Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Nieodwracalne zmiany w Norwegii: stopniały lodowce o powierzchni 50 tysięcy boisk piłkarskich

Emil Bogumił

11 lutego 2022 18:10

Udostępnij
na Facebooku
Nieodwracalne zmiany w Norwegii: stopniały lodowce o powierzchni 50 tysięcy boisk piłkarskich

Pokrywa lodowców kurczy się na całym świecie, alarmują naukowcy. Fot. Liss M. Andreassen, materiały prasowe NVE

Norweski Urząd ds. Zasobów Wodnych i Energetyki (NVE) opublikował nowy raport poświęcony lodowcom w Norwegii. Instytucja po raz pierwszy odnotowała stopnienie 20 z nich.
Raport „Breer og fonner i Norge” opublikowano 10 lutego. Wynika z niego, że w porównaniu z 2006 rokiem powierzchnia lodowców w kraju fiordów zmalała o 14 proc. Badacze NVE porównali w analizie zdjęcia satelitarne z lat 1999-2006 oraz 2018-2019. – Nowe badanie pokazuje, że niektóre małe jednostki lodowcowe zniknęły od czasu poprzedniego badania. Większość z nich znajdowała się w północnej Norwegii – informuje w komunikacie prasowym Liss M. Andreassen, przedstawicielka NVE.
Spadek powierzchni lodowców zauważalny jest we wszystkich regionach kraju. Największe straty odnotowano w:

  • Nordland – 186 km² (20 proc.),
  • Vestland – 91 km² (8 proc.),
  • Troms og Finnmark – 64 km² (24 proc.).

Z mapy Norwegii zniknął niemal całkowicie m.in. Breifonn, czyli największy lodowiec w Rogaland. Podobny los spotkał znajdujący się w Nordland Vegdalsisen. Prawie w pełni stopniały także lodowce w Møre og Romsdal.

„Bezpośredni wpływ na zmiany klimatu”

– Lodowce będą topniały, nawet jeśli ograniczymy emisję spalin – tłumaczy na łamach NRK Maria Sand, badaczka CICERO, instytutu zajmującego się badaniem zmian klimatu. – Pociąg jest już w biegu i trudno go zatrzymać. [...] Wynika to z naszego bezpośredniego wpływu na zmianę klimatu. Robi się coraz cieplej – dodaje. Podobną przyczynę topnienia lodowców wskazują także eksperci NVE. – Lodowce topnieją z powodu zmian klimatycznych. Są na to zjawisko bardzo wrażliwe i dostosowują do niego swój rozmiar. Dlatego zmniejszają lub powiększają się – tłumaczy badaczka Liss M. Andreassen.
Zmiana powierzchni lodowca Breifonn w latach 1978-2019.

Zmiana powierzchni lodowca Breifonn w latach 1978-2019. Il. NVE

Norweska przyroda uzależniona od działań międzynarodowych?

9 sierpnia Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała prognozę zmian klimatycznych w XXI wieku. Jednym ze wskazanych problemów jest topnienie lodowców. Wzrost temperatury ma wiązać się ze zmniejszeniem pokrywy lodu nie tylko na lądzie, ale również na morzu. Jeśli osiągnie dwa stopnie Celsjusza, rozmrozi się nawet wieczna zmarzlina. Coraz mniejszy obszar Norwegii pokryty będzie śniegiem. 

Jak ostrzega ONZ, zmiany klimatyczne mają negatywny wpływ nie tylko na środowisko. Mniejsza liczba lodowców i ograniczenie opadów śniegu wpłynie na dalsze komplikacje branży energetycznej i turystyki. Jak zwracają uwagę naukowcy, na powstrzymanie niektórych zmian jest już za późno. Część z nich może zostać wyeliminowana tylko wtedy, gdy rządy wszystkich państw podejmą natychmiastowe działania.
Jak wskazuje Norweski Urząd ds. Zasobów Wodnych i Energetyki, wszystkie lodowce, które w pełni zniknęły, znajdowały się w północnej Norwegii. Po odnotowaniu strat w ostatnich latach, ich obecna powierzchnia w Norwegii wynosi 2328 km², z czego 60 proc. zlokalizowanych jest w południowej części kraju. Większość z nich zajmuje powierzchnię poniżej 0,01 km kwadratowego. 666 norweskich lodowców ma ponad 0,5 km², a 432 ponad 1,0 km². Największy – Jostedalsbreen – znajduje się w Sogn og Fjordane. Zajmuje powierzchnię 458,1 km².
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok