Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Różowe taksówki wyjechały na stołeczne ulice. Będą wozić tylko kobiety Aktualności
Monika Pianowska 18 listopada 2019
10:00

Różowe taksówki wyjechały na stołeczne ulice. Będą wozić tylko kobiety

2
Skomentuj
Pierwsze próby realizacji podobnych projektów podjęto już stolicy i Bergen w 2012 roku. https://www.flickr.com/photos/sparebank1/CC BY-NC-SA 2.0
15 listopada na ulice Oslo wyjechały taksówki obsługujące wyłącznie kobiety, tzw. jentetaxier. Zapewniane przez nie kursy są bezpłatne i dostępne od środy do soboty między 20:00 wieczorem a 4:00 nad ranem. Wszystko, by zapewnić pasażerkom bezpieczny powrót do domu w okresie przedświątecznym – sezonie  zakrapianych wigilii firmowych, z których słynie Norwegia. 
Projekt darmowych kursów dla kobiet powstał we współpracy organizacji Natteravnene (Nocne Kruki), angażującej wolontariuszy do patrolowania stołecznych dzielnic w weekendy, oraz SpareBank 1 Østlandet, Hafslund Nett i Oslo Taxi, które poinformowało o inicjatywie na swojej stronie. Cztery łatwe do rozpoznania różowe Tesle mają wozić pasażerki np. wracające z imprez w centrum miasta. Na przełomie jesieni i zimy odbywa się ich w kraju fiordów sporo, szczególnie tych z tradycyjnego już cyklu julebord.
Chodzi o przyjęcia, organizowane zwykle przez pracodawcę, na których poza świąteczną atmosferą i potrawami nie brakuje znacznych ilości alkoholu. To okoliczności sprzyjające aktom przemocy czy kradzieżom – co potwierdzają przypadki opisywane co roku przez norweskie media – a kobiety dodatkowo narażają na napaści na tle seksualnym.

Bezpiecznie przez miesiąc i co dalej?

Różowe taksówki mają kursować głównie w okolicach centrum Oslo znanych z większego poziomu przestępczości oraz miejsc, z których kobiety często zamawiają taksówki. Nie będzie się dało jej zarezerwować w tradycyjny sposób, zgodnie z zamysłem pasażerki będą miały złapać kurs na ulicy. Za kierownicą specjalnych taksówek również usiądą kobiety. Darmowe kursy gwarantujące mieszkankom Oslo bezpieczny powrót do domu będą dostępne do 15 grudnia.
Bezpłatne taksówki wyłącznie dla kobiet to nie absolutna nowość w kraju fiordów. Pierwsze próby realizacji podobnych projektów podjęto już stolicy i Bergen w 2012 roku, jednak według norweskiego ministerstwa transportu propozycja niższych taryf dla kobiet wracających taksówką samotnie do domu byłaby niezgodna z Ustawą  o równouprawnieniu. Pomysłodawcy darmowych kursów dla kobiet w okresie przedświątecznym zaznaczają, że to pierwszy krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 18-11-2019 22:03

PolAker napisał:
tamponów czyli tworzywo sztuczne wbija się w błąb
W głąb. Głąbie.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
pawel stepien
pawel stepien 18-11-2019 18:47

DYSKRYMINCJA FACET0W !!!! HIP0KRYCI !

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas