Ekstradycji na razie nie będzie. Norweg podejrzany o morderstwo pozostanie w duńskim areszcie

Konflikt prawny może wystąpić zarówno z norweskim, jak i duńskim wymiarem sprawiedliwości. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
9 listopada duński sąd podjął decyzję, że 25-letni Norweg Ingebrigt G., który jest podejrzany o zamordowanie 5 listopada w Oświęcimiu swojej byłej partnerki, pozostanie w areszcie tymczasowym przez kolejne 27 dni. W tym czasie wymiar sprawiedliwości w Danii rozpatrzy wniosek Polski o ekstradycję mężczyzny, podaje Onet.
Kilka minut po 13:00 duńscy policjanci poinformowali, że Ingebrigt G. pozostanie w stołecznym areszcie. Polskie służby pracują nad wdrożeniem procedury ekstradycyjnej. #Mia #ChildAlert #Norwegia #Norway #Norge #Poland #Polska #Dania #Policjahttps://t.co/1f7ReqWbxr
— MojaNorwegia (@mojanorwegia) November 6, 2022
Polscy prokuratorzy domagają się od Danii wydania Ingebrita G. Mężczyzna jest podejrzewany o zamordowanie 26-letniej Polki i uprowadzenie ich córki – Mii. Organy ścigania przypuszczają, że w sprawie może dojść do komplikacji.
– Norweska strona rozpoczęła już teraz procedurę wybielania zbrodni popełnionych przez tego Norwega. Dlatego nie możemy podawać mediom wszystkiego, czego wiemy. Chodzi o naszą strategię procesową – powiedział w rozmowie z Onetem prok. Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Śledczy przypuszczają, że norweski wymiar sprawiedliwości nie będzie chciał dopuścić do ekstradycji Ingebrita G. do Polski.
Sprawę relacjonują również norweskie media. Jak donosi NRK, Norwegia nie zareaguje na wniosek polskich organów ścigania. – Prowadzenie spraw ekstradycyjnych odbywa się na podstawie umów międzynarodowych i prawa krajowego. Norweskie władze nie biorą udziału w sprawie ekstradycyjnej między dwoma innymi państwami – przyznało Ministerstwo Sprawiedliwości w komentarzu do redakcji.
Problemem mogą być „neosędziowie”
Norwegia, na mocy umów międzynarodowych z Unią Europejską, może również zwrócić się do Danii z prośbą o wszczęcie procedury ekstradycyjnej. Możliwość gwarantują m.in. przepisy porozumienia EOG.
W przypadku wniosku o ekstradycję do celów ścigania karnego państwo wezwane ma obowiązek zwrócić się do państwa obywatelstwa, tak aby umożliwić państwu obywatelstwa wydanie ENA/nakazu aresztowania UE-IS/NO, który byłby uważany za środek równie skuteczny, ale o mniejszej szkodliwości – czytamy w unijnych wytycznych dot. spraw ekstradycyjnych.

Sprawa ekstradycji Ingebrita G. może zakończyć się konfliktem prawnym pomiędzy Norwegią i Polską.Fot. Pixabay
5-letnia Mia już w Polsce
Jak nieoficjalnie informują media, zamordowana Pamela Sz. od około trzech lat przebywała w Polsce. Wróciła do kraju, ponieważ Ingebrit G. znęcał się nad nią. Podobne zachowanie miał stosować także wobec nowej partnerki.
Źródła: Onet.pl, Polska Agencja Prasowa, NRK, MojaNorwegia.pl
To może Cię zainteresować
13-11-2022 09:44
1
0
Zgłoś