Aktualności

Wiemy, kim jest zabójca z Kongsberg. To mógł być zamach terrorystyczny [AKTUALIZACJA]

Monika Pianowska

14 października 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku
3

Policja ujawniła dane zabójcy z Kongsberg. archiwum prywatne/screenshot/ za Aftenposten

14 października odbyła się konferencja prasowa w sprawie ataku, do jakiego doszło wieczór wcześniej w Kongsberg. Szef policji Ole Bredrup Sæverud z okręgu południowo-wschodniego (Sør-Øst politidistrikt) poinformował, że 37-letni mężczyzna oskarżony o zabicie pięciu osób był już wcześniej notowany. Ponadto po zmianie wiary na islam policjanci otrzymywali doniesienia z obawami o jego radykalizację.
Reklama

[AKTUALIZACJA]

Policja ujawniła dane mężczyzny oskarżonego o zbiorowe zabójstwo, do którego doszło 13 października w miejscowości Kongsberg. To 37-letni Espen Andersen Bråthen. Chociaż mężczyzna ma duńskie obywatelstwo, całe życie mieszkał w Norwegii.
Bråthena aresztowano wkrótce po zdarzeniu pod zarzutem zabicia 5 osób. Obecnie policyjne służby bezpieczeństwa (PST) skłaniają się do teorii, że mężczyzna dopuścił się zamachu terrorystycznego. Zdjęcie frontowe pochodzi z nagrania, jakie w 2017 roku opublikował oskarżony. M.in. ono wzbudziło obawy, że mężczyzna radykalizuje swoje poglądy.
artykuł aktualizowany
Wiadomo już również, że z ręki napastnika zginęły cztery kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy w wieku od 50 do 70 lat. Chociaż rodziny ofiar zostały poinformowane o tragedii, personalia zabitych nie zostały jeszcze ujawnione publicznie. Zdrowiu dwóch pozostałych osób rannym w wyniku ataku w Kongsberg nic obecnie nie zagraża.
Do tragedii doszło pod supermarketem Coop w centrum miasta, przy ulicy Myntgata.

Łuk nie był jedyną bronią

O godz. 18:13 13 października policja otrzymała kilka doniesień, że w centrum miasta Kongsberg ktoś strzelał do ludzi z łuku. O 18:47 aresztowano mężczyznę. Wieczorem potwierdzono, że zginęło pięć osób, a dwie inne trafiły do ​​szpitala z obrażeniami. W nocy ze środy na czwartek policja poinformowała, że ​​w sprawie oskarżony jest 37-letni obywatel Danii, mieszkaniec Kongsberg.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej policja potwierdziła, że sprawca użył kilku różnych rodzajów broni. Ole Bredrup Sæverud poinformował również, że zabił ofiary już po tym, jak do centrum miasta wezwano policję. W tej chwili nie chce ujawnić motywów oskarżonego, jednak przyznał, że Duńczyk współpracował podczas przesłuchań.
Żal w związku ze zdarzeniem w Kongsberg wyraziła premier Danii, Mette Frederiksen.

Zmienił wiarę i się radykalizował?

Szef policji dodał, że sprawca jest nawrócony na islam. W ubiegłym roku służby otrzymały doniesienia od osób zaniepokojonych radykalizacją poglądów mężczyzny. Również w 2020 roku wydano mu zakaz odwiedzania dwóch bliskich członków rodziny po tym, jak rzekomo groził, że zabije jednego z nich.
Oskarżony przebywa w areszcie w Drammen. Mężczyzna potwierdził fakty, ale nie zajął jeszcze stanowiska w kwestii winy. Czekają go kolejne przesłuchania. Policja wysłucha również zeznań świadków, jest przekonana, że ​​za zabójstwami stoi tylko oskarżony Duńczyk. W tej kwestii prowadzone są jeszcze jednak prace wywiadowcze. Służby badają nadal, czy atak w Kongsberg mógł być aktem terroryzmu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jacek lytaw

5 dni temu

Wkrotce uspieni bojownicy ruszą i to juz bedzie za późno tak Jak to w szwecji bywa ze policja jest ale w komisariatach a ludzie boją sie wyjsc. To miała byc pomoc teraz odwdzięczenia czas

jacek lytaw

5 dni temu

Wszystko wina policji ktora wiedziala ze są problemy i nic nie zrobila eh koniec z bezpiecznym panstwem. 8-15 i policja ma wolne.

marek klasa

6 dni temu

Jaki K.....wa Dunczyk !!!!!!!!!!!! Nie zrobil tego europejczyk tylko jakis ciapaty z dunskim paszportem zradykalizowany przez islam. Z luku strzelal do ludzi jak mysliwy do zwierzyny w ochydna zbrodnia godnia potepienia a przede wszystkim ujawnienia pesonaliow sprawcy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram