Aktualności

Turyści z UE i EOG a nowe zalecenia. Poradnik dla podróżujących w okresie kwarantanny

Emil Bogumił

21 sierpnia 2020 10:43

Udostępnij
na Facebooku
8

Przyjazd do Norwegii wiąże się obecnie z dodatkowymi obostrzeniami. Cccc3333 at English Wikipedia / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Od kilkunastu dni podróżni przyjeżdżający z Polski do Norwegii muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie każdy jednak jest w stanie wskazać adres, pod którym będzie poddany izolacji. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak obecnie przebiega kwarantanna w kraju fiordów?
Reklama
Norweski rząd dostosowuje obecne przepisy do sytuacji związanej z zakażeniami. Wraz ze wzrostem liczby chorych na COVID-19, kolejne kraje trafiają na tzw. czerwoną listę. Oznacza to, że podróżujący z danego państwa muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie po przekroczeniu norweskiej granicy. Obecne restrykcje oraz ewentualne zmiany publikowane są m.in. na stronie UDI oraz Helsenorge.

Mieszkam w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czy mogę podróżować do Norwegii?

Tak, norweskie granice są otwarte. Jeśli mieszkasz w jednym z państw UE/EOG lub w Norwegii i przebywałeś ostatnio w danym kraju, możesz przekroczyć norweska granicę drogą powietrzną, morską lub lądową. Podróż z kraju oznaczonego na żółto nie będzie miała dla Ciebie żadnych konsekwencji. Jeśli państwo jest oznaczone na czerwono, należy poddać się 10-dniowej kwarantannie na terenie Norwegii.

Oznaczenie kraju żółtym kolorem oznacza, że norweski rząd odradza wyjazdy do tego państwa, jednak ewentualny powrót nie wiąże się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej kwarantanny. W przypadku czerwonych, powrót z takiego obszaru do Norwegii wymaga przejścia 10-dniowej izolacji.~MN

Nie mieszkam w Norwegii. Chciałbym pojechać do niej turystycznie. Co z kwarantanną?

Jak informuje Urząd ds. Cudzoziemców (UDI), jeśli musisz poddać się 10-dniowej izolacji, na granicy będziesz musiał udokumentować miejsce pobytu, w którym poddasz się kwarantannie. Odpowiedni adres może zostać uwierzytelniony np. umową najmu lub opłacanymi pod dany adres rachunkami czy też potwierdzeniem rezerwacji w hotelu.

Osoby, które nie mogą udokumentować adresu odpowiedniego do przeprowadzenia kwarantanny, mogą zostać wydalone z Norwegii. ~MN

Jakie dokumenty muszę pokazać na norweskiej granicy?

Wjeżdżając do Norwegii, musimy mieć przy sobie przede wszystkim paszport. Jeśli wracamy z kraju oznaczonego na czerwono i zostajemy poddani kwarantannie, powinniśmy dodatkowo udokumentować pobyt w lokalu, w którym zostaniemy poddani 10-dniowej izolacji.

Chciałbym odwiedzić członka mojej rodziny w Norwegii. Czy otrzymam teraz taką możliwość?

Tak, Urząd ds. Cudzoziemców informuje o możliwości odwiedzenia małżonka, rodziców, dziecka, dziadków, wnuków oraz rodzeństwa. Na granicy musisz pokazać dokumenty, które świadczą o istnieniu więzów rodzinnych. Jeśli podróżujesz z kraju oznaczonego na czerwono (np. z Polski), musisz udokumentować możliwość pobytu pod adresem, w którym poddasz się 10-dniowej kwarantannie. Może to być umowa najmu lub rachunki osoby, do której podróżujesz.

Chciałbym odwiedzić partnera/partnerkę, narzeczonego/narzeczoną w Norwegii. Czy otrzymam teraz taką możliwość?

Tak, Urząd ds. Cudzoziemców informuje o możliwości odwiedzenia osoby, z którą pozostajemy w związku nieformalnym. Na granicy należy okazać np. wspólnie opłacane rachunki (np. umowa najmu). Istnieje również możliwość wypełnienia odpowiednigo formularza, który poświadcza, że pozostajemy w związku z osobą przebywającą w Norwegii. Jeśli podróżujesz z kraju oznaczonego na czerwono (np. z Polski), musisz udokumentować możliwość pobytu pod adresem, w którym poddasz się 10-dniowej kwarantannie. Może to być umowa najmu lub rachunki osoby, do której podróżujesz.
Według danych z 21 sierpnia, w Norwegii zakażonych zostało 10 197 osób.

Według danych z 21 sierpnia, w Norwegii zakażonych zostało 10 197 osób. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Pochodzę z kraju objętego kwarantanną i chcę podróżować do innego państwa. Mam międzylądowanie w Norwegii. Czy zostanę objęty kwarantanną?

Jeśli podróżujesz do innego państwa, Norwegia może być krajem tranzytowym. Po przekroczeniu granicy musisz jednak okazać odpowiednie dokumenty potwierdzające ten fakt, np. bilet lotniczy.

Przebywam na stałe w Norwegii. W trakcie wakacji w innym państwie rząd zmienił jego kolor na czerwony. Co teraz?

Możesz wrócić do Norwegii. Zostaniesz jednak poddany 10-dniowej kwarantannie.

Pochodzę z kraju czerwonego, ale nie jestem w stanie udokumentować miejsca stałego pobytu w Norwegii. Jakie inne dokumenty mogę przedstawić, by uwiarygodnić miejsce zamieszkania w okresie kwarantanny?

Helsenorge informuje, że służby graniczne akceptują inne dokumenty uwiarygodniające pobyt. Mogą to być np. potwierdzenie rezerwacji pokoju hotelowego lub list podpisany przez gospodarza prywatnego mieszkania.

Pochodzę z kraju czerwonego, ale mój pobyt w Norwegii będzie krótszy niż 10 dni. Co z kwarantanną?

W takiej sytuacji nadal obowiązuje cię kwarantanna. Musisz udokumentować miejsce pobytu, w którym zostaniesz poddany izolacji w okresie przebywania w Norwegii.

Jak wygląda kwarantanna w Norwegii?

  • Zakrywaj twarz od momentu przekroczenia granicy, do czasu dotarcia do miejsca pobytu.
  • Musisz pozostać w domu lub w innym odpowiednim miejscu zamieszkania i nie możesz go zmienić.
  • Nie powinieneś chodzić do pracy lub szkoły. Jeśli masz taką możliwość, możesz wykonywać obowiązki zdalnie.
  • Nie powinieneś korzystać z transportu publicznego.
  • Możesz iść na spacer, ale zachowaj odpowiedni dystans do innych. Unikaj miejsc zatłoczonych.
  • Postaraj się, by zakupy i inne sprawy załatwił za ciebie ktoś znajomy.
  • Jeśli nie możesz tego zrobić, odwiedź sklep, kiedy nie przebywają w nim inni klienci.
  • Często i dokładnie myj ręce.
  • Zwróć szczególną uwagę na wszelkie pojawiające się objawy.
  • Wykonaj test na koronawirusa, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy.
Norweskie służby przypominają, że naruszenie zasad kwarantanny uznawane jest za przestępstwo. Grożą za nie wysokie grzywny oraz kara pozbawienia wolności. Norweski rząd aktualizuje listę czerwonych i żółtych państw na podstawie rekomendacji FHI. Zalecenia publikowane są zazwyczaj co tydzień i obowiązują od najbliższej soboty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
slawek gabrys

06-09-2020 14:48

A co jesli pobyt rodziny w norwegii jest kròtszy niz 10 ? Np. 7 dni czy kwarantanna jest skròco i taka osoba może wejść na pokład samolotu ? Bo trochę nie jasno jest to opisane

Piotr De

23-08-2020 11:49

Przy 76000 będziemy mieli dokładnie taki sam stosunek zarażonych (wykrytych mało wiarygodnym testem) co Norwegia. Czyli już nie tak daleko. Maksymalnie dwa tygodnie.

Marcin Jona

22-08-2020 19:54

WYŁĄCZYSZ TELEFON ZANIM PRZEKROCZYSZ GRANICĘ, POJEDZIESZ SAMOCHODEM I NIE BĘDZIESZ MIAŁ KONTROLI NA GRANICY. NIE BĘDZIESZ MIEĆ KWARANTANNY.
BĘDZIESZ TAKIM SAMYM EGOISTĄ JAK SZWEDZI

ryszard slaby

22-08-2020 08:21

czy kwarantannie podlegają również inni mieszkańcy wskazanego adresu ?

Smartman

22-08-2020 08:00

Czy wjeżdżając do Norwegii muszę teraz posiadać paszport? Nie wystarczy dowód osobisty?

saddam husajn

21-08-2020 21:06

Pytanie
Czemu Polacy przybywajacy do pracy do Norwegii muszą przechodzić kwarantanne,a pracownicy ze Szwecji z tzw czerwonych stref pracujący razem z nami nie są do tego zobowiązani?
Odpowiedz Pana z centrum do spraw koronowirusa z Oslo :
Przykro mi nie mogę odpowiedzieć
Bez komentarza

mart enty

21-08-2020 20:27

LukaszR1 napisał:
Polska 60 tyś zachorowań / 38 mln ludzi
Norwegia 11 tyś zachorowań / 5,5 mln ludzi
EOT


Polska 200 tys niewykonanych testow, ktore omylkowo zostaly zaksiegowane, jako wykonane

Łukasz 83 R1

21-08-2020 17:39

Polska 60 tyś zachorowań / 38 mln ludzi
Norwegia 11 tyś zachorowań / 5,5 mln ludzi
EOT

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram