Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Aktualności

Chcą zniesienia kwarantanny po powrocie ze Szwecji. Minister zdrowia: nie wiadomo, kiedy to nastąpi

Natalia Szitenhelm

05 maja 2020 12:05

Udostępnij
na Facebooku
2

Norwegowie podróżujący do swoich hytt w Szwecji po powrocie do kraju chcą być zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. / Na zdjęciu: granica między Szwecją a Norwegią, most Svinesund cco

Około 12 tys. Norwegów, którzy posiadają hytty w Szwecji lub Finlandii, opowiada się za zniesieniem obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po powrocie z tych państw do Norwegii, informują norweskie media. Petycję w tej sprawie podpisało ponad 3,5 tys. osób, a liczba ta wciąż rośnie. Minister zdrowia studzi jednak zapał. - Nie wiadomo, kiedy zostanie zniesiona kwarantanna - mówi.
Reklama
Wypowiedź Benta Høie, ministra zdrowia, której udzielił agencji prasowej NTB, cytują dziś najważniejsze norweskie dzienniki. - Bardzo trudno powiedzieć coś na ten temat [zniesienia kwarantanny - przyp.red.]. W tym tygodniu nie udzielimy takiej odpowiedzi. Najbezpieczniej zaplanować wakacje w Norwegii - podsumował.

Ponad 3000 podpisów

W momencie publikacji artykułu petycję w sprawie zniesienia kwarantanny po powrocie ze Szwecji lub Finlandii podpisało ponad 3800 osób, jednak liczba ta stale rośnie. Autorzy petycji uważają, że są dyskryminowani przez władze, które pozwoliły Norweskiemu Towarzystwu Turystycznemu (DNT) otworzyć hytty dla turystów na terenie kraju fiordów, kiedy oni nie mogą pojechać nawet do własnych hytt w Szwecji lub Finlandii. Dlatego też apelują, by - z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - znieść kwarantannę dla tych, którzy jadą do swojego „domku”.

Pod koniec tego tygodnia zebrane podpisy mają trafić do władz i Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). 

Poniżej: od 1 maja turyści będą mogli rezerwować pobyt w hyttach należących do DNT.

Trzeba być ostrożnym

Minister zdrowia stawia sprawę jasno: najbezpieczniej wypoczywać w granicach Norwegii. I choć, w rozmowie z NTB, przyznaje, że rząd Norwegii rozpatruje kwestie związane z poluzowaniem obostrzeń po przekroczeniu granicy, teraz na pewno żadne zmiany nie nastąpią. 

Szwecja jest ewenementem w Europie, jeśli chodzi o przyjętą taktykę walki z koronawirusem. Po przyjeździe do Szwecji nie obowiązuje kwarantanna, władze nie wprowadziły restrykcji, jeśli chodzi o poruszanie się i przebywanie w miejscach publicznych, nie zamknięto szkół czy przedszkoli. Główny epidemiolog kraju, Andres Tegnell, zignorował wszelkie krytyczny głosy i przyjął liberalną startegię walki z covid-19.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Monikka1

05-05-2020 14:25

,

Monikka1

05-05-2020 14:22

A ja mam hytte w Polsce i też domagam się zniesienia kwarantanny po powrocie. Zbieram podpisy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram