Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia wprowadza równouprawnienie na murawę. Żeńska kadra piłkarska zarobi dwa razy więcej Sport
Monika Pianowska 11 października 2017
10:00

Norwegia wprowadza równouprawnienie na murawę. Żeńska kadra piłkarska zarobi dwa razy więcej

1
Skomentuj
Mecz towarzyski Norwegia vs. Anglia. wikimedia.org/ fot. John Christian Fjellestad/ CC BY-SA 2.0
Od przyszłego roku Norweski Związek Piłki Nożnej (Norges Fotballforbund) zarządził jednakowe pensje dla męskiej i żeńskiej reprezentacji kraju. Zmiany wejdą w życie w porozumieniu NF z obydwiema piłkarskimi drużynami narodowymi.
Dla norweskiej kadry mężczyzn będzie to oznaczało cięcia w wypłatach. O finansowym równouprawnieniu na murawie, którego Norwegia stanie się pionierem, związek poinformował na swojej oficjalnej stronie w komunikacie prasowym z 6 października.
Reklama

Silni razem

Według ustaleń zawodnicy męskiej drużyny narodowej Norwegii mają się zrzec 550 tys. koron ze wspólnej puli, podczas gdy piłkarki mogą liczyć na sporą podwyżkę – obecna stawka kadrowego (3,1 miliona koron rocznie) w ich przypadku się podwoi. W rezultacie zarówno norweska reprezentacja kobiet, jak i mężczyzn będzie zarabiać po 6 milionów koron.
Zawodniczka norweskiej kadry piłkarskiej Ingrid Moe Wold w imieniu swoich koleżanek po fachu wyraziła na łamach prasy zadowolenie z nadchodzących zmian. Liczy na to, że podwyżka zapewni lepsze warunki do treningów i rozwoju umiejętności norweskich piłkarek oraz pozwoli im się skupić wyłącznie na grze.

Również kapitan męskiej reprezentacji Norwegii Stefan Johansen stwierdził w rozmowie z NRK, że żeńska drużyna narodowa jest tak samo ważna co jego zespół, a równe płace wśród sportowców powinny być powszechną rzeczą. Jego zdaniem wprowadzenie jednakowych zarobków do środowiska piłkarskiego to dobry krok, który wpłynie pozytywnie na przyszłość norweskiego futbolu.

Fenomen na światową skalę

Z zaplanowanej na 2018 rok zarobkowej rewolucji są zadowoleni również przedstawiciele Norweskiego Związku Graczy (piłkarzy i hokeistów). Cieszą się, że Norwegia stanie się pionierem na polu finansowego równouprawnienia narodowych reprezentacji.
Źródła: fotball.no, nrk.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 11-10-2017 12:36

Niech ta cena ropy w koncu pojdzie do gory. Chce sie jeszcze raz porzadnie oblowic i przeniesc do innego kraju, gdzie nie bede lupiony na podatkach.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas