Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec z plastikowymi naczyniami i sztućcami? Tego chce norweski urząd Aktualności
Natalia Szitenhelm 26 października 2019
08:00

Koniec z plastikowymi naczyniami i sztućcami? Tego chce norweski urząd

Skomentuj
Norwegia w trosce o środowisko, śladem UE, chce zakazać sprzedaży jednorazowych sztućców czy naczyń. adobe stock/licencja standardowa
Urząd ds. środowiska (Miljødirektoratet) chce wprowadzenia w Norwegii zakazu sprzedaży jednorazowych przedmiotów z plastiku, takich jak: słomki, sztućce czy naczynia. 21 października złożył na ręce ministra klimatu i środowiska Oli Elvestuena (V) wniosek w tej sprawie.
Reklama
Miljødirektoratet chce też krajowego zakazu sprzedaży plastikowych opakowań na wynos, mieszadełek, patyczków do uszu czy patyków mocowanych do balonów. Propozycja urzędu jest zgodna z wymogami dyrektywy UE, która dotyczy ograniczenia produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – w państwach członkowskich zacznie obowiązywać od lipca 2021.

Dyrektywa wprowadzająca ograniczenia dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – dyrektywa PE i Rady UE z czerwca 2019. Od 3 lipca 2021 wprowadza zakaz sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku: kubków na napoje (w tym pokrywki i wieczka), opakowań na wynos, naczyń, sztućców, patyczków higienicznych, patyków do balonów.

„To ważny krok”

– To ważny krok na drodze do pozbycia się w Norwegii niepotrzebnego plastiku jednorazowego użytku – powiedział cytowany przez NRK minister środowiska. A chodzi o jednorazówki na dużą skalę, które m.in. zanieczyszczają ocean. Wniosek złożony przez urząd ma też na celu ochronę zwierząt, które odnoszą obrażenia w kontakcie z plastikiem lub umierają w męczarniach po jego spożyciu. 

Jak podaje Miljødirektoratet, wprowadzony zakaz mógłby rocznie zmniejszyć użycie plastikowych artykułów o ok. 1,9 mld sztuk rocznie. 

Poniżej: odpady z tworzyw sztucznych stanowią zagrożenie dla morskiej fauny. 
Urząd przekonuje, że plastikowe produkty jednorazowego użytku można z powodzeniem zastąpić takimi, które wykonano z biodegradowalnych tworzyw.

Coraz więcej plastiku

Jak pokazują badania Norweskiego Instytutu Badań Wodnych (NIVA) opublikowane dwa lata temu, norweskie wody są zanieczyszczone plastikowymi odpadami. Mikroplastikiem żywią się np. małże, raport bowiem wykazał, że 4 na 5 przebadanych muszli zawierało mikroplastik.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas