Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Badanie DNA i indywidualne leczenie dla każdego: Norwegowie mają nową broń w walce z rakiem

Krystian Łukowicz

02 stycznia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
8
Badanie DNA i indywidualne leczenie dla każdego: Norwegowie mają nową broń w walce z rakiem

Lekarze i naukowcy w Tromsø szukają nowych skutecznych sposobów na wyleczenie pacjentów chorych na raka. Pixabay/CC0/DarkoStojanovic

W Szpitalu Uniwersyteckim w północnej Norwegii trwają prace nad nowym sposobem walki z nowotworem. Lekarze skupiają się na osobistym podejściu do pacjenta i traktują każdego chorego indywidualnie. Starają się unikać powikłań po tradycyjnym leczeniu.
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tromsø próbują podejść indywidualnie do każdego chorego. Nie tylko do konkretnego pacjenta, ale też do konkretnego nowotworu, który zagraża czyjemuś życiu.

Słowo-klucz: indywidualizm

Lekarze i eksperci z różnych dziedzin pracują nad metodą zagłębiania się w kod genetyczny nowotworu. Chcą przewidzieć, jak przebiegną potencjalne zmiany i w ten sposób „przechytrzyć” chorobę tak nieprzewidywalną jak rak.

Jeżeli potrafimy podać dokładne właściwości nowotworu, to poznamy odpowiedź na pytanie, jakie lekarstwo najlepiej zastosować na dany typ nowotworu i danego pacjenta. ~Sonja Steigen; patolog

Dlatego nad nową metodą pracują specjaliści z bardzo różnych dziedzin, między innymi biolog Tomas Berg. Naukowiec jest jednym z tych, którzy badają DNA. Wyniki badań pomogą znaleźć alternatywę dla stosowanych dotychczas metod, takich jak chemioterapia czy radioterapia, które wyniszczają organizm pacjenta.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Agnieszka W.

02-03-2018 18:25

Nie zgadzam się z poniższymi opiniami. Miałam zrobione dwie operacje (endoprotezy stawów biodrowych). Wiele osób mnie ostrzegało, że "konowały".
Lekarze, pielęgniarki - pierwsza klasa, sprzęt na najwyższym poziomie. Ortopeda dr Stein w Kristiansand S, niezwykle uroczy i skromny lekarz (ordynator ortopedii).
A tak jak opiekują się po operacji to tylko pozazdrościć..... po naciśnięciu dzwonka w kilka sekund jest pielęgniarka : )

Arkadiusz I

12-01-2018 14:14

Witam.
Ten szpital w Tromsø zajmuje się tylko rakiem piersi i przewodu pokarmowego.

Michal Cichorek

05-01-2018 21:36

Widzę utworzył się panel ekspertów z dziedziny biochemii, geneteyki i medycyny tutaj. Indywidualne badania genetyczne są coraz powszechniejsze na całym świecie i służą nie tylko jako metoda wczesnego wykrywania potencjalnego zagrożenia rakiem, ale także do optymalizacji diety, czy nawet treningu dla sportowców. Konowały czy też nie, można w Norwegii otrzymać sktuteczne terapie, o których w Polsce można tylko pomarzyć. Nie mówiąc już o poziomie obsługi pacjenta podczas wizyty i w szpitalu.

boj fra oszlo

03-01-2018 13:50

Jakkolwiek z niechecia to musze sie do tej opinii przychylic. Slyszalem tez, ze warunkiem zostania lekarzem w N jest ukonczenie podstawowki.


...podstawówki medycznej?

Josef Satan

03-01-2018 11:54

Nie wierze w te rewelacje. Wiem od lepiej poinformowanych, ze w Norwegii lecza konowaly tylko paracetem i w porywach ibuxem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok