Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Koniec z plastikowymi naczyniami i sztućcami? Tego chce norweski urząd

Natalia Szitenhelm

26 października 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Koniec z plastikowymi naczyniami i sztućcami? Tego chce norweski urząd

Norwegia w trosce o środowisko, śladem UE, chce zakazać sprzedaży jednorazowych sztućców czy naczyń. adobe stock/licencja standardowa

Urząd ds. środowiska (Miljødirektoratet) chce wprowadzenia w Norwegii zakazu sprzedaży jednorazowych przedmiotów z plastiku, takich jak: słomki, sztućce czy naczynia. 21 października złożył na ręce ministra klimatu i środowiska Oli Elvestuena (V) wniosek w tej sprawie.
Miljødirektoratet chce też krajowego zakazu sprzedaży plastikowych opakowań na wynos, mieszadełek, patyczków do uszu czy patyków mocowanych do balonów. Propozycja urzędu jest zgodna z wymogami dyrektywy UE, która dotyczy ograniczenia produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – w państwach członkowskich zacznie obowiązywać od lipca 2021.

Dyrektywa wprowadzająca ograniczenia dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – dyrektywa PE i Rady UE z czerwca 2019. Od 3 lipca 2021 wprowadza zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku: kubków na napoje (w tym pokrywki i wieczka), opakowań na wynos, naczyń, sztućców, patyczków higienicznych, patyków do balonów.

„To ważny krok”

– To ważny krok na drodze do pozbycia się w Norwegii niepotrzebnego plastiku jednorazowego użytku – powiedział cytowany przez NRK minister środowiska. A chodzi o jednorazówki na dużą skalę, które m.in. zanieczyszczają ocean. Wniosek złożony przez urząd ma też na celu ochronę zwierząt, które odnoszą obrażenia w kontakcie z plastikiem lub umierają w męczarniach po jego spożyciu. 

Jak podaje Miljødirektoratet, wprowadzony zakaz mógłby rocznie zmniejszyć użycie plastikowych artykułów o ok. 1,9 mld sztuk rocznie. 

Poniżej: odpady z tworzyw sztucznych stanowią zagrożenie dla morskiej fauny. 
Urząd przekonuje, że plastikowe produkty jednorazowego użytku można z powodzeniem zastąpić takimi, które wykonano z biodegradowalnych tworzyw.

Coraz więcej plastiku

Jak pokazują badania Norweskiego Instytutu Badań Wodnych (NIVA) opublikowane dwa lata temu, norweskie wody są zanieczyszczone plastikowymi odpadami. Mikroplastikiem żywią się np. małże, raport bowiem wykazał, że 4 na 5 przebadanych muszli zawierało mikroplastik.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok