Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Groźny wirus dotarł do Norwegii. Zezwolono na odstrzał reniferów

Mateusz Krzesiński

23 stycznia 2017 08:30

Udostępnij
na Facebooku
Groźny wirus dotarł do Norwegii. Zezwolono na odstrzał reniferów

Norwegia musi odstrzelić już zarażone renifery. Fot. fotolia - royalty free

Norwegia, jako pierwszy kraj w Europie, od 2016 roku zmaga się z tzw. Przewlekłą Chorobą Wyniszczającą (CWD), która atakuje zwierzynę płową. W czwartek 19 stycznia rząd zezwolił na odstrzał reniferów, które mogą być zarażone śmiercionośnym wirusem. Istnieje ryzyko, że CWD rozprzestrzeni się na całą Europę.

Będzie odstrzał

19 stycznia Norweska Agencja Środowiska (Miljødirektoratet) zgodziła się na odstrzał reniferów, u których odkryto Przewlekłą Chorobę Wyniszczającą (ang. Chronic Wasting Disease, CWD), podaje dziennik Nationen. Leśniczy przetrzymują zarażone zwierzęta w specjalnie odseparowanym miejscu, jednak muszą zabić te, które opuszczają strefę kwarantanny. Znajduje się ona między riksvei 52 nad Hemsedalsfjellet a fylkesvei 50 w Buskerud.
Instytut Weterynarii przebadał już ponad 10 tys. próbek krwi zwierząt – okazało się, że wiele reniferów jest zarażonych wirusem. Sanepid (Mattilsynet) przyznaje, że robi wszystko, by uchronić dziką zwierzynę przed CWD. Mimo to wciąż wzrasta liczba tych, które chorują:
– Nie można dopuścić do sytuacji, aby dzikie zarażone osobniki rozprzestrzeniły chorobę wśród udomowionych stad. Istnieje niestety zagrożenie epidemii ogólnoeuropejskiej – zaznacza Karen Johanne Baalsrud, przewodniczący Mattilsynet.

Eksport wstrzymany

W obawie przed rozprzestrzenieniem się wirusa na całą Europę, Norwegia zakazała eksportu zwierzyny poza granice kraju. Zakaz nie obejmuje jednak udomowionych stad, które pasą się na granicy szwedzko-norweskiej oraz tych, które trafiają na eksport bezpośrednio do masarni.

Oprócz tego, utrudnione jest także przemieszczanie się stad między okręgami Norwegii – wymaga się pozwolenia, które wystawiają władze danego regionu.

Ludzie są bezpieczni

Przewlekła Choroba Wyniszczająca pojawiła się po raz pierwszy w Europie na terenie Lærdal w Norwegii w kwietniu ubiegłego roku. Kolejne dwa przypadki odkryto na przełomie maja i czerwca w Selbu. To choroba wirusowa, która rozprzestrzenia się tylko wśród zwierzyny płowej, m.in. jeleni, reniferów czy łosi. Dotyka głównie dorosłych osobników i prowadzi do ich śmierci. Charakterystycznymi cechami wśród zarażonych zwierząt są: utrata wagi, apatia, ślinotok i chodzenie w kółko. U łosi dodatkowo dostrzec można nadpobudliwość i agresję.
 Na tym terenie po raz pierwszy pojawiła się CWD.
Na tym terenie po raz pierwszy pojawiła się CWD. wikimedia commons

Po raz pierwszy w USA

Pierwsze przypadki choroby CWD udokumentowano w USA w stanie Colorado w 1967 r. Dotyczyło to jeleni kanadyjskich i mulaków białoogonowych. Jednak po krótkim czasie zarażonych zostało więcej gatunków. Wirus dotarł także Korei Południowej po importowaniu jelenia szlachetnego z Kanady. Międzynarodowa wymiana gatunków zwierzyny doprowadziła do wystąpienia CWD także w Europie. Polska i inne kraje europejskie otrzymały w ubiegłym roku ostrzeżenie o wystąpieniu CWD w Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok