Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W Norwegii rodzi się coraz mniej dzieci. Kobiety nie chcą za ojców mężczyzn z „niższych sfer”? Życie w Norwegii
Iga Jaruszewska 15 listopada 2017
08:00

W Norwegii rodzi się coraz mniej dzieci. Kobiety nie chcą za ojców mężczyzn z „niższych sfer”?

12
Skomentuj
W Norwegii jest coraz więcej bezdzietnych osób. Fot. fotolia/royalty free
W Norwegii jedna na sześć kobiet i jeden na czterech mężczyzn w wieku 45 lat nie mają dzieci. Powodów jest wiele, jednak według norweskiego naukowca jednym z nich jest fakt, że kobiety nie chcą mieć dzieci z mężczyznami o niższym statusie społecznym.
Jak podaje SSB, w ostatnich latach w Norwegii rodzi się coraz mniej dzieci. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być fakt, że Norweżki nie chcą mieć dzieci z mężczyznami, którzy znajdują się od nich niżej w hierarchii społecznej.
Reklama

Coraz więcej bezdzietnych

W trakcie jednego pokolenia współczynnik osób bezdzietnych w Norwegii wzrósł z 9 do 15 proc. wśród 45-letnich kobiet i z 14 do 25 proc. w przypadku mężczyzn w tym samym wieku, poinformował FHI (Publiczny Instytut Zdrowia) pod koniec października.

Oznacza to, że w Norwegii jedna na sześć kobiet i jeden na czterech mężczyzn nadal nie mają dzieci, gdy osiągają 45 rok życia.

Per Magnus, dyrektor techniczny FHI i kierownik nowego Centrum Płodności i Zdrowia (norw. Senter for fruktbarhet og helse), zauważa, że w ciągu ostatnich 20-30 lat w Norwegii nastąpił znaczny wzrost liczby osób bezdzietnych. Według badacza zbyt mało wiadomo, by stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Magnus dodał, że naukowcy z Centrum pragną dowiedzieć się, co leży za tymi zmianami i poznać konsekwencje zdrowotne wynikające z bezdzietności. To, że wiele kobiet nie ma dzieci, często tłumaczy się faktem, że za długo zwlekały one z zajściem w ciążę.

Niechciani mężczyźni

Thorgeir Kolshus, naukowiec związany z Instytutem Antropologii Społecznej w Høgskolen i Oslo og Akershus, uważa, że istnieje duża różnica pomiędzy osobami, które są bezdzietne dobrowolnie a tymi, które nie mają dzieci nie z własnej woli. W przypadku tej drugiej grupy, mężczyzn jest prawie trzy razy więcej niż kobiet.

Według Kolshusa taki stan rzeczy wynika między innymi z faktu, że kobiety nie chcą mieć dzieci z mężczyznami o niższym statusie społecznym niż one same. Badacz dodaje, że ta tendencja jest bardziej wyraźna teraz, gdy osobami pobierającymi wyższe wykształcenie są w większości kobiety.

In vitro nie rozwiąże problemów?

Rejestr urodzeń FHI wskazuje, że obecnie 4 proc. noworodków stanowią te poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia. Tylko w roku ubiegłym urodziło się ich 2563. Taka liczba odpowiada jednemu lub dwóm uczniom w każdej klasie w Norwegii.

Mimo to bezdzietność w kraju wzrasta:
– Może to przez wzrost zanieczyszczeń chemicznych, które osłabiają płodność biologiczną. Może są to zmiany kulturowe, ponieważ w tej chwili nie jest już oczywiste, że gdy tylko uzyska się pewność posiadania pracy, to zakłada się rodzinę. Postęp w kwestiach równouprawnienia i antykoncepcji również dał kobietom większe możliwości, by same mogły decydować o tym, kiedy i czy wogóle zajdą w ciążę – powiedział Magnus cytowany przez portal NRK.

Badacz dodał także, że wśród członków ostatniego pokolenia w Norwegii panuje trend, by realizować się zawodowo i urzeczywistnić własne zamierzenia. Wiele osób zamiast mieć dzieci, woli skupiać się na innych rzeczach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
krzysztof kowal
krzysztof kowal 15-11-2017 22:29

Muzułmanie nie mają tego typu problemów, z czasem zdobędą władze i zrobię porządek.

34
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 15-11-2017 18:06

Nigdzie na swiecie kobiety nie wybieraja partnera o nizszym statusie od siebie.

Tego systemu co mamy obecnie juz sie nie da naprawic. Jedyna opcja to wrocic do 1920r. i odebrac kobieta prawo do glosowania w wyborach. Inaczej zegnaj europo i witaj europejski kalifacie.

Niech mi tylko nikt nie mowi, ze prawa kobiet sa jakimis europejskimi wartosciami bo dla mnie to zwykly marksizm.

38
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 15-11-2017 15:37

napisał:
Wyemancypowana kobieta to taka ktorej chlop nie bije i zaczyna myslec (albo chlop albo baba) I to jest niedobrze! Z tym trzeba walczyc.

Tak...znam jeden waleczny kraj.
Ludowe przyslowie mowi tam, ze jak sie baby nie bije to jej watroba gnije.
A przeciez zgnilej watroby zadna niewiasta miec nie chce.

-14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Krzyś W
Krzyś W 15-11-2017 13:45

Spóźnieni na dziecko ???? Nie ma problema, BV pomoże !!!!!!

31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 15-11-2017 12:55

stashqo napisał:
....Nie to, że bronię kobietom emancypacji i feminizmu, ale typowy facet nie chce wyemancypowanej kobiety, z którą życie to wieczne użeranie się i wymagania.

Olaboga....co ty wypisujesz!
Czyzbys bal sie silnych, niezaleznych kobiet majacych swoje zdanie na kazdy temat? Wolisz slodka idiotke, ktora patrzy sie na ciebie z uwielbianiem w swoich pustych oczetach oprawionych sztucznymi rzesami i ustawiajace rodeta do granic wytrzymalosc usta w ciup?

No coz, tak tez mozna....ale jak dlugo?

PS. A wiesz co oznacza feminizm? Nawiasem mowiac, to ja tez feminista jestem.

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Radoslaw Chilinski
Radoslaw Chilinski 15-11-2017 11:39

Proszę mi podesłać ładne kobietki to podniose statystyki.

18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas