Aktualności

Kwarantanna: resort zdrowia zmienia przepisy. Obecne wprowadzają chaos

Emil Bogumił

24 sierpnia 2020 12:01

Udostępnij
na Facebooku
3

Kwarantanna obowiązuje nas już w momencie przekroczenia norweskiej granicy. Fot. materiały prasowe Avinor

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) krytykuje rząd. Stwierdził, że zasady kwarantanny są zbyt skomplikowane i mogą zostać źle zrozumiane przez przyjezdnych. Rada Ministrów ma więc dokonać przeglądu i uprościć regulacje. Minister zdrowia Bent Høie oświadczył, że prace nad zmianą przepisów już trwają.
Reklama
FHI już na początku sierpnia twierdziło, że trudne do zrozumienia przepisy są ignorowane lub błędnie interpretowane. W ostatnich dniach przygotowało raport, który trafił do ministerstwa zdrowia. – Zasady dotyczące kwarantanny wjazdowej są skomplikowane, poza nielicznymi wyjątkami. Przepisy są bardzo trudne do odczytania, być może dlatego, że były wielokrotnie poprawiane Obawiamy się, że trudne do zrozumienia przepisy są ignorowane lub błędnie rozumiane. Należy dokonać przeglądu przepisów, by je uprościć. Być może jest to okazja do stworzenia zupełnie nowych regulacji – czytamy w rekomendacji przesłanej norweskiemu rządowi.

Resort zmieni regulacje

Jak twierdzi FHI, problematyczne zapisy dotyczą m.in. odbywania kwarantanny zbiorowej. – Niektórzy mogą stwierdzić, że kwarantanna zbiorowa jest alternatywą dla tradycyjnej. My jednak nie zalecamy takich działań. W sytuacji zakażenia, wirus mógłby krążyć wiele dni pomiędzy uczestnikami wieloosobowej izolacji – zaznacza Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. Ponadto, krytykowane są zasady dotyczące zwolnień z kwarantanny tych osób, dla których czerwone państwa były jedynie krajami tranzytowymi. Urzędnicy negatywnie ocenili również wyjątki dotyczące osób pracujących na terenie Szwecji oraz na statkach. FHI dodaje, że warto doprecyzować przepisy, które mówią o opuszczeniu terytorium państwa przez osobę, która pozostaje w kwarantannie.

Chaos w przepisach

O tym, że przepisy dotyczące kwarantanny należy ujednolicić, a także sformułować je tak, by były bardziej czytelne, przekonała się nasza redakcja. Wielokrotnie, odpowiadając na pytania czytelników, zwracamy uwagę, że treść przepisów jest niepełna, nieprecyzyjna oraz różni się w zależności od strony, na której je umieszczono. Część informacji znajduje się na stronie FHI, część na stronie Helsedirektoratet, aktualizacje zamieszczane są na stronie rządowej, a niektóre kwestie stara się wyjaśnić UDI. Jednocześnie, Urząd ds. Cudzoziemców zaznacza, że na pytania o kwarantannę nie odpowiada. Brak również informacji, które akapity w treści rozporządzeń zaktualizowano. Często okazuje się, że to, co obowiązywało jednego dnia, drugiego jest już nieaktualne. Niektóre komunikaty nie mają również odzwierciedlenia w publikowanych rozporządzeniach.

Minister zdrowia Bent Høie stwierdził w rozmowie z Dagbladet, że resort już pracuje nad przeglądem i doprecyzowaniem przepisów. Dodał też, że żadne z regulacji nie powinny zniknąć, a zostaną jedynie zmienione. – Jest to konieczne, aby ludzie mieli w nas wsparcie oraz rozumieli zasady i mieli do nich zaufanie – podsumował minister.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Piotr De

26-08-2020 06:17

Polkrzysku, ja bym powiedział, że to oni mają 100 tys Polaków w pracy mniej przez 10 dni w styczniu. Nikt nie będzie siedział w norwe od wakacji i jeszcze w święta.

Polkrzysiek

25-08-2020 11:51

No to mamy święta Bożego Narodzenia w Polsce z głowy....przez te ich kwarantannę .Ale oczywiście zrobią wyjątki dla Szwedów oraz Duńczyków.

Piotr De

25-08-2020 05:46

No to teraz jak je "ujednolicą" to się będzie działo.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram