Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Dziś rozpoczyna się sezon łowiecki. Do odstrzału ponad 2 tys. reniferów

Iga Jaruszewska

10 sierpnia 2017 10:38

Udostępnij
na Facebooku
Dziś rozpoczyna się sezon łowiecki. Do odstrzału ponad 2 tys. reniferów

CWD to chorobą dotykająca tylko zwierzynę płową, jak renifery, jelenie czy łosie. wikimedia.org/Arild Vågen/Creative Commons Erkännande-Dela Lika 3.0 Generisk

10 sierpnia w okolicach pasma górskiego Nordfjell rozpoczyna się sezon polowań. Myśliwi zabiją ponad 2 tys. dziko żyjących reniferów, wśród których zdiagnozowano Przewlekłą Chorobę Wyniszczającą (CWD).
Zgodnie z Norweską Agencją Środowiska (Miljødirektoratet) podczas sezonu łowieckiego, który będzie trwał od 10 sierpnia do 31 października, ma zostać odstrzelona jak największa liczba reniferów żyjących w Nordfjell. Polowaniami zajmą się amatorscy myśliwi. Natomiast już po zakończeniu sezonu, pozostałe przy życiu zwierzęta będą zwalczane przez państwową drużynę łowiecką. Profesjonalni łowczy mają ponadto polować na ocalałe osobniki, którym uda się uciec z terenu.

Zabijają, żeby zatrzymać chorobę

W styczniu tego roku Norweska Agencja Środowiska zezwoliła na odstrzelenie stada reniferów żyjących w Nordfjell, wśród którego zdiagnozowano Przewlekłą Chorobę Wyniszczającą (ang. Chronic Wasting Disease, CWD). Stado liczy około 2 tys. osobników, czyli 6 proc. populacji dzikich reniferów w Norwegii. Uśmiercenie zwierząt ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji – osobniki bardzo łatwo zarażają się od siebie chorobą i jest ona śmiertelna. >>> CZYTAJ TUTAJ 

Renifery mają zostać zabite do 1 maja 2018 roku. Koszt rzezi i późniejszej rekonstrukcji stada oceniany jest na około 100 milionów koron. Dodatkowo, po wybiciu zwierząt, cały obszar musi pozostać opustoszały przez minimum 5 lat.

Przewlekła Choroba Wyniszczająca w Norwegii

Pierwsze osobniki chore na CWD odkryli na terenie Norwegii biolodzy w ubiegłym roku. Ich podejrzenia wzbudziły młode, osowiałe renifery – objawami zakażenia CWD są utrata wagi i apatia. Badania dokonane po śmierci zwierząt potwierdziły przypuszczenia, że cierpią one na zakaźną chorobę układu nerwowego, dotykającą tylko zwierzynę płową, jak renifery, jelenie czy łosie.

Norwegia stała się tym samym pierwszym krajem europejskim, w którym pojawiło się CWD. Podejrzewa się, że choroba dotarła tam przez przynęty myśliwskie, wykonywane z części martwych zwierząt. Możliwe również, że u norweskich reniferów doszło do samoistnej mutacji białek. >>> CZYTAJ TUTAJ
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok