Aktualności

Centrum Oslo najbardziej niebezpiecznym miejscem w Norwegii? To strefa narkotykowego półświatka

Natalia Szitenhelm

03 lutego 2020 12:59

Udostępnij
na Facebooku
2

Do największej liczby przestępstw dochodzi w ścisłym centrum. Na zdjęciu: okolice Jernbanetorget Photo by Erik Odiin on Unsplash

W dzielnicach w centrum stolicy dochodzi do największej liczby przestępstw w całej Norwegii, podaje dziennik Aftenposten, powołując się na policyjne statystyki za ubiegły rok opublikowane pod koniec stycznia. W 2019 w ścisłym centrum i jego okolicach popełniono 36 tysięcy przestępstw. Policja uważa, że większość z nich ma związek z narastającym w okolicy problemem narkotykowym.
Reklama
Liczba przestępstw, do których dochodzi w centrum Oslo stanowi prawie 12 proc. wszystkich popełnionych w całym kraju. – To pokazuje, że w Oslo mamy duży problem z narkotykami – komentuje dla agencji prasowej NTB Tore Soldal, stołeczny dowódca jednostki z policji w Oslo. Soldal dodał też, że z powodu narkotyków dochodzi do przemocy, rozbojów, gróźb czy zakłócania porządku publicznego.

Czarny punkt na policyjnej mapie

W ścisłym centrum stolicy, a także w Gamle Oslo, Grünerløkka, St. Hanshaugen i Sagene w 2019 popełniono 36 tys. przestępstw, wylicza dziennik Aftenposten, powołując się na policyjne dane. Oznacza to, że większość ze wszystkich 70 796 zgłoszeń dotyczących przestępstw, zarejestrowanych w 2019 roku w Oslo, Asker i Bærum, popełniono właśnie w śródmieściu Oslo. I choć, w skali całego kraju, wskaźnik popełnionych przestępstw spada w porównaniu do lat ubiegłych, to stołeczna policja nie może spocząć na laurach.

Poniżej: liczba przestępstw zgłaszanych stołecznej policji w ostatnich pięciu latach. 

Najwięcej, bo ponad 29 tys. w 2019 roku, zgłaszano przestępstw przeciwko mieniu. W ostatnich dwóch latach w Oslo, Asker i Bærum zmalała liczba przestępstw na tle seksualnym – 925 zgłoszeń, to duży spadek w porównaniu do rekordowego pod tym względem 2017, wówczas przestępstw na tle seksualnym popełniono 1197. 
politiet.no/screenshot
Pełen raport znajduje się tu.

Narkotyki, kradzieże, rozboje

W centrum problem z narkotykami, jak określił zjawisko Soldal, widać gołym okiem. W wielu miejscach leżą zużyte strzykawki, a np. w okolicach Jernbanetorget czy Oslo City często wałęsają się narkomani, część z nich żebrze o pieniądze na narkotyki. W tej części miasta rozpanoszyli się także młodociani przestępcy zamieszani przede wszystkim w przestępstwa narkotykowe. Ze styczniowego raportu wynika, że w 2018 i 2019 wzrost liczby zgłaszanych aktów przemocy policja całkowicie przypisuje właśnie nieletnim kryminalistom. Z kolei w innym raporcie z sierpnia 2019, opublikowanego w ramach projektu SaLTo – współpracy władz Oslo ze stołeczną policją, zebrano dane dotyczące udziału młodocianych w przestępczości zorganizowanej. Wynika z nich, że w stolicy lawinowo rośnie liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich członków gangów. W 2015 w policyjnej kartotece widniały nazwiska 88 członków gangów w wieku 10-17 lat,  zaś w 2018 – zanotowano ich już 182, z których 38 osób to recydywiści.

Poniżej: jak analizują dziennikarze Aftenposten, do największej liczby przestępstw w stolicy dochodzi w kilku dzielnicach w centrum, m.in. w Grünerløkka.
stock.adobe.com/standardowa/t_o_r_q_u_e

Metamfetaminowa stolica Europy

W 2016 Oslo zyskało miano metamfetaminowej europejskiej stolicy. Instytut Zdrowia (Folkehelseinstituttet) alarmował wówczas, że jeden na czterech bywalców klubów w Oslo w ciągu ostatnich 48 godzin zażywał twarde narkotyki – amfetaminę, metamfetaminę, kokainę czy heroinę.  Od wielu lat stołeczne władze borykają się z liczbą narkomanów, a norweski rząd chce uruchomić program pomocy dla najbardziej uzależnionych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławek S.

04-02-2020 21:08

Jak dadzą darmowe dragi to się dopiero zacznie.

Ryszard Ohucki

03-02-2020 19:00

A kto?Ciapatowo

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram