Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Czas zmian w Norwegii: tym zajmą się ministrowie w nadchodzącej kadencji [AKTUALIZOWANY]

Emil Bogumił

14 października 2021 10:37

Udostępnij
na Facebooku
Czas zmian w Norwegii: tym zajmą się ministrowie w nadchodzącej kadencji [AKTUALIZOWANY]

Na zdjęciu: członkowie Rady Ministrów powołani 14 października 2021 roku. Fot. NTB Kommunikasjon/Statsministerens kontor

Król Harald V przyjął dymisję rządu Erny Solberg. Misję powołania nowej Rady Ministrów otrzymał Jonas Gahr Støre. Lider Partii Pracy przedstawił osoby, które wraz z nim stworzą nowy gabinet. Norwegią pokieruje 11 ministrów z Partii Pracy oraz ośmiu przedstawicieli Partii Centrum.

Jonas Gahr Støre przedstawił zadania nowych ministrów [14.10.2021, 12:15]

Za koalicję rządzącą odpowiadają premier Jonas Gahr Støre (Partia Pracy) oraz Minister Finansów Trygve Slagsvold Vedum (Partia Centrum). Nową misję otrzymała Hadia Tajik, wiceprzewodnicząca Partii Pracy. Objęła tekę Ministra Pracy i Spraw Socjalnych. W skład kierowanego resortu wejdzie także Departament Integracji, który do niedawna nadzorował minister edukacji.
Hadia Tajik to 38-letnia Norweżka pochodzenia pakistańskiego. Z wykształcenia jest dziennikarką oraz prawniczką. Słynie z zamiłowania do mediów społecznościowych. W latach 2012-2013 pełniła funkcję minister kultury i równości. Karierę społeczno-polityczną rozpoczęła przed 18. rokiem życia. W Stortingu zasiada od 2009 roku.

Hadia Tajik to 38-letnia Norweżka pochodzenia pakistańskiego. Z wykształcenia jest dziennikarką oraz prawniczką. Słynie z zamiłowania do mediów społecznościowych. W latach 2012-2013 pełniła funkcję minister kultury i równości. Karierę społeczno-polityczną rozpoczęła przed 18. rokiem życia. W Stortingu zasiada od 2009 roku. Fot. Bernt Sønvisen, materiały prasowe Partii Pracy - Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

W rządzie Jonasa Gahr Støre wyraźnie rozdzielono również funckje ministra szkolnictwa wyższego oraz ministra edukacji. Pierwszy z nich odpowiadać będzie za politykę Rady Ministrów w zakresie prowadzenia badań, szkolnictwo wyższe, szkoły zawodowe, kwestie związane z kompetencjami oraz wsparcie naukowe resortu oświaty. Minister edukacji odpowiadał będzie za wszystkie pozostałe kwestie, m.in. organizację szkół podstawowych i przedszkoli.

Resort edukacji objęła Tonje Brenna, jedna z regionalnych liderek Partii Pracy w Viken. Teka ministra szkolnictwa wyższego przypadła Ole Borten Moe, wiceprzewodniczącemu Partii Centrum i wnukowi byłego premiera Pera Bortena.

Kto odpowiada za dyplomację i współpracę międzynarodową?

W najbliższych latach za dyplomację kraju fiordów odpowiadać będzie Anniken Scharning Huitfeldt z Partii Pracy. W przeszłości piastowała stanowisko minister ds. dzieci oraz minister kultury. W latach 2012-2013 była ministrem pracy w rządzie Jensa Stoltenberga. W resorcie wesprze ją Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim z Partii Centrum. Przedstawicielka partii koalicyjnej zajmie się kwestią pomocy rozwojowej, której Norwegia udziela najbardziej potrzebującym społeczeństwom.

Wyraźnie rozdzielono także kwestie przemysłu od gospodarki morskiej i rybołóstwa. Za ten sektor działalności rządu odpowie Bjørnar Selnes Skjæran (Partia Pracy). Resortem handlu i przemysłu, poza kwestiami zastrzeżonymi dla Skjærana, pokieruje Jan Christian Vestre.

Ministerstwo sprawiedliwości dla telewizyjnej gwiazdy

Nową minister sprawiedliwości zostanie Emilie Enger Mehl, przedstawicielka Partii Centrum. 28-latka jest najmłodszą przedstawicielką w rządzie Jonasa Gahr Støre i najmłodszą szefową w historii resortu. W Stortingu przez trzy lata zasiadała w Komisji Sprawiedliwości i przez rok w Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony. Z wykształcenia jest prawniczką. Od momentu wyboru do parlamentu w 2017 roku zawiesila karierę w kancelarii prawnej Elden.

Emilie Enger Mehl jest także gwiazdą norweskiej telewizji. Stała się znana, kiedy wygrała program NRK „Anno” w 2017 roku. Zrezygnowała z udziału w części kampanii wyborczej w 2021 roku, by wziąć udział w nagraniach do programu „Kompani Lauritzen”. Prace nad produkcją zostały zakończone i nie wpłyną na jej pracę w rządzie.

Król przyjął dymisję Erny Solberg [14.10.2021, 10:00]

Harald V otrzymał wniosek o dymisję rządu Erny Solberg we wtorek, 12 października. Dokument przyjęto dwa dni później. 14 października, kilka minut po 10:00, Jonas Gahr Støre przedstawił nazwiska osób, które otrzymają teki ministerialne. Nowy rząd zostanie powołany o 12:00. Zasiądą w nim:

 • Premier: Jonas Gahr Støre (Partia Pracy)
 • Minister Finansów: Trygve Slagsvold Vedum (Partia Centrum)
 • Minister Spraw Zagranicznych: Anniken Huitfeldt (Partia Pracy)
 • Minister Sprawiedliwości: Emilie Enger Mehl (Partia Centrum)
 • Minister Pracy i Spraw Socjalnych: Hadia Tajik (Partia Pracy)
 • Minister ds. Dzieci i Rodziny: Kjersti Toppe (Partia Centrum)
 • Minister Transportu: Jon-Ivar Nygård (Partia Pracy)
 • Minister Energii i Ropy Naftowej: Marte Mjøs Persen (Partia Pracy)
 • Minister Zdrowia: Ingvild Kjerkol (Partia Pracy)
 • Minister Obrony: Odd Roger Enoksen (Partia Centrum)
 • Minister Handlu i Przemysłu: Jan Christian Vestre (Partia Pracy)
 • Minister ds. Samorządu Terytorialnego: Bjørn Arild Gram (Partia Centrum)
 • Minister Kultury i Równości Płci: Anette Trettebergstuen (Partia Pracy)
 • Minister Rybołóstwa i Gospodarki Morskiej: Bjørnar Skjæran (Partia Pracy)
 • Minister Środowiska i Klimatu: Espen Barth Eide (Partia Pracy)
 • Minister Edukacji: Tonje Brenna (Partia Pracy)
 • Minister ds. Pomocy Rozwojowej: Anne Beathe Tvinnereim (Partia Centrum)
 • Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Ola Borten Moe (Partia Centrum)
 • Minister Rolnictwa i Żywności: Sandra Borch (Partia Centrum)

Komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dot. powołania nowego gabinetu
14 października to dla Norwegów czas rozliczeń rządu Erny Solberg oraz moment przywitania nowej Rady Ministrów. W ciągu dnia odbędą się konferencje prasowe obu gabinetów. Jonas Gahr Støre doprecyzuje również obowiązki poszczególnych ministrów.

O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok