Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kolejny mit obalony: wysokie temperatury nie pokonają pandemii koronawirusa Aktualności
Emil Bogumił 17 maja 2020
08:00

Kolejny mit obalony: wysokie temperatury nie pokonają pandemii koronawirusa

3
Skomentuj
W społeczeństwie utarło się, że wysokie temperatury skutecznie zwalczają wirusy. Fot. Pexels
Wraz z rozprzestrzenianiem się infekcji COVID-19 w marcu i kwietniu, pojawiły się głosy, że ilość zakażeń zmniejszy się w wakacje. Badacze z Rosji oraz USA twierdzą jednak, że wysokie temperatury nie likwidują zagrożenia wynikającego z szerzenia się koronawirusa. Wręcz przeciwnie, ładna pogoda może doprowadzić do częstszego kontaktu między ludźmi i zwiększenia ryzyka.
Badacze z Harvard University i Massachusetts Institute of Technology przyznają, że koronawirus otrzymuje najlepsze warunki do rozwoju w temperaturze od 4°C do 8°C. – Warunki pogodowe, przede wszystkim temperatura i wilgotność, mogą wpływać na rozprzestrzenianie się infekcji, ale tylko w niewielkim stopniu – poinformował prof. Hazhir Rahmandad, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology. – Nie możemy zatem oczekiwać, że same warunki pogodowe wygaszą epidemię tego lata – dodał.

Mniejsza stabilność wirusa nie oznacza zatrzymania infekcji

Podobne wyniki badań otrzymał Albert Risvanov, dyrektor federalnego Uniwersytetu Medycznego w Kazaniu. – Optymalna temperatura dla wirusa wynosi od 4 do 8 stopni. [...] Gdy wzrośnie powyżej tego, wirus staje się mniej stabilny, ale nie w takim stopniu, by ryzyko rozprzestrzeniania się było znacznie zmniejszone – informuje naukowiec. – Wirus jest zwykle przenoszony w powietrzu - przez mowę, kaszel lub po prostu oddychanie - oraz przy kontakcie z nowo zainfekowanymi powierzchniami. Oznacza to, że rozprzestrzenia się zbyt szybko, by zostać zlikwidowanym nawet w letnim upale – dodaje.
Naukowcy ciągle pracują nad szybkimi testami, lekiem oraz szczepionką na koronawirusa.
Naukowcy ciągle pracują nad szybkimi testami, lekiem oraz szczepionką na koronawirusa.
Lato i towarzyszące mu wysokie temperatury kreują również dodatkowe czynniki podwyższonego ryzyka. – Letnie upały powodują, że ludzie częściej wychodzą na zewnątrz, co prowadzi do częstszego kontaktu, a tym samym do zwiększenia ryzyka infekcji – podsumowuje Albert Risvanov.
Wysokie temperatury i promienie słoneczne zdążyły się już utrwalić jako skuteczna broń w walce z koronawirusem. Propagował je między innymi Donald Trump. Prezydent USA stwierdził, że czynniki te mają świetny wpływ na rozprzestrzenianie infekcji. Jak pokazują wyniki badań, doszedł on do błędnych wniosków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ulia Ker
Ulia Ker 18-05-2020 00:17

Redakcjo, mylisz pandemię z pLandemią. Nie czas się doinformować?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 17-05-2020 12:41

Tzw "pandemia", to polityczno-medialna bzdura !

20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 17-05-2020 08:28

Propaganda ...propaganda...

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas