Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Kraj fiordów wstrzyma miliony złotych z funduszy norweskich: to kara za „strefy wolne od LGBT”

Emil Bogumił

21 września 2020 12:33

Udostępnij
na Facebooku
18
Kraj fiordów wstrzyma miliony złotych z funduszy norweskich: to kara za „strefy wolne od LGBT”

W ostatnich miesiącach Norwegowie po raz trzeci uderzają w Polski rząd lub samorząd. Fot. Silar / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jednostki samorządu terytorialnego, które ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT”, nie otrzymają środków pochodzących z funduszy norweskich. O decyzji władz poinformowała minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Søreide. Niektóre polskie gminy stracą nawet 10 milionów złotych.
Stanowisko szefowej MSZ zostało opublikowane 14 września na stronie internetowej Stortingu. – Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich – czytamy w oświadczeniu Ine Eriksen Søreide.

Polskie gminy stracą miliony złotych

W Polsce funkcjonuje obecnie 105 jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów i województw – które przyjęły deklarację „strefy wolnej od LGBT”. Część z nich, jak wspomniany w oświadczeniu Kraśnik, może stracić do 10 milionów złotych. – Kraśnik ma duże szanse na pozyskanie od 3 do 10 mln euro. Mieszkańcy, organizacje pozarządowe, urzędnicy i eksperci Związku Miast Polskich włożyli w pracę nad naszym projektem bardzo dużo wysiłku. Przygotowujemy się do aplikacji od roku – komentował możliwość pozyskania środków Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy burmistrza Kraśnika.
Wykaz jednostek samorządu terytorialnego, które podjęły lub chcą podjąć kontrowersyjną ustawę, można znaleźć na portalu www.atlasnienawisci.pl.

Wykaz jednostek samorządu terytorialnego, które podjęły lub chcą podjąć kontrowersyjną ustawę, można znaleźć na portalu www.atlasnienawisci.pl. Fot. screenshot, atlasnienawisci.pl

Uchwały „strefy wolnej od LGBT” podjęło w Polsce pięć województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Norweskie MSZ uspokaja – jeśli gmina nie ogłosiła się taką strefą, a leży na terenie powiatu lub województwa, który podjął takie działania, otrzyma gwarantowane środki. – Takie deklaracje nie są zgodne z wartościami, na których opiera się europejska współpraca. Istnieją również przesłanki do stwierdzenia, że naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. Osoby LGBT mają prawo do takiej samej ochrony przed naruszaniem ich praw i wolności osobistych, jak wszyscy inni obywatele Europy – podsumowała sprawę szefowa norweskiego MSZ.
To nie pierwszy raz, gdy Norwegowie wstrzymują finansowanie, które miało trafić do Polski. W lutym kraj fiordów wstrzymał 292 miliony, które miały być przekazane wymiarowi sprawiedliwości. Zmiany dotknęły także 53 miliony euro zasilające działalność organizacji pozarządowych w Polsce. Pomimo żądań ministra kultury środki zostały rozdysponowane przez konsorcja NGO-sów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Lenartowicz

24-09-2020 13:27

Ref. Kuchnicka Działacze i socjologowie LGBT postrzegają budowanie społeczności LGBT jako przeciwwagę dla heteroseksizmu, homofobii, bifobii, transfobii, seksizmu i konformistycznych nacisków, które istnieją w szerszym społeczeństwie[2]. Społeczność LGBT jest zróżnicowana pod względem przynależności politycznej[3]. Nie wszystkie osoby, które są homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe uważają się za część społeczności LGBT

Joanna Kuchnicka

23-09-2020 20:12

Nieobecny napisał:
Czy nieaprobowanie ideologii LGBT to to samo co prześladowanie odmienności seksualnych?
Lgbt to nie ideologia, tylko skrót. Strefa wolna od lgbt to prześladowanie. Oznacza strefę zamkniętą dla osób wymienionych w w/w skrócie.

mart enty

23-09-2020 19:06

Nieobecny napisał:
Mistyfikacja level hard. Czy nieaprobowanie ideologii LGBT to to samo co prześladowanie odmienności seksualnych? Oczywiście nie. Ideologia to koncepcja polityczna a nie preferencje seksualne. Mówiąc inaczej: jeśli Polacy nie zaakceptują tej ideologii to nie damy im kasy bo my ją akceptujemy.


Panie elokwentny, nie ma czegos takiego, jak ideologia lgbt. Od tego powinienes zacząć.

Onty_Ja_Gabriel_3.

23-09-2020 15:26

RadoBogstad napisał:
Niech je zabierają za srebrniki sie sprzedać nie bedą nam mówić co mamy we własnym domu robić!!!! Jaki ze ciebie ura bura, brudna koszula.
Sam się sprzedajesz za drobne koronki i tyrasz jak niewolnik po 10 godzin, nawet w sobotę.
I takie niewolnictwo tobie nie przeszkadza, a tu górnolotne i puste odgrażanie, dokładnie jak pisiory, gdy Norge, zamroziło forsę na cele społeczne, gdy pis zagroził zawieszeniem fundacji Batorego.
Tak szybko jak się odgrażali, to tak szybko dali spokój i nawet wycofali zmianę zarządu Batorego.
Teraz będzie tak samo, bo kasa po PEŁO pusta, a tu trza na rydza, lisy i norki dać, po następne 500+.

Rado Bogstad

23-09-2020 12:25

Niech je zabierają za srebrniki sie sprzedać nie bedą nam mówić co mamy we własnym domu robić!!!!

Tomasz Lenartowicz

23-09-2020 09:45

Mistyfikacja level hard. Czy nieaprobowanie ideologii LGBT to to samo co prześladowanie odmienności seksualnych? Oczywiście nie. Ideologia to koncepcja polityczna a nie preferencje seksualne. Mówiąc inaczej: jeśli Polacy nie zaakceptują tej ideologii to nie damy im kasy bo my ją akceptujemy.

mart enty

22-09-2020 20:17

to sam sprawdź na co idą te pieniądze i podaj dowody, a nie pierdol, klonie wolańskiego

macpro

22-09-2020 16:44

Do LewySierpowy, proszę nie porównuj Norwegii do Polski. Norwegia to skrajnie lewicowy styl, który w ostatnich dziesięcioleciach praktycznie wymazał norweską tożsamość i tradycje. Ten kraj nie utożsamia się z narodem norweskim, a Polska to kraj o silnych więzach kulturowych i tożsamościowych. Szanujmy to, bo to nasze dziedzictwo i nie wpuszczajmy do naszego kraju lewackich ideologii.
Pamiętaj fake news są nalepki "strefa wolna od LGBT" a powinno się przytaczać konkretne uchwały i ich brzmienie "... w skrócie strefa wolna od IDEOLOGII LGBT !!!"

Daniel Rosinski

22-09-2020 15:44

Wiekszosc tych norweskich srodkow idzie na demoralizacje i sluzy Norwegii nie koniecznie Polsce. To taka bajka ktora sie opowieada Polakom ze cos dostaja a Norwegom ze jacy sa dobrzy i pomnagaja Polsce.Z kolei kolejna bajak opowiadana norkom ze rzad ma wydatki na szczytny cel w Polsce a oni jacy to nie wdziecznicy turbo nacjonalini katole. Lepiej zeby ich w ogole nie bylo.Nie badzcie naiwni lepiej sprawdzcie na co ida pieniadze. Szkoda slow niech je zabieraja i wynocha z tym durnym szantarzem prasowym. Dokladnie sprawdzcie na co ida to sami bedziecie chcieli zablokowac.Nawet na szkolenia opieki spolecznej aby dzialatak jak barnevernet taki projeklt tez byl moze jeszcze w toku.

matejko1961

22-09-2020 09:56

Dziękuję

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok