Aktualności

7 miesięcy po lockdownie: Norwegia w kryzysie, ale widać oznaki poprawy

Monika Pianowska

14 października 2020 13:30

Udostępnij
na Facebooku
2

Minister Sprawiedliwości i Zarządzania Kryzysowego Monica Mæland (H) ostrzegła, że ​​intensywne korzystanie z biur domowych czyni nas bardziej podatnymi na ataki komputerowe. flickr.com/Statsministerens kontor/https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

13 października minister zdrowia Bent Høie i minister sprawiedliwości Monica Mæland poprowadzili konferencję prasową o aktualnej sytuacji epidemicznej w Norwegii. Na spotkaniu byli również obecni dyrektor ds. zdrowia Bjørn Guldvog i Line Vold z Instytutu Zdrowia Publicznego. Ministrowie skupili się na konsekwencjach wywołanych przez koronawirusa w kraju fiordów, a także zaleceniach, które mają pomóc zatrzymać jego rozprzestrzenianie się.
– Minęło siedem miesięcy odkąd Norwegia wprowadziła pierwsze inwazyjne środki kontroli zakażeń w związku z koronawirusem. Od tego czasu 11165444 zostało przetestowanych pod kątem COVID-19. Zarejestrowano 15 639 przypadków zachorowań. 277 osób zmarło – tymi słowami Mæland zaczęła swoje przemówienie.
Minister zwróciła przede wszystkim uwagę, że pandemia mocno uderzyła w norweską gospodarkę. Szeroko zakrojone środki kontroli zakażeń, słabe wyniki ekonomiczne norweskich partnerów handlowych oraz spadek cen ropy doprowadziły do ​​spadku PKB i zastoju na rynku pracy. Dodała jednak, że mimo wszystko widać oznaki poprawy i po kyzysie w marcu i kwietniu już w maju i czerwcu było widać progres w kwestii chociażby Produktu Krajowego Brutto, a także obecnie można mówić także o ustabilizowaniu się sytuacji usług dla dzieci i młodzieży.

Uważajcie na komputery

W kontekście ogłoszenia przez norweski rząd, że za sierpniowym atakiem cyfrowym na parlament stała Rosja, minister sprawiedliwości ostrzegła również, że ​​intensywne korzystanie z biur domowych – które w kraju fiordów są właśnie kolejną odczuwalną konsekwencją epidemii koronawirusa – czyni Norwegów bardziej podatnymi na ataki komputerowe.

– Kiedy wiele osób przynosi do domu swoje komputery i telefony komórkowe i pracuje w domu za pośrednictwem bezprzewodowego internetu, każdy musi wziąć na siebie wielką odpowiedzialność za bezpieczeństwo. W Norwegii wiemy, że duże instytucje i firmy są narażone na działania hakerów – powiedziała Monica Mæland.
Minister zdrowia Bent Høie zaapelował z kolei o utrzymywanie społecznego dystansu i przygotowanie się, że tegoroczne spotkania świąteczne – czy to w gronie współpracowników, czy najbliższych – będą kameralne lub się nie odbędą.

Źródło: flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0/Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marek zaborowski

15-10-2020 08:55

A skąd oni wzieli 11165444 obywateli do testów

PLAN-C

14-10-2020 22:58

Super ! Gratuluję.
Testujemy testami bez atestów
2+3= 4 bo 4-1 = 4

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram