Do zakażeń dochodzi przez bliski kontakt, niekoniecznie seksualny.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W miniony weekend w Oslo wykryto czwarty przypadek małpiej ospy. Odnotowane zakażenie potwierdza Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). W poprzednim tygodniu służby poinformowały o trzech pierwszych przypadkach zachorowań. Wszystkie pochodzą z jednego środowiska.
– Na razie spodziewamy się, że przynajmniej dwa pierwsze przypadki pochodzą z tego samego środowiska i prawdopodobnie mają bezpośredni lub pośredni związek – mówi dyrektor ds. monitorowania w FHI, Preben Aavitsland.
Męski klub BDSM i dla fetyszystów, SLM (Scandinavian Leather Men) Oslo, przyznał, że u jednego z gości zdiagnozowano wirusa mpox. 25 października lokal uruchomił również punkt szczepień we współpracy z inspektorem kontroli zakażeń.
Gmina Oslo zapewnia również szczepionki w swoim ośrodku w Nydalen, a testy są dostępne u lekarzy pierwszego kontaktu, kliniki Olafia i szpitali.
Od dwóch lat nowy wariant wywołującego mpox wirusa rozprzestrzenia się także po Europie i Ameryce Północnej.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
Ci, którzy uprawiali seks z osobą z podejrzeniem choroby lub potwierdzoną małpią ospą, także proszeni są o skontaktowanie się z biurem kontroli zakażeń w ciągu czterech dni. Tam będą mogli otrzymać tak zwaną „szczepionkę poekspozycyjną”.
Wystarczy zwykły kontakt
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że ogółem od jesieni 2022 roku do tej pory przeciwko mpox zaszczepionych zostało 2300 osób. Zdecydowana większość to mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z innymi mężczyznami.
Do zakażeń dochodzi przez bliski kontakt, niekoniecznie seksualny. Do objawów należą: wysypka mogąca pozostawiać na kilka lat głębokie blizny, gorączka, wyczerpanie, dreszcze, bóle mięśni, pleców i głowy czy powiększenie węzłów chłonnych. U większości zarażonych choroba przyjmuje łagodny lub umiarkowanie nasilony przebieg.
28-10-2024 21:48
19
0
Zgłoś