Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Koronawirus w Norwegii: najnowsze informacje

Agnieszka Wiśniewska

04 sierpnia 2020 09:16

Udostępnij
na Facebooku
8
Koronawirus w Norwegii: najnowsze informacje

Aktualne informacje dotyczące pandemii koronawirusa w Norwegii. adobe stock/ licencja standardowa autor: satura_

Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.

ROZWÓJ EPIDEMII W ØSTFOLD: DUŻY WZROST ZAKAŻEŃ I ZAMKNIĘTE SZKOŁY

Jak informują norweskie służby medyczne oraz władze Sarpsborga i Fredrikstad, nie zwalnia wzrost zakażeń w Østfold. W środę, 9 września, w regionie odnotowano 30 nowych zachorowań na COVID-19. 29 z nich można powiązać z obchodami muzułmańskiego święta w ubiegłym tygodniu. 8 września gmina Indre Østfold poinformowała o zamknięciu dwóch placówek edukacyjnych. W jednej szkole podstawowej oraz liceum odnotowano zakażenia wśród uczniów. Wszyscy podopieczni trafili na kwarantannę.

W regionie od kilku dni wzrasta ilość zachorowań na COVID-19. Na kwarantannie znajduje się ponad 2 tys. osób. W stan gotowości postawione zostały okoliczne szpitale.

RZĄD PRZYSTAŁ NA ZALECENIA FHI: PRAWIE CAŁA EUROPA NA CZERWONO

Rada Ministrów wprowadziła rekomendacje Norweskieg Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczące wprowadzenia kwarantanny dla przyjezdnych z kolejnych państw. Obostrzenia dotyczą krajów, w których wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczył 20: Słowenii oraz Włoch. Kraj fiordów otworzył się z kolei na turystów z Cypru oraz niektórych regionów Szwecji: Örebro, Gotlandii, Värmland, Västernorrland, Jämtland i Västerbotten.

Nowe regulacje wchodzą w życie o północy, w nocy z 4 na 5 września.

RZĄD WPROWADZIŁ ZAKAZ REJSÓW NA SVALBARD

Norweska Rada Ministrów zdecydowała się wprowadzić zakaz rejsów na Svalbard. Wyjątkiem są rejsy dzienne oraz rozpoczynające się i kończące na archipelagu, jeśli na statku znajduje się maksymalnie 30 osób, a rejs obejmuje zakwaterowanie. Rząd zdecydował się na ten krok, by ograniczyć możliwość wybuchu epidemii na statkach wycieczkowych. Wskazał też, ile problemów wiązało się z falą zakażeń na promie Hurtigruten.

Urzędnicy oraz służba zdrowia będą obserwowali wprowadzony zakaz do 1 listopada. Wtedy też rząd podejmie decyzję, czy wprowadzone ograniczenia zostaną utrzymane.

4000 MIESZKAŃCÓW GMINY VESTVÅGØY NA KWARANTANNIE

20 sierpnia gmina Vestvågøy na Lofotach poinformowała na swojej oficjalnej stronie o pięciu nowych przypadkach zarażenia COVID-19. Ponieważ chorzy byli powiązani z placówkami edukacyjnymi od 21 sierpnia zamknięte zostały: szkoła średnia Vest-Lofoten, szkoła Ballstad, szkoła Leknes i przedszkole Arken.

Władze gminy zwracają się z prośba do uczniów, rodziców i pracowników placówek, aby od 21 sierpnia do odwołania zachowywali się tak, jakby byli na kwarantannie. To oznacza, że blisko 4000 osób zostanie objętych izolacją.

Głównym celem jest teraz ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się infekcji. Mieszkańcy objęci kwarantanną nie powinni między innymi wychodzić z domu jeśli nie jest to konieczne, odwiedzać znajomych bądź krewnych w innych gospodarstwach domowych i korzystać z transportu publicznego.

Gmina Vestvågøy liczy w sumie 11 433 mieszkańców.

OSLO: OGNISKO INFEKCJI W CENTRUM FITNESS

Jedna z siłowni w Oslo stała się ogniskiem zakażeń koronawirusem. Służby sanitarne powiązały z obiekte co najmniej 10 zachorowań na COVID-19. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji, ponad 300 trenujących w klubie fitness wysłano na kwarantannę. Obiekt pozostanie zamknięty co najmniej do 23 sierpnia. – Kierownictwo Crossfit Gamlebyen było bardzo pomocne w walce z tym problemem. Pomogło zmniejszyć rozprzestrzenianie się infekcji, zamykając silownię na cały tydzień, a także dostarczając informacje klubowiczom – komentują sprawę służby sanitarne.

Poniżej: Komunikat prasowy siłownii, informujący o zamknięciu klubu z powodu dezynfekcji sal do ćwiczeń.

NORWESKIE SZKOŁY ZAMKNIĘTE PRZEZ COVID-19

Zaledwie kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021 dwie norweskie szkoły odwołują zajęcia. 19 sierpnia szkoła Lægreid w gminie Eidfjord została zamknięta, po tym jak u jednego z pracowników wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2. Władze miejskie zapewniają, że zajęcia dydaktyczne się nie odbędą a osoby, które mogły mieć kontakt z chorym zostały o tym poinformowane.

Podobna sytuacja miała miejsce w szkole Nordtvet w Oslo. Szkoła odwołała zajęcia dla pierwszych klas do końca tygodnia, a kwarantannie podlegają osoby dorosłe, które miały kontakt z osobami zarażonymi w ciągu 10 dni od zdiagnozowania. Dyrekcja placówki dokłada wszelkich starań, aby od 24 sierpnia lekcje oraz zajęcia pozalekcyjne zostały przywrócone.

DARMOWE MASECZKI OCHRONNE?

Przewodnicząca partii Frp Siv Jensen uważa, że maseczki ochronne na twarz powinny być darmowe dla najmniej zamożnych mieszkańców Norwegii. Ponieważ ceny środków ochronnych rosną, istnieje ryzyko, że wiele osób nie będzie ich kupowało lub będzie stosować pojedyncze maseczki dłużej, niż się zaleca. W związku z tym Jensen zapoponowała, że aby norweskie społeczeństwo mogło stosować się do zasad ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, rząd powinien zapewnić bezpłatne maseczki np. rodzinom z niskim przychodem lub emerytom z minimalną stawką.

NORWEGIA PRZEŁAMAŁA BARIERĘ 10 TYS. ZACHOROWAŃ NA COVID-19

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że liczba zakażeń w Norwegii przekroczyła 10 tys. i wynosi obecnie 10 005 przypadków. W ciągu ostatnich 24 godzin służby medyczne odnotowały 40 nowych infekcji. – Gdyby rząd nie wprowadził w marcu obostrzeń, obecne statystyki byłyby aktualne już w kwietniu lub maju. [...] Wspólnym osiągnięciem jest, że nie mamy obecnie 20-30 razy więcej zakażeń – skomentował statystyki Preben Aavitsland z FHI.

Jak informuje Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, osiem osób przebywających w kraju fiordów wymaga hospitalizacji w związku z zakażeniem koronawirusem. Służby zarejestrowały 261 zgonów spowodowanych zachorowaniem na COVID-19.

WESZŁY W ŻYCIE ZALECENIA DOTYCZĄCE NOSZENIA MASECZEK

W poniedziałek, 17 sierpnia, weszły w życie zalecenia dotyczące noszenia maseczek zakrywających usta i nos w transporcie publicznym. Rekomendacja dotyczy Oslo i gminy Indre Østfold. Władze proszą, by uważać szczególnie w środkach transportu pełnych pasażerów oraz takich, które nie pozwalają zachowywać zasady jednego metra odstępu. Minister zdrowia Bent Høie przypomina, że maseczki redukują ryzyko zachorowania o 40 proc. Zachowanie odpowiedniego dystansu likwiduje możliwość zakażenia niemal do zera.

W związku z wejściem w życie nowych zaleceń apteki w Oslo oraz Indre Østfold poinformowały o zwiększonym popycie na maseczki zakrywające twarz. Przypominają też, że najlepiej spełniają swoją rolę, gdy dotykają bezpośrednio skóry. Niewskazane jest posiadanie brody lub zarostu.

LOTNISKO GARDERMOEN: STACJA TESTÓW NA COVID-19 OTWARTA

Władze lotniska Oslo-Gardermoen 13 sierpnia poinformowały, że działa już punkt, w którym podróżni przylatujący z zagranicy mogą dobrowolnie poddać się testowi na covid-19. Stacja znajduje sie w hali bagażowej.

PASAŻEROWIE NARZEKAJĄ NA BRAK ŚRODKÓW KONTROLI KORONAWIRUSA W GARDERMOEN

Norweska prasa nagłaśnia sprawę skarg, jakie spłynęły do Avinor od pasażerów lotniska w Oslo. Abcnyheter i Flysmart24 opisują między innymi historię kobiety, która przyleciała do Norwegii ze Stanów Zjednoczonych przez Niemcy. Podróżna zwróciła szczególną uwagę na brak środków ostrożności na norweskim lotnisku.

W portach lotniczych w Waszyngtonie i Frankfurcie, na których przesiadała się autorka skargi, przestrzegane były wszystkie możliwe środki zachowania ostrożności, łącznie z mierzeniem temperatury u podróżnych. Kobieta nie kryła w skardze do zarządcy lotniska w Gardermoen rozczarowania, że w Oslo spotkała się na przykład z brakiem zachowania odległości między pasażerami. Kobieta zwróciła także uwagę na to, że jej bagaż został wysłany na taśmę bagażową do odbioru z walizkami pasażerów z trzech innych lotów, co jej zdaniem było nierozsądne i zwiększa ryzyko przenoszenia infekcji. Ponadto na lotnisku w Oslo tylko sporadyczne osoby nosiły maseczki zakrywające usta i nos.
Kilku innych pasażerów Gardermoen zwróciło także uwagę na brak zachowania środków ostrożności w punkcie kontroli bezpieczeństwa i przestrzegania zasady zachowania dystansu między podróżnymi, długie kolejki, nerwową atmosferę i trudność w dostępie do środka dezynfekującego.

Także Stowarzyszenie pPilotów (Pilotforbundet ) uważa, że norweskie lotniska nie zastosowały się do zaleceń Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i między innymi w porcie lotniczym Oslo panuje słaba kontrola zakażeń. Przed 8 sierpnia stowarzyszenie wysłało do Avinora wiadomość ze swoimi zastrzeżeniami i obawami dotyczącymi stosowania środków bezpieczeństwa wspierających walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 na lotniskach.

RZĄD NIE CHCE PONOWNIE ZAMYKAĆ SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI

11 sierpnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Benta Høie, minister edukacji Guri Melby, a także z ministrem szkolnictwa wyższego Henrikem Asheimem. Tematem spotkania z prasą było rozpoczęcie roku szkolnego a aktualna sytuacja epidemiczna w kraju. 

Szefowa resortu edukacji przyznała, że rząd nie ma na razie w planach ponownego zamykania placówek edukacyjnych - Naszym celem na poziomie krajowym jest to, aby przedszkola i szkoły pozostały otwarte. Ponowne całkowite zamknięcie zajmie dużo czasu - powiedziała Guri Melby na konferencji. Zapewniła też, że władze zrobią wszystko, co w ich mocy, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Poniżej: szefowa resortu edukacji Guri Melby

flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0/Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret

Władze zalecają wszystkim zachowanie podstawowych zasad ostrożności przed covid-19: prywatne spotkania nie powinny gromadzić więcej niż 20 osób, należy pamiętać o dokładnym i częstym myciu rąk, a także o zachowywaniu dystansu 1 metra od innych osób.

Minister zdrowia zwrócił się także z apelem do młodych osób o to, by zachowywały zdrowy rozsądek i nie zapominały o istnieniu pandemii. - Infekcja rozprzestrzenia się teraz zwłaszcza wśród młodych. Wygląda na to, że zapomnieli oni o przepisach i zasadach - skomentował szef resortu zdrowia rozczarowany faktem, że w ostatnich dniach w Oslo wiele grup młodych osób urządzało imprezy lub spotykało się tłumnie w miejscach publicznych, zapominając o zachowaniu środków ostrożności.

BURMISTRZ FARSUND PROSI O OMIJANIE OSLO

Burmistrz Farsund, Arnt Abrahamsen, zaapelował do mieszkańców, by nie wyjeżdżali do Oslo. Zauważył, że taka wycieczka może zakończyć się zakażeniem koronawirusem. – Mówię to jak najbardziej poważnie. W oslo odkryto teraz więcej przypadków zachorowań na COVID-19 niż w krajach i regionach, które FHI uznaje za czerwone – skomentował sprawę Abrahamsen.

W weekend okazało się, że wskaźnik zakażeń w Oslo przekroczył 20 zainfekowanych na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. – Kiedy oglądam zdjęcia z Oslo i widzę ludzi stojących blisko siebie, to mam wrażenie, że naśmiewają się z epidemii. Nie chciałbym, żeby mieszkańcy Farsund jechali dla przyjemności do stolicy. Jeśli tak zrobią, powinni poddać się dobrowolnej kwarantannie – podsumował sprawę Arnt Abrahamsen.

NATYCHMIASTOWA REAKCJA WŁADZ GMINY INDRE ØSTFOLD NA OGNISKO KORONAWIRUSA

Od 4 sierpnia przybyło 59 potwierdzonych przypadków zarażenia wirusem COVID-19 wśród mieszkańców gminy Indre Østfold. 9 sierpnia burmistrz gminy, Saxe Frøshaug zwołał konferencję prasową, na której poinformował o wprowadzanych na podległym mu obszarze środkach służących zatrzymaniu dalszego rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. – Rozwój infekcji w gminie jest teraz poważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej podczas trwającej pandemii koronawirusa – powiedział na spotkaniu z mediami Frøshaug.

Na 33 tydzień 2020 roku, tj. od 10 sierpnia, władze gminy Indre Østfold zamykają wszystkie przedszkola, odwołują zajęcia pozalekcyjne (Skolefritidsordning, SFO), wprowadzają zakaz prywatnych spotkań towarzyskich dotyczący wszystkich form wizyt (poza tymi związanymi z pomocą dla krewnych). Biblioteki, restauracje, baseny i inne obiekty sportowe zostają zamknięte. Ponadto zostają odwołane wszystkie treningi i imprezy. Domy opieki w gminie zostaną zamknięte dla odwiedzających do 22 sierpnia, a personel jest zobowiązany do noszenia maseczek ochronnych nie tylko podczas kontaktu z pacjentami.

Zdaniem burmistrza, wpływ na tak szybki rozwój koronawirusa w gminie ma jej bliskość ze szwedzką granicą.

MASECZKI DLA PODRÓŻNYCH ZALECANE OD 7 SIERPNIA

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI) 7 sierpnia opublikował na swojej stronie zalecenie dotyczące osób przyjeżdżających do Norwegii z tak zwanych krajów czerwonych. FHI podkreśla, że bardzo ważne jest zakrywanie ust i nosa przez całą drogę do domu , zwłaszcza przez osoby, które będą korzystały z publicznych środków transportu. – W przypadku większości osób oznacza to, że będą nosić maseczkę zasłaniającą buzię podczas jazdy z lotniska do domu na przykład autobusem lub pociągiem – napisał w komunikacie dyrektor FHI, Line Vold.

Podróżni wracający do kraju fiordów są objęci 10-dniową kwarantanną, a zalecenie dotyczące używania maseczek weszło w życie z dniem publikacji (7 sierpnia 2020).

Przypominamy, że od 8 sierpnia na liście krajów, z których przyjazd do Norwegii wiąże się z przejściem kwarantanny dołączyły Czechy, Francja, Monako oraz Szwajcaria.

FAŁSZYWY ALARM INFEKCYJNY NA STATKU SEADREAM I

8 sierpnia norweskia gazeta Dagbladet poinformował o fałszywym alarmie związanym z koronawirusem na statku Seadream I. Właściciel statku wycieczkowego, Atle Brynestad potwierdził w rozmowie z dziennikiem, że obywatel Danii u którego test wykazał pozytywny wynik na COVID-19 był fałszywy. Norweskie władze poprosiły o powtórzenie testu, który dał wynik negatywny.

Od 5 sierpnia gmina Bodø, gdzie zacumował Seadream I przeprowadziła testy na zarażenie wirusem COVID-19 wśród 85 członków załogi i wszystkich pasażerów statku.

PRACOWNIK PRZEDSZKOLA VERAÅSEN ZARAŻNY COVID-19

Po tym jak pracownik przedszkola Veraåsen na Vesterøya otrzymał pozytywny wynik testu na wirus COVID-19,  około 20 dzieci oraz grupa dorosłych zostanie poddana kwarantannie.

Gmina Sandefjord przekazała 8 sierpnia w komunikacie na oficjalnej stronie, że wszyscy pracownicy przedszkola oraz rodzice dzieci są informowani o wystąpieniu ryzyka zarażenia koronawirusem. Rozpoczęto także procedury wykrywania infekcji wśród osób, które miały kontakt z zarażonym pracownikiem przedszkola.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie pracownik przedszkola Veraåsen zaraził się wirusem.

KOLEJNE OGNISKO COVID-19 NA STATKU WYCIECZKOWYM?

5 sierpnia nad ranem do portu w Bodø przypłynął statek wycieczkowy Seadream I z podejrzeniem obecności wirusa COVID-19 na pokładzie. Gmina i Szpital Nordland w Bodø przygotowują się do przeprowadzenia testów na obecność wirusa wśród załogi i pasażerów statku. Każda z osób schodzących z pokładu Seadream I musi przejść 10-dniową kwarantannę.

Skąd podejrzenie? Przerwany w Bodø rejs statku wycieczkowego rozpoczął się 2 sierpnia. Tego samego dnia zakończył się poprzedni turnus Seadream I, który trwał od 21 lipca. Wśród pasażerów pierwszego rejsu był obywatel Danii, który po powrocie do ojczyzny otrzymał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Według doniesień armatora, zarażona koronawirusem osoba podczas podróży nie przejawiała żadnych objawów choroby.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI) przy współpracy z przedsiębiorstwem żeglugowym przygotował listy osób, które mogły mieć kontakt z chorym obywatelem Danii. W sprawie możliwości wystąpienia zakażenia FHI kontaktuje się z gminami, w których mogli przebywać pasażerowie pierwszego rejsu.

FJORD LINE WPROWADZA OBOWIĄZEK NOSZENIA MASECZEK DLA PRACOWNIKÓW

Norweski operator promowy Fjrod Line wymaga od pracowników, którzy mają kontakt z klientami, zakrywania ust i nosa maseczką. Pasażerowie mają możliwość kupienia ich na pokładzie. – Zdecydowaliśmy się na to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróży i wysłać sygnał, że traktujemy tę sytuację bardzo poważnie – komentuje sprawę Richard Ternblom, przedstawiciel Fjord Line.

Przewoźnik oferuje rejsy pomiędzy Bergen, Stavanger, Kristiansand, Langesund i Hirtshals w Danii. Maseczki zostały wprowadzone po decyzji duńskiego rządu, który zaleca zakrywanie twarzy w pojazdach transportu publicznego.

NORWEGOWIE ROZWAŻAJĄ PRZYWRÓCENIE NOSZENIA MASECZEK

Do 14 sierpnia Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI) podejmie decyzję, czy w kraju fiordów zostanie przywrócone publiczne zalecenie noszenia maseczek i w jakich sytuacjach obostrzenie będzie obowiązywało. FHI przez kilka kolejnych dni dokona nowej oceny sytuacji epidemiologicznej, stopnia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w kraju i skuteczności środków zapobiegania infekcji.

Większość krajów europejskich zaleca lub wymaga od obywateli stosowania maseczek lub przyłbic jako środka zapobiegawczego. Poza Norwegią także w Szwecji i Finlandii zasłonięte usta i nos nie są obecnie obowiązkowe.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ss-travel.pl

02-11-2020 14:43

Oslo-Warszawa-Łódź

Przewozy Autokarowe
WARSZAWA-ŁÓDŹ-GDYNIA pkp - OSLO
i OSLO - GDYNIA -pkp -WARSZAWA-ŁÓDŹ wygodnym autokarem,miła atmosfera, dużo miejsca w autokarze, sporo miejsca na bagaż.

Zapraszamy!

664 215 006

733-906-701

ss-travel.pl

Onty_Ja_Gabriel_3.

04-09-2020 16:06

Filemon napisał:
Do Łukasz i Rado Szwecja ma 2 x więcej mieszkańców,z powodu covid 19 w Norwegii zmarło 264 osoby w Szwecji 5.832 , czyli proporcjonalnie do Norwegii powinno umrzeć nie więcej niż 530 osób . Czyli 5.300 osób !!!! umarło dodatkowo z powodu lekceważenia pandemii i dzięki takim jak wy popierających to szaleństwo. Pozdrawiam
Moim zdaniem to Szwedzi świadomie dopuścili się do luzu w sprawie wiruskaświruska, zakładając iż przetrzepie on niższe warstwy Szwedzkiego społeczeństwa, a zwłaszcza enklawy brudu azjatyckiego.
Dziwnym trafem Szwedzi nie podają nigdzie jakie nacje w tym \"szale\" zmarły.
Pamiętajcie o jednym, Szwedzkie autochtońskie społeczeństwo to bogaty i zamknięty \"klan\" .
Prawdziwych Szwedów w Szwecji, jest podobnie tyle samo co NORGÓW w Norwegi.
W Norwegi jest większy reżym w czystości, wśród emigracji azjatycko-afrykańskiej , ponieważ jest tutaj mniej gangów przestępczych.
Dlatego też jest tu relatywnie mniej zgonów..... i tak dalej.

Marek Nowak

04-09-2020 13:06

Do Łukasz i Rado Szwecja ma 2 x więcej mieszkańców,z powodu covid 19 w Norwegii zmarło 264 osoby w Szwecji 5.832 , czyli proporcjonalnie do Norwegii powinno umrzeć nie więcej niż 530 osób . Czyli 5.300 osób !!!! umarło dodatkowo z powodu lekceważenia pandemii i dzięki takim jak wy popierających to szaleństwo. Pozdrawiam

AlexG-C

23-08-2020 12:23

UPPPPSSSS,,
błąd w adresie strony:
w obecnej chwili każdy z nas zmierza się z pandemią i doświadczeniem kruchości życia – jednocześnie widząc jego delikatność. Zdecydowaliśmy się, aby poprosić Ciebie o wsparcie naszego projektu. Pragniemy przedstawić portal www.e-spotkania.pl - którego głównym założeniem jest pełne optymizmu spojrzenie na przyszłość z obecnej sytuacji związanej z COVID-19.
Alex@great-choice.pl

Mariusz 1901

11-08-2020 19:41

Przestań pisać takie bzdury na tej stronie bo nie masz wystarczającej wiedzy !!!

AlexG-C

09-08-2020 12:21

w obecnej chwili każdy z nas zmierza się z pandemią i doświadczeniem kruchości życia – jednocześnie widząc jego delikatność. Zdecydowaliśmy się, aby poprosić Ciebie o wsparcie naszego projektu. Pragniemy przedstawić portal www.e-spotkania.pl, którego głównym założeniem jest pełne optymizmu spojrzenie na przyszłość z obecnej sytuacji związanej z COVID-19.
Alex@great-choice.pl

Łukasz 83 R1

04-08-2020 16:00

Brawo dla Szwecji. Jedyni zachowali zdrowy rozsądek i myśleli logicznie.

Rado Bogstad

04-08-2020 14:14

Szwedzi chociaż raz zdrowy rosądek mają i nie dali się ogłupić tej globalne plandemii!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram