Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Aktualności

Atak w Kongsbergu przyćmił zwycięstwo Partii Pracy: „Dzisiaj nie świętujemy”

Emil Bogumił

14 października 2021 21:41

Udostępnij
na Facebooku

Na zdjęciu: członkowie rządu Jonasa Gahr Støre powołani na stanowiska 14 października 2021 roku. fot. NTB Kommunikasjon/Statsministerens kontor

Za nami pierwsza konferencja prasowa nowego rządu, na którego czele stanął lider Partii Pracy Jonas Gahr Støre. Jak zwrócił uwagę Prezes Rady Ministrów, jego gabinet nie ma powodów do świętowania. Politycy zajmują się sprawą zabójstwa pięciu osób w Kongsbergu. Wydarzenie było głównym tematem spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 14 października wieczorem.
Reklama
– Dzisiaj nie świętujemy – zwrócił uwagę na konferencji prasowej Jonas Gahr Støre. Jak przyznał nowy premier, od zawsze czekał na moment objęcia nowej funkcji. – To wyjątkowy dzień do wzięcia odpowiedzialności za sprawy Norwegii. Moje myśli kieruję dzisiaj do Kongsbergu i osób poszkodowanych w tamtejszych wydarzeniach – dodał Prezes Rady Ministrów.

Przypomnijmy, że w środę 13 października wieczorem w Kongsbergu mężczyzna zaczął strzelać z łuku do przypadkowych osób. Obrażenia śmiertelne odniosło pięć osób. Kilka zostało rannych i trafiło do szpitala. Służby informują, że napastnik to 37-letni obywatel Danii

Koniec z obywatelami drugiej kategorii

Poza dramatem rozgrywającym się w Kongsbergu, Jonas Gahr Støre zwrócił uwagę na gotowość do zmierzenia się z problemami, które dotyczą wszystkich Norwegów. Zaznaczył, że jego rząd zawsze „będzie na posterunku”. – Kiedy dzieją się takie rzeczy, jesteśmy przygotowani do podjęcia działań od pierwszej minuty i traktujemy takie sytuacje poważnie. Pokazaliśmy to dzisiaj – powiedział w nawiązaniu do ataku napastnika. Nowy premier płynnie przeszedł do zaznaczenia misji, którą ma obrać nowy rząd. – Zwykli ludzie zobaczą teraz, że ich życie i marzenia będą na pierwszym miejscu. Ci, którzy byli na drugim planie, zostaną wysłuchani – podkreślił lider laburzystów.
Podczas uroczystego przekazania kluczy do Kancelarii Premiera poprzedni członkwoie gabinetu życzyli rządzącym powodzenia w poradzeniu sobie z trudną sytuacją w Kongsbergu.

Podczas uroczystego przekazania kluczy do Kancelarii Premiera poprzedni członkwoie gabinetu życzyli rządzącym powodzenia w poradzeniu sobie z trudną sytuacją w Kongsbergu. Fot. NTB Kommunikasjon/Statsministerens kontor

Podczas pierwszej konferencji prasowej Jonas Gahr Støre przedstawił także nowych ministrów. Pochwalił nowego szefa resortu finansów Trygve Slagsvold Veduma za wzięcie odpowiedzialności za budżet państwa. Emilie Enger Mehl zaprezentowano jako przykład młodej osoby, której nowoczesna wizja ma odmienić Norwegię oraz ministerstwo sprawiedliwości. Szczególnie wyróżniono Hadię Tajik, nową Minister Pracy, Spraw Socjalnych i Integracji. – Dostała jedno z najważniejszych zadań w tym rządzie. Musi zniwelować różnice w społeczeństwie, zadbać o integrację i sprawić, by więcej osób znalazło pracę – skomentował wybór premier.
Pierwszym zadaniem nowego rządu będzie zareagowanie na dramat w Kongsbergu. Premier oraz minister sprawiedliwości udadzą się do miejscowości 15 października. Zapewniają, że są w stałym kontakcie z władzami samorządowymi i kontrolują nadzwyczajną sytuację w mieście.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram