Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Aktualności

Kolejny mit obalony: wysokie temperatury nie pokonają pandemii koronawirusa

Emil Bogumił

17 maja 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Kolejny mit obalony: wysokie temperatury nie pokonają pandemii koronawirusa

W społeczeństwie utarło się, że wysokie temperatury skutecznie zwalczają wirusy. Fot. Pexels

Wraz z rozprzestrzenianiem się infekcji COVID-19 w marcu i kwietniu, pojawiły się głosy, że ilość zakażeń zmniejszy się w wakacje. Badacze z Rosji oraz USA twierdzą jednak, że wysokie temperatury nie likwidują zagrożenia wynikającego z szerzenia się koronawirusa. Wręcz przeciwnie, ładna pogoda może doprowadzić do częstszego kontaktu między ludźmi i zwiększenia ryzyka.
Badacze z Harvard University i Massachusetts Institute of Technology przyznają, że koronawirus otrzymuje najlepsze warunki do rozwoju w temperaturze od 4°C do 8°C. – Warunki pogodowe, przede wszystkim temperatura i wilgotność, mogą wpływać na rozprzestrzenianie się infekcji, ale tylko w niewielkim stopniu – poinformował prof. Hazhir Rahmandad, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology. – Nie możemy zatem oczekiwać, że same warunki pogodowe wygaszą epidemię tego lata – dodał.

Mniejsza stabilność wirusa nie oznacza zatrzymania infekcji

Podobne wyniki badań otrzymał Albert Risvanov, dyrektor federalnego Uniwersytetu Medycznego w Kazaniu. – Optymalna temperatura dla wirusa wynosi od 4 do 8 stopni. [...] Gdy wzrośnie powyżej tego, wirus staje się mniej stabilny, ale nie w takim stopniu, by ryzyko rozprzestrzeniania się było znacznie zmniejszone – informuje naukowiec. – Wirus jest zwykle przenoszony w powietrzu - przez mowę, kaszel lub po prostu oddychanie - oraz przy kontakcie z nowo zainfekowanymi powierzchniami. Oznacza to, że rozprzestrzenia się zbyt szybko, by zostać zlikwidowanym nawet w letnim upale – dodaje.
Naukowcy ciągle pracują nad szybkimi testami, lekiem oraz szczepionką na koronawirusa.
Naukowcy ciągle pracują nad szybkimi testami, lekiem oraz szczepionką na koronawirusa.
Lato i towarzyszące mu wysokie temperatury kreują również dodatkowe czynniki podwyższonego ryzyka. – Letnie upały powodują, że ludzie częściej wychodzą na zewnątrz, co prowadzi do częstszego kontaktu, a tym samym do zwiększenia ryzyka infekcji – podsumowuje Albert Risvanov.
Wysokie temperatury i promienie słoneczne zdążyły się już utrwalić jako skuteczna broń w walce z koronawirusem. Propagował je między innymi Donald Trump. Prezydent USA stwierdził, że czynniki te mają świetny wpływ na rozprzestrzenianie infekcji. Jak pokazują wyniki badań, doszedł on do błędnych wniosków.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Ker

18-05-2020 00:17

Redakcjo, mylisz pandemię z pLandemią. Nie czas się doinformować?

Janek1972

17-05-2020 12:41

Tzw "pandemia", to polityczno-medialna bzdura !

55555555 55555555

17-05-2020 08:28

Propaganda ...propaganda...

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok