Spiesz się, zostało tylko:

9
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Lotnisko Gardermoen też będzie miało centrum testów. Zacznie działać w połowie sierpnia

Agnieszka Wiśniewska

13 sierpnia 2020 09:21

Udostępnij
na Facebooku
1

Lotnisko w Oslo także będzie miało stację testowania na koronawirus. adobe stock/ licencja standardowa autor: jummie

Największe norweskie lotnisko jako trzecie w kraju uruchomi stację przeprowadzania testów na COVID-19 dla podróżnych przylatujących do Norwegii. Zgodnie z zapowiedziami instytucji publicznych, punkt testowania powinien ruszyć w Gardermoen po 16 sierpnia.
11 sierpnia Eyvind Jørgensen Schumacher, burmistrz gminy Ullensaker, w której znajduje się port lotniczy Gardermoen, poinformował o prowadzonych rozmowach w sprawie utworzenia  w porcie lotniczym obsługującym norweską stolicę centrum testowania pod kątem koronawirusa. Poza przedstawicielem gminy o uruchomieniu stacji dyskutować będą także reprezentanci Avinor, spółki zarządzającej norweskimi lotniskami, i Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI).
Post burmistrza gminy Ullensaker.
Prowadzonym rozmowom podlega przede wszystkim kwestia organizacji stacji testowania. Lotnisko w Oslo obsługuje dużo więcej lotów niż port lotniczy w Bergen, gdzie takie centrum już funkcjonuje. Znalezienie dla punktu testowania pasażerów właściwego miejsca, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i zatrudnienie personelu przeprowadzającego testy będzie wymagało sporych zasobów czasowych i finansowych. Norweskie władze zapewniły gminę, że przejmą na siebie obowiązek pokrycia kosztów.

Dla kogo testy?

Poddanie się testom będzie bezpłatne i dobrowolne. Skorzystać z nich będą mogły osoby podróżujące zarówno na liniach krajowych, jak i międzynarodowych. Dokładna data uruchomienia centrum testowego w Gardermoen nie jest jeszcze znana, ale ma to nastąpić między 17 a 22 sierpnia.

Kwarantanna dla osób przylatujących z krajów czerwonych będzie obowiązywała nawet w sytuacji negatywnego testu na COVID-19, przeprowadzonego na lotnisku.

Sieć się powiększa

Bergen jako pierwsze zapowiedziało utworzenie centrum testowania na swoim lotnisku 6 sierpnia, ale Oslo nie jest drugie w kolejności.

10 sierpnia władze Stavanger zapowiedziały utworzenie w porcie lotniczym Sola stacji sprawdzającej u podróżnych obecność wirusa COVID-19. Przy organizacji punktu współpracować mają także inne gminy okręgu Rogaland.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr De

13-08-2020 14:33

"Kwarantanna dla osób przylatujących z krajów czerwonych będzie obowiązywała nawet w sytuacji negatywnego testu na COVID-19, przeprowadzonego na lotnisku."

Skąd taka informacja? Proszę podać link bądź wstawkę.!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram