Aktualności

Czwarty krok tuż-tuż? Minister zdrowia stawia gminy w stan gotowości

Emil Bogumił

21 września 2021 15:04

Udostępnij
na Facebooku

Podjęcie kolejnych kroków minister zapowiedział 17 września. Fot. Eirin Larsen, SMK (CC BY-NC 2.0)

Minister zdrowia Bent Høie prosi wszystkie norweskie gminy o przygotowanie nowych przepisów dostosowanych do panującej w kraju sytuacji epidemicznej. Regulacje mają stanowić okres przejściowy pomiędzy obecnymi restrykcjami a „normalnym życiem codziennym ze zwiększoną gotowością”.
Reklama
Pismo skierowane 20 września do wszystkich gmin w Norwegii jest dalszym ciągiem działań zapowiedzianych na ostatniej konferencji prasowej ministra. – Może minąć trochę czasu, zanim rządu ogłosi decyzję o podjęciu kolejnego kroku otwarcia i wszystkie środki krajowe ustaną. Niektóre gminy wciąż mogą potrzebować obostrzeń. Proszę, by zostały one przyjęte na poziomie lokalnym w możliwie krótkim czasie – komentuje szef resortu zdrowia. 

Jak wynika z komunikatu Rady Ministrów, samorządy mają być gotowe na przystąpienie do okresu przejściowego w piątek, 24 września. Z kolei data wprowadzenia kolejnego kroku otwarcia kraju nie została jeszcze podana.

Kiedy pojawi się szansa na zlikwidowanie obostrzeń?

Na konferencji prasowej, która odbyła się 21 września, Bent Høie nie podał przybliżonej daty powrotu Norwegii do normalności. Przypomniał jednak, że decyzja uzależniona jest od pełnego zaszczepienia co najmniej 90 proc. mieszkańców kraju fiordów.

Przejście do normalnego codziennego życia ze zwiększoną gotowością będzie oznaczało, że większość ogólnokrajowych przepisów dotyczących kontroli emisji koronawirusa zniknie, np. ograniczenia związane z wydarzeniami kulturalnymi czy sportowymi, a także prywatnymi spotkaniami w większym gronie, nie będzie również wymogu specjalnego rozmieszczania stolików w restauracjach.

Początkowo zmiany będą obowiązywać przez cztery tygodnie.

Początkowo zmiany będą obowiązywać przez cztery tygodnie. Fot. flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0/Arvid Samland/Statsministerens kontor

Wraz z przejściem do „normalnego życia codziennego ze zwiększoną gotowością” rząd usunie zasadę uniemożliwiającą obcokrajowcom przyjazd do Norwegii. Wyjątkiem będą obywatele tzw. krajów trzecich, którzy nie pochodzą z „fioletowych państw” o niskim poziomie infekcji.

Komunikat Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram