Aktualności

Kwarantanna nie obowiązuje wstecz. FHI wyjaśnia

Natalia Szitenhelm

22 lipca 2020 08:24

Udostępnij
na Facebooku

Być może norweskie władze zdecydują w piątek o przywróceniu kwarantanny po powrocie z Hiszpanii. stock.adobe.com/standardowa/Boggy

Kwarantanna po powrocie do Norwegii z tzw. krajów czerwonych, do których władze nie zalecają podróży, nie obowiązuje wstecz, informuje Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się, gdy FHI ostrzegło, że być może Hiszpania, z powodu wzrostu wskaźnika zakażeń wirusem covid-19, trafi na czerwoną listę - ci mieszkańcy kraju fiordów, którzy właśnie z Hiszpanii wrócili, obawiali się obowiązkowej kwarantanny.
Reklama
- Zasady kwarantanny nie obowiązują wstecz - poinformował norweski Instytut Zdrowia Publicznego w komunikacie prasowym z 20 lipca. To odpowiedź na niejasne informacje pojawiające się w mediach, czy po powrocie z tzw. zielonego kraju, który po czasie zmieni oznaczenie na czerwony, wszystkich podróżnych, którzy z niego wrócili, obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, mimo że, gdy przebywali na terenie danego państwa, norweskie władze nie odradzały do niego podróży.

Norwegia otwiera się na te kraje UE/EOG i strefy Schengen, które mają zadowalająco niski współczynnik zakażeń covid-19. Obywatele tych państw, które nazwano krajami zielonymi, mogą podróżować do Norwegii, a Norwegowie do tych krajów. Kraje czerwone to te, po powrocie z których obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Poniżej: Polska oznaczona jest kolorem zielonym.

Wakacje w Hiszpanii pod znakiem zapytania

20 lipca FHI ostrzegło, że Hiszpania, jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Norwegów, być może trafi na czerwoną listę. - W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o zwiększonych wskaźnikach infekcji w Hiszpanii. Rozprzestrzenianie się covid-19 szczególnie nasila się w północnych regionach Aragonii i Katalonii. W większości innych regionów wskaźnik infekcji jest niski - mówi cytowany w komunikacie FHI główny lekarz Instytutu, Are Stuwitz Berg.

Wzrost zakażeń covid-19 w Katalonii i Aragonii oznacza, że wskaźnik zachorowań w Hiszpanii przekracza ustaloną przez FHI normę i wynosi statystycznie 20,7 przypadków zakażenia na 100 000 tysięcy mieszkańców (dane z 19 lipca). 

Poniżej: Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że jeśli wskaźnik zachorowań na koronawirusa w Hiszpanii nie spadnie, po powrocie z tego kraju do Norwegii może zostać przywrócona kwarantanna. 
Informacja o tym, czy Hiszpania zmieni oznaczenie z zielonego na czerwone, pojawi się w najbliższy piątek, 24 lipca.

Aktualizacja co dwa tygodnie

FHI co 14 dni aktualizuje listę państw, po powrocie z których nie obowiązuje w Norwegii kwarantanna. Od 15 lipca władze zezwoliły na podróże bez konieczności poddania się 10-dniowej kwarantannie do większości krajów UE/EOG i strefy Schengen, w tym do Polski. FHI informuje jednak, że w każdej chwili oznaczenie danego kraju może się zmienić - przed planowaniem podróży warto mieć ten fakt na uwadze.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram