dystans, a wszelkie lokale będą mogły wydawać alkohol bez ograniczeń godzinowych (np. tylko do 22:00).
Restrykcjami nie będzie się już także musiała przejmować branża gastronomiczna.

Restrykcjami nie będzie się już także musiała przejmować branża gastronomiczna. Źródło: pixabay.com/ public domain

Jeśli chodzi o szkoły, zachowany zostanie model z poziomami środków kontroli jak w sygnalizacji świetlnej. O ich zmianie będą decydowały gminy.

Odpowiedzialność ciąży na lokalnych władzach

Przejście do normalnego, codziennego życia ze zwiększoną gotowością oznacza, że ​​Norwegia przechodzi od strategii kontroli do strategii awaryjnej. – Nowym celem rządowej strategii jest zapobieżenie sytuacji, w której pandemia doprowadzi do znacznego obciążenia gmin i szpitali. Jednocześnie ludzie powinni prowadzić jak najbardziej normalne życie codzienne – wyjaśnił minister zdrowia i opieki Bent Høie.
Gdy władze będą oceniać, z jakim stopniem obciążenia chorobami ma do czynienia Norwegia, wezmą pod uwagę cztery czynniki: liczbę hospitalizowanych, liczbę pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, strukturę wiekową chorych i możliwości gmin.
Wskaźniki infekcji koronawirusowych będą zatem mniej ważne w przyszłości, podczas gdy całkowite obciążenie chorobami sezonowymi, które obejmuje również grypę i wirus RSV, stanie się bardziej decydujące. Gminy będą ponosić główną odpowiedzialność za wdrażanie środków i przyjmowanie lokalnych przepisów, jeśli wymaga tego sytuacja. Muszą utrzymywać na odpowiednim poziomie odsetek szczepień i testów na koronawirusa.
Norwegia przygotowała również nową strategię znoszenia obostrzeń dla podróżnych przybywających do kraju fiordów, które przedstawimy w oddzielnym artykule.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sławomir Baracz

26-09-2021 13:07

A gdzie odszkodowania za nieprawne wysyłanie nasz na hotel jeżeli mieliśmy swoje domy i płaciliśmy za hotele za wynajm i nie mogliśmy zarabiać do dołu nasz do prowadzili

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram